Olisin todella kiitollinen jos joku voisi kääntää nämä Englannin kieliset liikkeet suomeksi.
Barbell rows
T-Bar rows
Pulley rows
Seated military presses
Side lateral raises
Front dumbbell raises
Rear lateral raises
Lying extensions
Seated french curls
Weighted dips
Barbell Curls
Seated alternate dumbbell curls
Preacher curls
Cable curls
Kiitos paljon!
Kaipaisin käännös apua
11
10502
Vastaukset
- kääntäjä-vääntäjä
Barbell rows = baarikellometeli
T-Bar rows = T-luupihveihin erikoistunut baari veneretken päässä
Pulley rows = väkipyörällä toteutettava veneretki
Seated military presses = sotilaallisesti istuvat lehdistöt
Side lateral raises = sivukylkinostot
Front dumbbell raises = etu tyhmille kelloseppäliiton palkankorotusvaatimuksille
Rear lateral raises = takakylkinostot
Lying extensions = taustalla olevat aortan laajentumat
Seated french curls = istuvat ranskalaiset kikkarapäät
Weighted dips = painonvartijoiden dippikastikkeet
Barbell Curls = baarikellon luona majailevat kikkarapäät
Seated alternate dumbbell curls = istuvat vaihtoehtoliikettä edustamat tyhmät kelloseppäliiton kikkarapäät
Preacher curls = lähetyssaarnaajakurlingin harrastajat
Cable curls = kyllä kaapelia rittää kikkapäillekin- R.P
No jopa vitsin murjasit arvaappa naurattiko?
- Valopää
Huumori on parasta herkkua, varsinkin tuoreena. Taas tuli muutama sekuntti lisää elinaikaa naurun ansiosta.
- ;-)
...nauroo kätkätin.
- minä
toisilla on huumorintajua,lisää näitä :)
- waffa
R.P kirjoitti:
No jopa vitsin murjasit arvaappa naurattiko?
Repesin enemmän tälle viestille ku sille, mille tää on kommentoinut. :D
- siinä lukoo
Barbell rows = kulmasoutu
T-Bar rows = T-tankosoutu
Pulley rows = Alataljasoutu
Seated military presses = Etupunnerrus istuen
Side lateral raises = Vipunostot sivuolkapäille
Front dumbbell raises = Vipunostot etuolkapäille
Rear lateral raises = Vipunostot takaolkapäille
Lying extensions = Ojennukset maaten
Seated french curls = ???
Weighted dips = Dippi lisäpainoilla
Barbell Curls = Hauiskääntö levytangolla
Seated alternate dumbbell curls = Hauiskääntö käsipainoilla istuen
Preacher curls = Hauiskääntö Scott-penkissä
Cable curls = Hauiskääntö taljassa- salirotta
Seated french curls = ???
-oiskohan kyseessä ihan istuen suoritettava ojennus tangolla samalla liikeradalla ym. kuin siis perinteinen ranskalainen punnerus, mutta kroppa tosiaan vain istuma-asennossa. Hyvä tehdä esim. Scott-penkissä niin että nojaa pehmusteisiin selällä että saa tukea.
KP:lla tosin useimmiten näkee tuota tehdyn, joko yhdellä IIISOLLA kaksi käsin tai sitten pienemmllä yksi käsi kerrallaan.
"Seated alternate dumbbell curls = Hauiskääntö käsipainoilla istuen"
-juu ja vuorotellen siis ;-) - siinä lukoo
salirotta kirjoitti:
Seated french curls = ???
-oiskohan kyseessä ihan istuen suoritettava ojennus tangolla samalla liikeradalla ym. kuin siis perinteinen ranskalainen punnerus, mutta kroppa tosiaan vain istuma-asennossa. Hyvä tehdä esim. Scott-penkissä niin että nojaa pehmusteisiin selällä että saa tukea.
KP:lla tosin useimmiten näkee tuota tehdyn, joko yhdellä IIISOLLA kaksi käsin tai sitten pienemmllä yksi käsi kerrallaan.
"Seated alternate dumbbell curls = Hauiskääntö käsipainoilla istuen"
-juu ja vuorotellen siis ;-)"Seated french curls = ???
-oiskohan kyseessä ihan istuen suoritettava ojennus tangolla samalla liikeradalla ym. kuin siis perinteinen ranskalainen punnerus, mutta kroppa tosiaan vain istuma-asennossa."
Näin minäkin aluksi ajattelin, mutta eihän "curls" voi olla mikään punnerrus tai ojennus? Olisin tuota liikettä kutsunut joko Seated french pressiksi tai Seated triceps extensioniksi. Curls pitäisi yleensä olla joku kääntöliike koukistajille. - salirotta
siinä lukoo kirjoitti:
"Seated french curls = ???
-oiskohan kyseessä ihan istuen suoritettava ojennus tangolla samalla liikeradalla ym. kuin siis perinteinen ranskalainen punnerus, mutta kroppa tosiaan vain istuma-asennossa."
Näin minäkin aluksi ajattelin, mutta eihän "curls" voi olla mikään punnerrus tai ojennus? Olisin tuota liikettä kutsunut joko Seated french pressiksi tai Seated triceps extensioniksi. Curls pitäisi yleensä olla joku kääntöliike koukistajille.Joo totta, toi ristiriitaisuus tossa tosiaan on jos tarkkoja ollaan.
Luulen että tässä on nyt yhdellä liikkeellä monta nimitystä vaan. Varmasti sama liike juurikin tuon mainitsemasi triceps extensionin kanssa. Joku on sitten vaan keksinyt että sitä voi sanoa ranskalaiseksi kanssa koska liikerata on suorittavelle lihakselle melko sama.
- kielipäätön
...reverse grip curls? hauiskääntö myötäotteella?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881577
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla121460- 981390
- 691260
- 1041199
- 1161150
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n257972- 69971
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18925- 37907