Uusi kolesterolilääke PCSK-9

Anonyymi-ap

Osunut liian monta tapausta sattumaksi. Ihmisiä osallistunut uuden supertehokkaan PCSK-9 kolestrolilääkkeen tutkimuksiin. Kolesteroli laskettu kunnolla (LDL arvoon 0.5 )

Tutkimusaika mennyt suht ok, mutta luokkaa 3-6kk sen jälkeen kehittynyt todella reilu sepelvaltimotauti. Jouduttu toimenpiteitä tekemään. Onneksi henki säilyi minulle tietoon tulleissa tapauksissa.

Taloudelisesti lääketehtaalle olisi loistava keksintö! Voi joskus myöhemmin kertoa potilaalle että todennäköisesti kuolet, jos lopetat lääkkeen. Loppuu kolestrolilääkkeiden jatkuva omatoiminen lopettelu.

Tutkimuksen potilastapauksien jälkiseurannan pääsee näkemään vain firman lääkärit; huippusalaista tietoa. Todennäköisesti koeryhmien purun jälkeistä seurantaa ei tulla raportoimaan ollenkaan eli salaavat niin pitkään, kun oikeus aikanaan pakottaa tiedot antamaan. Siihen asti nämä ovat pelkästään huhutasoisia epäilyitä eli älä perusta omia hoitojasi näihin.

1

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uusia PCSK9:n estäjä -kolesterolilääkkeitä käyttävien sydänpotilaiden LDL-kolesterolitasot voivat laskea niin alhaisiksi, että lääkärit ovat pelänneet sen haittaavan elimistön toimintaa.
      Kannattaa muistaa että kolesteroli on lihaksille tärkeä aine ja sydän on yksi lihaksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2563
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1735
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1602
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1470
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1252
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe