Näin näkyi vaparien fb-ryhmässä. Se, että uusi ministeri päättää itsenäisesti antaako valan vai vakuutuksen. Vaparit haluavat pakottaa vaihtoehdottomuuteen. Niin sanottu vapaa-ajattelu tarkoittaa tosiasiassa ihmisten vapauden rajoittamista ja valinnanvapauden poistamista sekä pakottamista.
Erotkaa vapareista!
Erotkaa vapareista!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olisi tietenkin toivottavaa, ettei vastuullisilla paikoilla olisi harhojen valloissa olevia.
Tuolla en sano, etteikö heppu olisi muuten positioonsa pätevä, mutta kyllä tuollainen indikoi epätasaista lahjakkuusprofiilia.
Timo Soini antoi vakuutuksen.
He ovat siis harhojen vallassa, jotka uskovat Jumalaan, mutta vapaa-ajattelijathan ovat kaikin puolin täydellisiä ihmisiä ja siten päteviä arvioimaan toisia.
Jälleen näkyy miten valheellista on väittää, että vapaa-ajattelu edistäisi vapautta. Ei edistä.
Vaparien vaatimusten mukaisesti todistajan ja tuomarin uskonnollinen vala poistettiin ja kaikki antavat katsomusneutraalin vakuutuksen. Myös ministerit antavat sen. Samoin vaparit ovat tyytyväisiä, että tasavallan presidentti ja eduskunnan puheenjohtaja antavat neutraalin vakuutuksen.
Va-liitto esittää edelleen, että uskonnollinen virkavala jätetään historiaan ja kaikki asianomaiset antavat virkavakuutuksen.
Samoin va-liitto esittää armeijassa siirtymistä yhteiseen juhlalliseen velvoittautumiseen, tulipa neuraalin nimeksi sotilasvakuutus tai -vala.
Liittykää vapaa-ajattelijoihin. vapaa-ajattelijat.fi Liity jäseneksi
Miksi vaparit vastustavat ihmisten oikeutta valita valan ja vakuutuksen välillä ja haluavat pakottaa kaikki vaihtoehdottomasti vakuutukseen? Vapaa-ajattelu ei vaikuta erityisen vapaalta.
Kristityt on vääräuskoisia siksi vaparit kritisoivat alvariinsa heidän tekemisiään.
Laitavasemmisto suosii islamia siksi ko.uskonnon epäkohdista puhuminen on rasismia, mutta kristinuskoa voi halventaa koska ei ole pelkoa kaulojen katkomisesta.
Maailmassa on paljon valtioita joissa krisnusko kielletty, voisiko vaparit edes joskus kertoa kuinka sekulaarisuus toimii?
Vaparit Humanists Internationalin jäsenjärjestönä puolustaa ja edistää uskonnon ja katsomuksen vapautta kaikissa maissa.
Mitä vapautta sellainen on, että halutaan pakottaa kaikki pakkouskonnottomaan vakuutukseen?
Tyhmäkin näkee, että vaparien puhe uskonnon vapauden puolustamisesta ja edistämisestä on silkkaa pskapuhetta.
Vapaa-ajattelijoiden nimeen pitäisi lisätä lainausmerkit sanan vapaa ympärille.
Ehdotan nimenmuutosta: pakko-ajattelijat
Vapaa-ajattelu on naurettavaa lillukanvarsien ihmettelyä