Jatkuva kasvatus suojaa metsää sään ääri-ilmiöiltä

11115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Näin on . Ja sekametsää nyt täytyy olla . Pelkän kuusi tai tai mäntymetsän lisääntyneet tuholaismäärät tuhoavat metsän helposti ja nopeasti .

Äänestä
  • Kirjanpainajatuhot ovat itse aiheuttettu ongelma. Kirjanpainaja ei iske sekametsiin.

    Äänestä

Metsän Omistajat rahanahneita, avohakkuita joka puolella. Sitten ihmetellään kun linnut hävikää ja petoeläimet tulee asutusalueille. Suomen laitettava asijat kuntoon Venäjän kanssa että saadaan edullista puuta.

Äänestä
  • Vain joka kolmas puu kuuluu metsänomistajalle. Yksi puu kuuluu verottajalle ja toineen korjuuketjulle.

    Äänestä

KOMMUNISMIA! METSÄNOMISTAJA SAA PÄÄTTÄÄ MITÄ METSÄLLÄÄN TEKEE. JOS HALUAA AVOHAKATA SE ON HÄNEN OIKEUS!

Äänestä
  • Minä haluan käyttää DDT tä . On vaan hyvä aine .

    Äänestä

Kertokaa tuo myös Sofia Virralle, että kertoo sitten kotona miehelleen.

Äänestä
  • Sofia on vain niin kuin kuuluukin olla . Mies on perheen pomo ja saa tehä mitä haluaa ja akka on hiljaa tai . Sofian mies ei oo mikkään nynny woke !

    Äänestä

Harsintahakkuut märällä turpeella johtavat kuusittumiseen, uudistaminen on maaperästä kiinni. Suomen metsät on saatu kasvuun tällä aukkohakkuumenetelmällä, missä raivataan kaikki ja kaivetaan ojat soille.

Hoitamattomasta metsästä syntyy sekametsä, joka on jokseenkin taloudellisesti arvoton. Nykykorjuumenetelmillä on vaikea kasvattaa järeytyvää puuta, koska taimikon pusikoituminen avohakkuussa on valtavaa ja harsinnassa männyn taimet kuolevat. Jos pohjavettä nostetaan myös isot männyt ja koivut kuolevat pystyyn. Harsintahakkuulla siis onnistuu kasvattamaan vain kuusta, koivun ongelma on hieskoivu. Järeytyvän männyn kasvatus on ensisijaista, mutta konekuski nappaa tällaisen ropsipinoon ennen aikojaan, nykyään samoin käy kaikelle muullekin puulle. Kuusi on laskennallisesti ongelmallinen, koska se päästölaskennassa antaa suuremman vaikutuksen. Ratkaisu ei oikein voi olla se, että jätetään iso osa puusta lahoamaan harvennuksissa, koska tämä tapa haittaa uusiutumista. Ylispuuhakkun tulos on taas sama kuin ylihakkuun, jäljelle jää arvoton puusto kasvamaan sattuman varaisesti. Jäljelle jää kaistalehakkuut, ovat kompromissina parhaiten hallittavissa. Kaistalehakkuun urakointi on myös nopeaa. Ei jää puukasoja lojumaan termiittien alustaksi ja korvaa siemenpuuhakkuuta, missä tukkia menee hukkaan. Kaistaleet velvoitettaisiin myös lannoittamaan. Hakkuutavasta on kiinnostuttu uudelleen, koska sen avulla voidaan hillitä esimerkiksi turvemailta tulevaa vesistökuormitusta ja kasvihuonekaasupäästöjä. Se voi olla myös korjuuteknisesti viisas valinta turvemaalla. Haittoja voi vähentää käyttämällä tehomaatalouden keinoja, onhan selkeää, että kaistojen välit saa kasvupyrähdyksen tällaisen jälkeen, kun kasvuolot kaistojen puun poiston jälkeen paranevat välialueilla. Tämä on ehkä aiheuttanut luuloja menetelmän hidaskasvuisuudesta.

Syyt, miksi metsät ovat muuttuneet päästölähteiksi ovat ristiriitaisia, koska käytämme puun jalostuksen sivuvirtoja, pitäisi olla selkeää, pitääkö muu kuin puun runko jättää lahoamaan vai käyttää hyödyksi. Metsien pinta-alan vähenemiselle ei ole tehty mitään,

Äänestä

Teoriassa valikoiva hakkuu voi olla kestävä vaihtoehto Valikoiva hakkuu on puunkorjuumenetelmä, joka poistaa vain tietyt puut koon, iän, lajin ja terveyden perusteella. Tämä lähestymistapa varmistaa, että metsät pysyvät tuottavina ja ekologisesti tasapainossa.

Puuta ei vain pystytä valikoimaan optimaalisesti biotooppien kannalta ja metsäkoneet aiheuttavat liian suurta tuhoa, ainut oikea vastaus on talvikorjuu, missä jätetään paljon kariketta lojumaan. Suuntaus on ollut päinvastainen. Metka tai mikä onkaan pitäisi muuttaa metsälannossäkeiksi.

Äänestä

Puu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olisi jo korkea aika jättää jäähyväiset avohakkuille.

https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/ilmastonmuutos/jatkuva-kasvatus-suojaa-metsaa-saan-aari-ilmioilta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu