Kuntaliitos tulee vääjäämättä

Anonyymi-ap

Miksi Ilmajoki on pakkoliitettävien listalla?

- 2397 ilmajokista työskentelee omassa kunnassa
- 2781 ilmajokista käy töissä muualla
- Ilmajoen nettopendelöintiluku on -1748
- Seinäjoen nettopendelöinti on +3184
- Ilmajoen absoluuttinen työpaikkaomavaraisuus on vain 46,5%
- Muilla pohjalaiskunnilla absoluuttinen työpaikkaomavaraisuus on 60-70% ja Seinäjoen 82,6

Lähde: Tilastokeskus

28

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuntaministeri Henna Virkkusen (kok.) viime viikolla julkistamalla pakkoliitoslistalla kummitteli Seinäjoki ja sen liitoskuntana Ilmajoki. Näin tiesi kertoa Yle Pohjanmaan haastattelema Kuntaliiton hallituksen jäsen kansanedustaja Lasse Hautala (kesk.)

      Kokoomus ja keskusta ovat pakkoliitoksen sylttytehtaita

      • Anonyymi

        Virkkunen oli kuntaministeri 2011 - 2014. Ajat on muuttuneet kymmenessä vuodessa.


    • Anonyymi

      Seinäjoen ja Ilmajoen liitos siirrettiinkin odottamaan tulevaisuutta.
      Ilmajoki on Etelä-Pohjanmaan työssäkäyntitilastoissa täysin omaa luokkaansa. Tilastokeskuksen luvut (31.12.2011) kertovat, että enemmistö Ilmajoen työväestöstä käy töissä kunnan ulkopuolella.

      Ilmajoella oli työllisiä vuonna 2011 yhteensä 5179 henkeä. Näistä 2781 kävi töissä muissa kunnissa. Vähemmistö eli 2397 kävi töissä oman kunnan alueella.

      Ylivoimaisesti suurin pendelöinnin kohde oli Seinäjoki, jonne ajeli päivittäin 1918 ilmajokista. Seinäjoella oli siis lähes yhtä monta ilmajokelaisten työpaikkaa kuin Ilmajoella. Vain 267 ilmajokelaista kävi töissä Kurikassa, 82 Jalasjärvellä ja 81 Kauhajoella.

      Verrataanpa Ilmajokea toiseen runsaan pendelöinnin kuntaan Lapuaan. Myös Lapualta ajeltiin töihin Seinäjoelle. Lapuan kuudentuhannen hengen työvoimasta Seinäjoella kävi töissä 1298. Ilmajokeen verrattuna luku on kuitenkin suhteellisen pieni, sillä yli 3700 lapualaista saa leipänsä omasta kunnasta.

      Absoluuttinen työpaikkaomavaraisuus on Ilmajoella alhainen, se on vain 46,5%. Alhainen työpaikkaomavaraisuus on tyypillistä kunnille jotka eivät panosta elinkeinotoimeen vaan kuppaavat keskuskaupunkia.

    • Anonyymi

      Yhtenäinen työssäkäyntialue on keskustan ja kokoomuksen mukaan hyvä peruste kuntaliitokseen. Yksi peruste on yhdyskuntarakenne eli kuntien kasvaminen yhteen. On totta, että Seinäjoki ja Ilmajoki ovat kasvamassa yhteen. Niiden välillä paisuu yhä suuremmaksi asuntoalue Ahonkylä, joka kehittyy samaan tapaan kuin aikoinaan Hyllykallio entisessä Nurmossa. Ahonkylän erottaa Seinäjoen Alakylästä enää pieni kaistale puolukkametsää.

    • Anonyymi

      Seinäjoen seudulla on tehty viime vuosina useita kuntaliitoksia, joiden onnistumisesta on jo kokemusta ja näkemystä. Eihän meille nurmoolaasillekaan hullummin käynyt. Mitä nyt vähän kirjastoja on lakkautettu ja pesäpallokenttä joutui uhanalaiseksi.

    • Anonyymi

      Liitoksilla voidaan vahvistaa kuntien voimavaroja ja talouden pohjaa. Lisäksi voidaan saada elinkeinorakenteelle paremmat edellytykset, esimerkiksi tonttipula voi helpottaa liitoksen jälkeen, listaa keskustan kansanedustaja Hautala.

      • Anonyymi

        Seinäjoellahan se taitaa tonttipula olla, Ilmajoella ei.


    • Anonyymi

      Olishan se hienoa sano jossain homesojan perällä olevansa kaupunkilainen

    • Anonyymi

      Ilmajoki ei pärjää ilman Seinäjoen apua.
      Kupataan keskuskaupunkia, kunnes siihen pistetään loppu.

      • Anonyymi

        Kuinka Sjokea kupataan?


      • Anonyymi

        Keskuskaupunki kuppaa maakuntaa, kunnes maakunnasta loppuu väki. Silloin persejaskan eli Ass-Joen asuntokupla puhkeaa ja syöksytään rytinällä maahan.


    • Anonyymi

      Näin sjokisena liitos ei mahdottomasti innosta. Toki jonkinlaiset järjestelyt ovat vääjäämättömiä. Ehkä Ilmajoki voitaisiin pilkkoa. Eikös ne persut pesi korvalla? Ne voitaisiin liitää sinne minne aurinko ei paista.

      • Anonyymi

        Sitä mieltä olen itsekkin. Ahonkylä, tuomikylä, rengonkylä ja munakka Seinäjokeen muu kunta kurikkaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitä mieltä olen itsekkin. Ahonkylä, tuomikylä, rengonkylä ja munakka Seinäjokeen muu kunta kurikkaan

        Niin, olisiko pitäny sittenkin antaa Jurvan ja Jalasjärven olla itsenäisiä? Kun kantakurikka hyljeksii, samoin kuin sjoki syrjii liitoskuntiaan. Parempi väki voisi tehdä palveluksen ja irtautua omaksi hienopierujen Lakeuren Westendiksi tai jotain. Säästyy kansalaisten verorahat alueitten kehittämiseen ym, kermaperseet rakentakoot padelhallinsa ja maastopyöräreittinsä omasta pussista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, olisiko pitäny sittenkin antaa Jurvan ja Jalasjärven olla itsenäisiä? Kun kantakurikka hyljeksii, samoin kuin sjoki syrjii liitoskuntiaan. Parempi väki voisi tehdä palveluksen ja irtautua omaksi hienopierujen Lakeuren Westendiksi tai jotain. Säästyy kansalaisten verorahat alueitten kehittämiseen ym, kermaperseet rakentakoot padelhallinsa ja maastopyöräreittinsä omasta pussista.

        Vähänpä tiedät. Mieluummin persuille oma persulandia jonnekin nevan laitaan.


    • Anonyymi

      Rahat loppuu, velkaa vaan lisää kun itsepäisesti yritetään olla itsenäisiä, vaikka velaksi.

      • Anonyymi

        Miksi persu hallitus leikkaa kuntien valtionosuuksia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi persu hallitus leikkaa kuntien valtionosuuksia

        Mistään ei tarvitse leikata. Lisää rahaa kunnille, lisää rahaa alueille, lisää rahaa maahanmuuttoon, lisää rahaa puolueille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistään ei tarvitse leikata. Lisää rahaa kunnille, lisää rahaa alueille, lisää rahaa maahanmuuttoon, lisää rahaa puolueille.

        Ja lisää rahaa rikkaille mikä ei tuo yhtään työpaikkaa lisää. Lääkäritkin ilmoittivat että saa nyt tehdä jatkossa kolmipäiväistä viikkoa samaan rahaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Liitetään koskenkorva Kurikkaan ja loput Seinäjokeen.
      Kurikkalaiset sanoo että korvalaiset pääsee Tuiskulan uuteen kouluun.

    • Anonyymi

      Höpö höpö. Kurikkalaiset rakentaa Noppaan uuden hienon koulun ja liikuntahallin.

      • Anonyymi

        Itse asiassa kaksi uutta koulua ja uimahallin.


    • Anonyymi

      Koskenkorva olisi ihan hyvä paikka ilman persuja.

      • Anonyymi

        Sielä asuus vaan Rannon suku, muut on persuja enemmän tai vähemmän.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti maakuntakeskukseen liitytään piakkoin.
      Tänään mennään citymaasturilla Ideaparkkiin syöpöttelemään.

    • Anonyymi

      Vain persut vastustaa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3735
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      118
      2767
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      624
      2405
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      20
      2087
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      85
      2012
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      44
      1731
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1693
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1655
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      97
      1516
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1476
    Aihe