Against all odds

Teistit pelaavat todennäköisyyksiä vastaan. Tiede on osoittanut kaikki tunnetut jumalat fiktioksi. Mistään tuntemattomasta jumalasta ei ole havaintoja. Teistit pelaavat siten kaikkea todennäköisyyttä vastaan. Todennäköisyys jumalalle on lähellä nollaa eli liki ääretön.

32

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hitto mää alan viiltelyn. Tiede perustuu empiiriselle tutkimukseen ja järjestelmälliseen analyysiin. Se pyrkii ymmärtämään luonnon ilmiöitä ja lait +++ havaintoja, kokeita ja teoreettisia mallia. Esimerkiksi fysiikan lait, kuten Newtonin liikerakenteet tai Einsteinin suhteellisuusteorian osaamiseen, ovat perustuneet tarkkoihin mittauksiin ja matemaattisiin malleihin. Tiede on hyvin menestyneet selittämään luonnon monimutkaiset ilmiöt, kuten auringon paistaminen on selitetty ydinreaktioista ja atomien käyttäytymistä kuvaavin evätein.
      Tiede ei ole kuitenkaan varustettu työkaluilla, joiden avulla se voisi osoittaa Jumalan olemassaolo tai olemattomuus. Jumalan olemassaolo on uskonnollinen kysymys, joka ei kuulu luonnon ilmiöiden piiriin, jotka tieteelliset menetelmät voivat tutkia. Uskonto perustuu uskoelmiin, perinteisiin ja henkisiin kokemuksiin. Esimerkiksi kristityn uskonnon Jumalan olemassaolo perustuu Biblian opettuksiin ja henkilökohtaisiin uskonnollisiin kokemuksiin, kuten rauhan tunnetta ja jumalan läsnäoloa tunnostaessaan vaikeissa tilanteissa.
      Epäonnistumiset ja koetapäinä
      Monet ovat yrittäneet käyttää tieteen astiaa Jumalan olemassaoloon tai olemattomuuteen. Esimerkiksi joissakin kriitikoissa on väitetty, että kosmologian ja evoluutioteorian menestykset ovat osoitus siitä, että Jumala ei ole tarpeen luonnon selittämiseen. Mutta tämä on epäoikeudenmukainen johtopäätös. Kosmologian ja evoluutioteorian menestykset kertovat siitä, että tiede on hyvin tehokas luonnon ilmiöiden ymmärtämisessä ja selittämisessä, mutta ne eivät poista mahdollisuutta Jumalan olemassaolosta. Ne ovat vain toinen tapa nähdä maailma ja eivät poistaa uskonnollisen näkemyksen oikeutusta.
      2. Tiede ja uskonnon yhteisvaikutus
      Tieteen ja uskonnon yhteisvaikutus
      Tiede ja uskonto eivät aina ole ollut ristiriidassa. Monet uskonnolliset ihmiset ovat myös ollut merkittäviä tieteilijöitä. Esimerkiksi Gregor Mendel, joka on tunnettu perimistieteen perustajana, oli myös pappi. Hänen tutkimuksensa pellavien perimisestä perustuivat tieteellisiin menetelmiin, mutta uskonnollinen taustansa ei vaikuttanut hänen tutkimustuloksiinsa. Tämä osoittaa, että tieteen ja uskonnon välillä voi olla myös rauhanomainen yhteisvaikutus.
      Tiede voi myös auttaa uskonnollisia ihmisiä ymmärtämään maailmaa paremmin ja syventämään uskonnollista näkemystään. Esimerkiksi kosmologian avulla kristitty voi ymmärtää paremmin Jumalan suuren teoksen ja luonnon monimutkaisuuden. Samalla uskonto voi antaa tieteilijöille motivaation ja moraaliset periaatteen tutkimuksessaan. Esimerkiksi uskonnolliset arvot, kuten vastuuntunto ja kunnioittaminen luonnon kohtaan, voivat vaikuttaa tieteen käytön eettisiin näkökohtiin.
      Tiede ei voi osoittaa Jumalan olemassaolosta tai olemattomuudesta, koska se on ulkopuolinen tieteellisen tutkimuksen piirin. Tiede ja uskonto ovat kaksi erilaista tietotyyppiä, jotka voivat toimia rinnakkain ja vaikuttaa toisiinsa, mutta ne eivät ole samanlaisia ja ne eivät voi olla toistensa sijaan.

      • Anonyymi
        UUSI

        Henkiset kokemukset, deluusiot ja muut sosiaalis-psykoottiset ilmiöt ovat täysin tieteen tutkimuksen piirissä.

        Mutta siinä olet oikeassa, etteivät luonnontieteet tutki saunatonttujen, jumalien tai keijukaisten olemassa oloa. Sinänsä mielenkiintoinen kysymys on, olisiko joku joskus yrittänyt tutkia moista - ja heittänyt hanskat tiskiin ymmärtäessään tutkiessaan vain omia harha-uskomuksia, joille ei löydy reaalimaailmasta mitään perusteita.


    • Anonyymi

      Soopaa!

    • Anonyymi

      Ei tarvita uskontoa ollakseen moraalinen ja kunniottaakseen luontoa ja luonnon arvoa, ei todellakaan.

      Monet uskovaiset sanovat, että eläimet on annettu (?) ihmisten hyväksi käytettäväksi, eivätkä näe mitään väärää siinä, että eläimet laitetaan keskitysleireihin hyödynnettäviksi ja tapettaviksi. Aika tautista sanoisin ja sanonkin.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ei siihen tarvita edes uskontoa. Myös sekulaari humanismi nostaa ihmisen ylivertaiseksi olennoksi, jonka ihmisoikeudet ovat ylivertaisia eläinten oikeuksiin.

        Tämä osoittaa lähinnä sen, että moraalimme ei perustu älyllisiin argumentteihin - vain suureksi osaksi evolutiotiivisiin ja opittuihin tunteellisiin vaistoihimme.


    • Anonyymi

      Tik-tok on hyvä lähde seurata ateismia livenä.
      Mielenkiintoista miten käsitykset heittelee no
      se on ymmärrys ja sen taso. Tiede on todellakin
      koko ajan meillä pohjana siitä ateismin kanssa
      samaa mieltä. Mutta jos adfiktoituu ainoastaan
      tämän päivän tietoon ja hylkää Jumalan. No Way

      • Anonyymi
        UUSI

        Jumalan hylkääminen on vähän kuin kieltäisi saunatontun olemassa olon.


    • Anonyymi

      Tiede ei sano jumalista mitään kuten kaikesta yliluonnollisesta.
      Varma Tieto

    • Anonyymi

      Sanoisin, että ihmisen luova mieli luo kaikenlaista ylevää ja alhaista. Jotkut näkevät ne kuvina, jotkut kirjoittavat hyviä kirjoja ja jotkut maalaavat uskomattoman ihania kuvia. Se on taidetta ja kulttuuria. Kaikkea ei silti pidä ottaa faktana ja totena. Fantasiamaailmassa on ihana seikkailla, jos kulkee omia polkujaan. Toisten kertomukset ovat lainapolkuja ja pelkkiä uskomuksia.

    • Anonyymi

      Kaksi hyvää tietoa eläkeläisille
      69-vuotias Prevost on historian ensimmäinen yhdysvaltalainen paavi. Hänen paavinimekseen tulee Leo XIV.

      Puheessaan tuore paavi sanoi, että ihmisten täytyisi elää yhtenä kansana, aina rauhassa. Ensimmäisinä sanoinaan paavi toivotti ihmisille: ”rauha kanssanne”.

      Paavi puhui tarpeesta "rakentaa siltoja." Paavi Leo korosti myös, että kirkon tulee olla lähellä kärsiviä.

      Hän myös kiitti edeltäjäänsä paavi Franciscusta.

      Jos on vapaa ajan ongelmia.

      Netissä voi seurata ison määrän TV kanavia
      ilmaiseksi. Ympäri maailman. Myös uskoville.
      Googlaa; TVgarden

      Maakohtaisesti löytyy. Myös USA

      -wind

    • Anonyymi

      Katsokaa ihmeessä parhaasta kanavaa tuo
      Tik-tok


      jaylenox75


      Nyt

      • Anonyymi

        Kuka tämä pelle on ei kai kukaan poliitikko voi olla. Varmasti 7päivää lehti käy.


    • "Tiede on osoittanut kaikki tunnetut jumalat fiktioksi."

      Ei aivan näin vaan tieteellinen tieto on osoittanut epätodeksi väitteet jumalien vuorovaikutuksista havaitun todellisuuden kanssa. Jumalat ovat niin irrelevantteja, ettei oikeilla tieteenaloilla ole mitään intressiä edes kumota niitä. Tieteellisen tiedon sivutuotteena jumalien väitteet jumalien vorovaikutuksesta havaitun todellisuuden kanssa kumoutuu. Tieteellinen tieto täyttää niitä tiedon aukkoja, joissa jumalat piileksivät.

    • Anonyymi

      Tieteellä ei ole mitään mahiksia tutkia Jumalaa. Jumala ei olisi Jumala jos siihen tiede pystyisi. Teoria on järjen vastainen. Palvomme kirkossa tieteellistä löytöä. Eikö ole absurdeja mietteitä papeilla. Hengellisiä totuuksia löytyy tieteellisillä metodeilla. Tämä pitäisi lukea Raamatussa profetiana kuten Jeesuksen syntymä.

      • Anonyymi

        Kaikki oleva todistaa Luojastaan. Kristityt tiedemiehet tutkivat esimerkiksi Nooan vedenpaisumuksen jättämiä geologisia maan muotoja. Upeita dokumentteja muutamalta heistä löytyy youtubesta kanavalta 'Is Genesis History'. Suosituimmassa on suomennos, ja parissa muussakin heidän videossaan.

        Jumalaan ja Jeesukseen uskomista puoltaa tämäkin matemaattinen totuus: Jos kävisikin niin, että Jumalaa ei ole ja että kuolemassa elämä vain loppuu, ihminen ei olisi menettänyt mitään uskoessaan Jeesukseen. Hän eli siivomman elämän kuin jumalankieltäjänä olisi elänyt. Hän oli onnellisempi ja rakastavampi. Jos (tai siis kun) kuolema onkin siirtymistä joko helvettiin tai taivaaseen, kuten Raamattu sanoo, edelleen voittajia ovat ne, jotka uskoivat Jeesukseen. Meidän tulevaisuuttamme ei voi verratakaan niiden kurjien kauheaan ikuisuuteen, jotka yrittivät kieltää Jumalan.

        On siis matemaattisesti arvioiden järkevämpää uskoa Jeesukseen. Tosin uskoa ei voi ellei Jumala armossaan avaa silmiämme. Uskoa voi rukoilla. Jumala kyllä antaa uskon, kun sitä pyytää. Uskovien ylöstempaus voi olla jo ihan pian. Luulen, että kaikki pikkulapsetkin pääsevät mukaan. Ettekö haluaisi lähteä lastenne kanssa pois juuri ennen maailmansotaa, antikristuksen aikaa ja kaikkea sen seitsemän vuoden kauheutta, joista Ilmestyskirja kertoo?


    • Anonyymi
      UUSI

      jos luotetaan ihmisiin ja todistuksiin Jumalasta. Niin. Pidetään sitä myös tieteellisenä niin onhan tämä nyt kääntynyt selkeästi sinne Jumalan puolelle. Miljardeja miljardeja toisensa jälkeen. Tilastot puhuvat Jumalan puolesta selkeästi. Teoreettinen tiede on monen uskovan ammatti vaikka hengellinen elämä elää vastapainona. Lääkärit ensisijaisena. Lastenlääkärit. Saattohoidon koko henkilökunta. Onko ainoa sanoma tieteellinen kuolemasi
      Onko mitään muuta sanottavaa kuolevalle.

      • UUSI

        Hyvin paljon on sanottavaa kuolemalle. Kuolevan omaa tahtoa ja vakaumusta tulee aina kunnioittaa,

        Kuoleman lähestyessä ihmisellä voi olla monenlaisia tarpeita—henkisiä, hengellisiä ja eksistentiaalisia. Saattohoidossa pyritään tukemaan potilasta kokonaisvaltaisesti, ei vain lääketieteellisesti, vaan myös psyykkisesti ja hengellisesti.

        Hengellinen tuki voi tarkoittaa keskusteluja elämän merkityksestä, toivosta, anteeksiannosta tai kuoleman jälkeisestä elämästä. Se voi sisältää rukousta, rituaaleja tai yhteyttä hengelliseen yhteisöön, jos potilas niin toivoo.

        Henkinen tuki puolestaan voi liittyä identiteettiin, ihmissuhteisiin, elämän tarkoituksen etsimiseen ja kuoleman hyväksymiseen. Saattohoidon tavoitteena on tarjota rauhaa ja lohtua, jotta ihminen voi kohdata kuoleman mahdollisimman levollisesti.

        Jos haluat lukea lisää aiheesta, voit tutustua esimerkiksi [tähän ohjeistukseen](https://evl.fi/documents/1327140/0/Henkinen+ja+hengellinen+tuki+palliatiivisessa+hoidossa.pdf/528cf420-0a13-cb24-d901-631527cb6bef?t=1677055102911) tai [tähän blogikirjoitukseen](https://blogs.helsinki.fi/elamaa-kuoleman-aarella/2018/06/27/henkinen-hengellinen-eksistentiaalinen-tuki-osana-kotisaattohoitoa/).


      • Anonyymi
        UUSI
        Varma_v2_Tieto kirjoitti:

        Hyvin paljon on sanottavaa kuolemalle. Kuolevan omaa tahtoa ja vakaumusta tulee aina kunnioittaa,

        Kuoleman lähestyessä ihmisellä voi olla monenlaisia tarpeita—henkisiä, hengellisiä ja eksistentiaalisia. Saattohoidossa pyritään tukemaan potilasta kokonaisvaltaisesti, ei vain lääketieteellisesti, vaan myös psyykkisesti ja hengellisesti.

        Hengellinen tuki voi tarkoittaa keskusteluja elämän merkityksestä, toivosta, anteeksiannosta tai kuoleman jälkeisestä elämästä. Se voi sisältää rukousta, rituaaleja tai yhteyttä hengelliseen yhteisöön, jos potilas niin toivoo.

        Henkinen tuki puolestaan voi liittyä identiteettiin, ihmissuhteisiin, elämän tarkoituksen etsimiseen ja kuoleman hyväksymiseen. Saattohoidon tavoitteena on tarjota rauhaa ja lohtua, jotta ihminen voi kohdata kuoleman mahdollisimman levollisesti.

        Jos haluat lukea lisää aiheesta, voit tutustua esimerkiksi [tähän ohjeistukseen](https://evl.fi/documents/1327140/0/Henkinen ja hengellinen tuki palliatiivisessa hoidossa.pdf/528cf420-0a13-cb24-d901-631527cb6bef?t=1677055102911) tai [tähän blogikirjoitukseen](https://blogs.helsinki.fi/elamaa-kuoleman-aarella/2018/06/27/henkinen-hengellinen-eksistentiaalinen-tuki-osana-kotisaattohoitoa/).

        Kristityn voi olla vaikeaa saada keskusteluapua viimeisiin hetkiinsä muuten kuin omaistensa ja uskonveljiensä kautta. Voin kuvitella, että saattohoitolat tarjoavat lähinnä jotain ei-uskovaa papitarta, jolta ei hengen ravintoa voi saada, koska hän ei ole sitä itse ottanut vastaan.

        On Jumalan armoa, että moni ateistina tai uskonnollisena elänyt saa viimeisinä päivinään aikaa tulla parempaan päätökseen, uskoa evankeliumi ja pelastua viime hetkellä. Meidän uskovien tulisi olla mukana vapaaehtoisina viemässä sanaa kuoleville. Minunkin pitäisi.


      • Anonyymi
        UUSI

        Tilastot osoittavat, että kaikki uskonnot ovat vähemmistöuskontoja. Eli yksikään uskonto ei ole onnistunut vakuuttamaan enemmistöä edes heistä jotka haluavat uskoa jumaliin. Tämä johtuu tietenkin siitä, että yhdenkään jumalan olemassaolon perusteeksi ei ole minkälaisia rationaalisia perusteita.

        Lisäksi uskonnot - etenkin kristinudko - on sisäisesti hyvin hajanainen. Tuntuu, että jopa pienen luterilaisen sirpalekirkon sisällä toimivista vanhalestadiolaiset ja liberaalikristityt eivät palvo ollenkaan samaa tai ainakaan samanlaista Jumalaa.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Kristityn voi olla vaikeaa saada keskusteluapua viimeisiin hetkiinsä muuten kuin omaistensa ja uskonveljiensä kautta. Voin kuvitella, että saattohoitolat tarjoavat lähinnä jotain ei-uskovaa papitarta, jolta ei hengen ravintoa voi saada, koska hän ei ole sitä itse ottanut vastaan.

        On Jumalan armoa, että moni ateistina tai uskonnollisena elänyt saa viimeisinä päivinään aikaa tulla parempaan päätökseen, uskoa evankeliumi ja pelastua viime hetkellä. Meidän uskovien tulisi olla mukana vapaaehtoisina viemässä sanaa kuoleville. Minunkin pitäisi.

        Luuletko, että tosi ateisti varmuuden vuoksi uskoo kuolinvuoteella?

        Vähän tunnet ateisteja, jos noin uskot.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Tilastot osoittavat, että kaikki uskonnot ovat vähemmistöuskontoja. Eli yksikään uskonto ei ole onnistunut vakuuttamaan enemmistöä edes heistä jotka haluavat uskoa jumaliin. Tämä johtuu tietenkin siitä, että yhdenkään jumalan olemassaolon perusteeksi ei ole minkälaisia rationaalisia perusteita.

        Lisäksi uskonnot - etenkin kristinudko - on sisäisesti hyvin hajanainen. Tuntuu, että jopa pienen luterilaisen sirpalekirkon sisällä toimivista vanhalestadiolaiset ja liberaalikristityt eivät palvo ollenkaan samaa tai ainakaan samanlaista Jumalaa.

        Raamatun jumalaan uskoo yli 4 miljardia ihmistä, mikä on puolet väestöstä.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamatun jumalaan uskoo yli 4 miljardia ihmistä, mikä on puolet väestöstä.

        Älä puhu paskaa, vaikka uskovainen oletkin!

        Raamattu on kristittyjen pyhä kirja ja sen Jumala on kolmiyhteinen multipersoona: Isä, Poika ja Pyhä henki. Tuohon himmeliin eivät väitä uskovansa kuin kristityt ja taitaa olla niin että suuri osa nimikristityistäkään ei ihan tajua miten kolme voi olla yksi ja yksi kolme.

        Islam ja juutalaisuus ovat aidosti monoteistisia uskontoja, joissa ei ole annetti pikkusormea polyteismin pirulle.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä puhu paskaa, vaikka uskovainen oletkin!

        Raamattu on kristittyjen pyhä kirja ja sen Jumala on kolmiyhteinen multipersoona: Isä, Poika ja Pyhä henki. Tuohon himmeliin eivät väitä uskovansa kuin kristityt ja taitaa olla niin että suuri osa nimikristityistäkään ei ihan tajua miten kolme voi olla yksi ja yksi kolme.

        Islam ja juutalaisuus ovat aidosti monoteistisia uskontoja, joissa ei ole annetti pikkusormea polyteismin pirulle.

        Kyllä heillä on sama Raamatun jumala kaikilla. :)


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä heillä on sama Raamatun jumala kaikilla. :)

        Eli kristityille Jeesus ei liity mitenkään Jumala-käsitykseen.
        Valehtele lisää.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli kristityille Jeesus ei liity mitenkään Jumala-käsitykseen.
        Valehtele lisää.

        Sama jumala, eri tulkinta.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama jumala, eri tulkinta.

        Palvot siis koraanin Jumalaa?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Palvot siis koraanin Jumalaa?

        Jep.


    • Anonyymi
      UUSI

      Jumala tarkoittaa Totuutta, mitä emme koskaan saavuta. Se on samalla tietoisuus mahdottomuudesta hallita elämää. Me elämme Todellisuudessa, jossa on hyvä olla totuudenmukainen. Tiede pyrkii siihen pääsemättä koskaan lopulliseet totuuteen, mutta yrittää sitä mallintaa jotta voisimme elää paremmin. Siinä ei ole onnistutta globaalisti, mistä on osoituksena mm. ilmastonmuutos, mikä sekin tieto tietysti on tieteen tulosta. Elämä on ainakin joillekin vaikeaa jos ei usko elämänhallintaansa tai että elämä kantaa. Uskominen, tahtominen ja toivominen ovat jokapäiväistä prosessia kaikille. Ilman niitä elämässä olisi jo kaikki valmista.

      • Anonyymi
        UUSI

        Jumala tarkoittaa paskan puhumista.
        Ja sitä riittää.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Jumala tarkoittaa paskan puhumista.
        Ja sitä riittää.

        Paraskin puhuja!


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Paraskin puhuja!

        Kyllä!
        Yksi parhaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6484
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3873
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3260
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      376
      1774
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1023
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      910
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe