Tekoälyn käyttäminen koodaamiseen: vaikuttaa toimivan jotenkin

Tästähän on keskusteltu paljon, tekeekö tekoäly koodareista tarpeettomia. No tavallaan joo, mutta vielä täytyy osata itse aika paljon.

Tarvitsin python-ohjelman, joka automaattisesti generoi bibtex-viitteitä pubmed-artikkeleiden koodeista (PMID), ja sellaista ei löytynyt netistä. Pystyin kuitenkin tekemään sellaisen tekoälyn avustamana, välillä kyllä tuli toimimatonta koodia, josta täytyi huomauttaa, ja siis pythonia pitää osata jonkin verran. Kyllähän tuossa meni vähän aikaa, koska en ole niin tottunut Pythonin kanssa, mutta sain lopulta toimivan ohjelman kasaan. Käytin enimmäkseen Deepseekiä, tai mitä nyt on ilmaiseksi saatavilla. Myös ChatGPT käy varmaan.

Eli ohjelma ottaa sisään listan, jossa on pubmed-artikkelien PMID-koodeja, yksi per rivi, ja mukana voi olla myös kommentteja (%). Mikäli artikkelista on olemassa PMC-versio, se haetaan ensimmäiseksi. Ulos tulee bibtex-tiedosto LaTeXia varten.

Tässä on esimerkki yhdestä artikkelista, josta voidaan hakea esim. kirjoittajat, vuosi, title, journal, ja linkki:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32223047/

Tässä linkki ohjelmaan, jonka tein Androidilla (pysyy paikalla kuukauden):
https://pastecode.dev/s/ubq83w5d

26

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen myös tuottanut jonkin verran python-koodia tekoälyn avulla ja kokemukset positiivisia. Säästää aikaa eli parantaa tuottavuutta. Kovin monessa muussa asiassa en ole tekoälylle saanut käytännön sovelluksia. Jotain asioita on, missä periaatteessa tietäisi että tuloksia varmaan saisi mutta ympäristön rakentaminen moiseen vaan on toistaiseksi liian vaivalloista saavutettaviin hyötyihin nähden.

      Jos siis pääpiirteissään tietää mitä on tekemässä, niin auttaa jo siinä kun selvittää mitä kirjastoja tms. on jo olemassa tai käytettävissä, jotta ei tarvitse keksiä pyörää uudestaan. Toiseksi sitten jos saa jotain triviaaleja virheilmoituksia, niin aika kivasti se arvaa mikä on vikana ja mitä pitää korjata. Ja kolmanneksi sitten se muotoilee muokattavaksi soveltuvaa koodipohjaa kunhan osaa suht järkevästi muotoilla mitä haluaa. Kaiken tuon pystyisi tekemään googlaamalla ja lueskelemalla, mutta aikaa menisi paljon enemmän.

      Sitä sitten en osaa arvioida, miten ikään kuin "pystymetsästä revitty" tolkun ihminen pystyisi tekoälyn avulla koodata, jos siitä ei muuten ole kokemusta.

      • Kyllä tuo koodaaminen vaatii vielä paljon perusosaamista, mutta tuo tekoäly on tosiaan tervetullut lisä, se osasi esim. kertoa mitä kirjastoja voi käyttää, käytin tuossa 2 eri kirjastoa, koska ensimmäisestä ei saanut kaikkea irti mitä halusin, mutta tuo toinen oli taas monimutkaisempi käyttää. En löytänyt myöskään netistä juuri mitään esimerkkejä niistä asioista mitä halusin tehdä.


    • Anonyymi

      Tällaisen löysin. Tekoälyllä siis luotu. https://www.youtube.com/watch?v=qebyXS-lt0A . Family guy pohjois-korealaisittain. Biisi on ihan catchy. Lyriikoissakin on totuuspohjaa, esim. "It seems today the West decays". - sivusta.

      • Onko nuo kohtaukset siis lainattu Family Guysta? En tunne sarjaa paremmin.


      • Anonyymi
        scrg kirjoitti:

        Onko nuo kohtaukset siis lainattu Family Guysta? En tunne sarjaa paremmin.

        Ne hahmot olivat vain pohjoiskorealaistetut. En tiedä yhdistettiinkö siinä family guyn hahmoja oikeisiin ihmisiin vai ei. Peter ainakin muistutti erehdyttävästi Unia :D. Tekoälyllä voi takoa rahaa tuollaisilla humpuukijutuilla jos sattuu onnistumaan.



    • Anonyymi

      Kyllä on ärsyttävää! Keksikää jotakin muuta tekemistä! 😆😂

      • No mitä muuta sitä nyt taas pitäisi olla tekemässä? Höh.


      • Anonyymi
        scrg kirjoitti:

        No mitä muuta sitä nyt taas pitäisi olla tekemässä? Höh.

        Lähdet juomaan viinaa niin kuin muutkin miehet ja lopetet tuollaisen tietokoneiden räpläämisen. Tosimiehet räplää ihan toisenlaista tavaraa


      • Anonyymi kirjoitti:

        Lähdet juomaan viinaa niin kuin muutkin miehet ja lopetet tuollaisen tietokoneiden räpläämisen. Tosimiehet räplää ihan toisenlaista tavaraa

        Jospa minä illalla yhden oluen. Ja räplään vaikka kirjoja.


    • Anonyymi

      Määrää tekoäly tekemään vaikka... Grand Theft Auto 7, pitäisi helppoa, kun vain määräät AI:n tekemään sen koko pelin itsenäisesti.

    • Anonyymi

      Kuvittelepa, kun tarvitsee kertoa vain valmiin ohjelman ominaisuudet, ja tekoäly tekee valmiin ohjelmiston. Vie vaan varmaan melkoisesti sähköä.

      • "Kuvittelepa, kun tarvitsee kertoa vain valmiin ohjelman ominaisuudet "

        Helpommin sanottu kuin tehty. Tai oikeastaan siis helpommin tehty kuin sanottu. Maailmassa on hyvin paljon ohjelmistoja, joihin käyttäjät eivät ole tyytyväisiä, koska ne toimivat juuri kuten niiden on määritelty toimivan ja niissä on täsmälleen vaaditut ominaisuudet. Koska siis niihin ei ole osattu kertoa millaisia ominaisuuksia pitäisi olla.

        En sitten tiedä pystyisikö tekoälyä käyttämään siihen, että eri käyttäjien osin ristiriitaisista kuvauksista saisi puristettua ulos ne vaatimukset, jotka ohjelmiston pitäisi täyttää.


    • Tuo tekoäly teki kyllä huonon ohjelman, piti korjata sitä aika paljon, esim. julkaisun vuosi ja nimi meni joskus väärin, taisi olla buginen kirjasto tuo pymed. Kannattaa biopythonia mieluummin käyttää.

      Lisäksi tuo ohjelma kääntää nyt tekijöiden nimet oikein LaTeX-koodiksi, jos siellä sattuu olemaan jotain erikoismerkkejä nimissä, samaten julkaisun nimen kanssa. Siinä voi itse määritellä säännöllisiä lausekkeita (regexp), jos julkaisun nimessä tulee mukana jotakin html roinaa, ja muuttaa nämäkin LaTeX-muotoon.

      Eli uusi versio ohjelmasta:
      https://pastecode.dev/s/eocqu080

    • Anonyymi

      en osaa sanoa oikein kun tuo on pythonia sinäånsä samanlainen structuuri kuin c++ mutta.

      C-kielessä on hyvä voit käyttää suoraan prosessorin rekisterejä __asm -keyword
      Silloin kääntäjä ei koske siihen koodiin jos on assemblyä, on ohjelmoijan itse optimoimaa koodia.

    • Anonyymi

      oikeasti niin assemblyssä 64-bittisten rekisterien nimeto ovat eri eli tyyliin R1...R (numero)

    • Anonyymi

      ...niin voisin vielä jatkaa vähän tuosta assembly-jutuiata on tosiaan MASM 10 tukee 64-bittisiä rekistereitä suoraan prosessorille, sanoivat ettäei tarvitse niitä käyttää koska prossakin hoitaa niitä 32-64 bittisten muunnoksia, turhaa työtä sinänsä

    • Anonyymi

      .. niin oikeasti juttelin että siis mihin tarvitset noin korkeata bittileveyttä niin joo ymmärsivät.. fraktaalityyppisen laskentaan, ja sitten älä käytä base indeksiä kuin käytit 32-bittisessä assemby-koodissa erilainen merkitys vähän:D

    • Anonyymi

      sitten Microsoft kun konekin on Hewlett-Packardin Professional läppäri... niin että onko jo suunnitelma kun syksyllä loppuu tietoturvapäivitykset.. onko suunnitelma uudeksi koneeksi jo hah

      koodien Vault.. millä nimelläkään joku onedrive oli joku muuttanut nimensä tai on eri ... ehtinyt katsoa vielä

    • Anonyymi

      Onko käyttöjärjestelmäsi varmasti Professional, ettei vain ole home-versio?

    • Anonyymi

      minä huviksi katsoin supertietokoneista... HP oastanut tai jotain Cray, maailman nopein Suipertietokone on nimeltään El Capitan.

      ..luulen että IBM vastaa haasteeseen meillä vieläkin tehokkaampi supertietokwone

    • Anonyymi

      ...niin Supertietokoneet, en tiennyt että HP ja Cray yhteiatyössä, arvaan että mekin teemme uuden Suertietokoneen.

      HP:n laitteet ovat sellaisia pitää käsitellä hellävaroen, IBM;n jämerämpiä .. mutta hauskaa katsoa IBM varmasti raketaa El Caitanon voittaja Supertietokeen.

    • Anonyymi

      Ensin voi selvittää tarjoaako sivusto API:a.
      Kyseinen sivusto tarjoaa:
      https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/tools/developers/

      Sitten selvittää tarvittavia apeja.
      Tässä esim. api joka tarjoaa kaikki IDt yhdellä ID:llä:
      https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/tools/id-converter-api/
      Aloituksen artikkelin PMID:llä saa PMCID:n PMC7816268:
      https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/utils/idconv/v1.0/?ids=32223047&idtype=pmid

      Sen jälkeen artikkelin metadatan saa toisella API:lla:
      https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/tools/oai/
      Ja kun tuohon API:in syöttää PMCID:n PMC7816268 voi koostaa palautetun metadatan mainittuun bibtex-muotoon:
      https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/oai/oai.cgi?verb=GetRecord&identifier=oai:pubmedcentral.nih.gov:7816268&metadataPrefix=oai_dc

      Onnistuu vaikka VBSctiptillä, mutta Visual Studio Community ja VB helpottaa koodin kirjoittamista kun debuggaus onnistuu.
      Suosittelen vanhinta versiota mitä löytyy, jos tarvetta ei ole millekkään hypetykselle.
      https://visualstudio.microsoft.com/vs/older-downloads/

      • Anonyymi

        Ei löydy enää vanhoja Community-versioita, jos tunnet jonkun nörtin, kysy häneltä.


      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Ja kannattaa käydä läpi kaikki API:t, saattaa selkeyttää koodia.

        Kuten tällä "Literature Citation Exporter" saa tiedot myös suoraan PMID:llä
        PMID:
        https://api.ncbi.nlm.nih.gov/lit/ctxp/

        Josta voi suoraan tehdä http-pyynnön API:iin.
        https://api.ncbi.nlm.nih.gov/lit/ctxp/v1/pubmed/?format=medline&id=32223047

        Helppoa kun vähän selvittää asiaa.

        Kiitos viestistäsi, python-ohjelmani toimii omiin tarkoituksiini jo riittävän hyvin testieni perusteella. Joudun käyttämään pythonia, koska tämä pitää toimia Androidilla tai Linuxilla, itselläni ei ole Windowsia. Esimerkkisi ei tuota dataa sellaisessa muodossa, jota itse tarvitsen. Joten tuossa joutuisi kuitenkin ohjelmointityötä tekemään.

        Ruokahaluni on kasvanut sen verran suureksi tutkimusten suhteen, että tästä ei enää selviä, jos käsin pitäisi näitä viitteitä tehdä. Ja palstalle pitäisi kirjoittaa uusimmista löydöistäni, parhaat ravintolisät rasvamaksan ja nivelrikon hoitoon. Intiasta on tullut ihan viime aikoina paljon laadukkaita RCT-tutkimuksia Boswellia serratasta nivelrikon hoitoon. Ja sitä voi käyttää myös urheiluravintolisänä. Paljon parempi kuin monet muut ravintolisät tai tulehduskipulääkkeet (NSAID), ja haittavaikutuksia ei ole myöskään ilmennyt tutkimuksissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      173
      4396
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      139
      2821
    3. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      27
      2436
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      58
      1887
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      383
      1844
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1523
    7. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      22
      1489
    8. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      28
      1482
    9. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      86
      1453
    10. Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?

      Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden
      Maailman menoa
      112
      1436
    Aihe