Syntyykö keskustelua toukokuun VAbaarissa ma 19.5. klo 18.00, kun aiheena on Magiaa ennen ja nyt. Avauspuheenvuoron käyttää saman nimisen kirjan toimittaja, väitöskirjatutkija Aleksi Moine. Teos kuvaa magian ilmiöitä keskiajan noitavainoista nykypäivän TikTok-noitiin ja kokoaa yhteen uusinta suomalaista monitieteistä magiantutkimusta.
VAbaari on Helsingin seudun vapaa-ajattelijain järjestämä vapaamuotoinen keskustelutilaisuus, jossa ei ole pitkiä alustuksia. Testaa, onko se totta. Paikka Hakaniemen ympyrätalon ravintola Memphisissä, kabinettitilassa on tarjolla vettä maksutta. Tiskiltä tai salissa voi myös tilata muita juomia ja ruokaakin.
Ps. Kirja Magiaa ennen ja nyt on avoimesti saatavissa verkossa.
Magiaa ennen ja nyt - keskusteluun 19.5. VAbaarissa
15
102
Vastaukset
- Anonyymi
Tilaisuudessa on myytävänä uutuusteos Uskomatonta elämään Suomessa, kirjoittanut Risto Puumalainen (Warelius 2025). Yhdistys on ottanut sitä myyntiin suoraan kustantajalta. Kirja perustuu uskonnottomien haastatteluihin. Hinta 29 euroa. Postitse 35 euroa posti- ja käsittelykuluineen.
- Anonyymi
Voisko tää tyyppi tulla Tampereen iltaan jotta koko muu suomi voisi halutessaan nähdä lähetyksen? Kokemusasiantuntijoiden eli nykynoitien kutsumiseen Jori ei innostunut.
On toki miellyttävämpää nostella esiin noitavainoja kuin suhtautua nykynoituuteen kunnioituksella.- Anonyymi
Kirjalla on 4 toimittajaa joten luulisi että joku heistä ehtisi Tampereelle.
Jossain aikaisemmassa keskustelussa viittasin median ja ilmiöiden sidokseen. Viime vuosikymmenien magian nousu median kautta "suuren yleisön" tietoisuuteen ja käyttöön lienee johtanut tutkijoiden kiinnostuksen heräämiseen.
"Magia on osa ihmisyyttä, ja ihmiset ovat kautta aikojen harjoittaneet magiaa. Se koskettaa meitä jokaista nykyäänkin. Magian tieteellinen tutkimus elää tällä hetkellä kukoistustaan."
- Anonyymi
Joku jatko- opiskelija Ylikosken komujen lahkosta
Leninin komuoppi on mustaa magiaa- Anonyymi
PS. ei tuollainen mikään noitavainojen tuntija ole
koska niitä ei juuri ollut Suomessa eikä edes Espanjassa vaan ...
Tämä on vain Ykosken puoluetyötä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
PS. ei tuollainen mikään noitavainojen tuntija ole
koska niitä ei juuri ollut Suomessa eikä edes Espanjassa vaan ...
Tämä on vain Ykosken puoluetyötäVapaa-ajattelijain innostus noitavainoista perustuu ainoastaan pyrkimykseen syyllistää kristittyjä ryhmänä. Asiantuntijaksi kelpaa se joka pitää kirkkoa syyllisenä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vapaa-ajattelijain innostus noitavainoista perustuu ainoastaan pyrkimykseen syyllistää kristittyjä ryhmänä. Asiantuntijaksi kelpaa se joka pitää kirkkoa syyllisenä.
Faktoista on tietoa. Tule kuulemaan.
Mutta keskustelemaan myös tästä päivästä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Faktoista on tietoa. Tule kuulemaan.
Mutta keskustelemaan myös tästä päivästä.Pitkä matka Tippavaaraan, Kankkulan kaivolle, täältä Helsinkiin ja takas. Kuuntelisin kyllä jos olisi tubessa.
Vapaa-ajattelijain olisi aika unohtaa joogamatot ja tulla tähän päivään.
https://www.finlit.fi/ajankohtaista/kirjatiedotteet/noituus-elaa-ja-voi-hyvin-uutuuskirja-esittelee-magian-ilmioita-keskiajan-noitavainoista-nykypaivan-tiktok-noitiin/
Kutsukaa vierailija Suomen noitaopistolta ja miettikää yhdessä onko kyseessä jonkinlainen katsomus, maailmankuva vai lasten leikki. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Vapaa-ajattelijain innostus noitavainoista perustuu ainoastaan pyrkimykseen syyllistää kristittyjä ryhmänä. Asiantuntijaksi kelpaa se joka pitää kirkkoa syyllisenä.
Et siis ole pyytämässä anteeksi kirkon vanhoja tekosia?
- Anonyymi
Tilaisuus painottuu tähän päivään.
- AnonyymiUUSI
"Syntyykö keskustelua toukokuun VAbaarissa ma 19.5. klo 18.00, kun aiheena on Magiaa ennen ja nyt."
Tuskin sitten runsasta keskustelua syntyy. Vapaa-ajattelijat ovat ankkuroituneet menneeseen.
- AnonyymiUUSI
"Avoimesti saatavilla verkossa." Tarkoitatko maksutta luettavissa verkossa, missä? Kuuluuko e-kirjaston materiaaliin? Ainakin kirjastosta voi lainata kirjan maksutta ja varauksen voi tehdä netissä.
- AnonyymiUUSI
Netistä löytyy linkki julkzisun tekstiin.
- AnonyymiUUSI
rysänmagia maistuu valiiton sossuille
ei ne silti sinne menisi kärsimään vaan nostavat Kelaa Suomessa
kaksinaamaista porukkaa. sitten ne tulisivat vielä puhumaan magiasta
Maaginen Arkangeli ei niin kaukana Suomesta talossa asuminen kuin Suomessa
"ihmetyksen aihe oli talonkatto joka oli paikattu lehmän nahalla, parkittu elikon polvista asti ja nostettu koivet pystyy katolla, asujarysä kertoi, että raatokärpäsiä on talossa liikaa kun lihaa oli jäänyt rutosti nahkaan
muuten elämänlaatu on korkea muualla enmä täätä pois lähtis kun talon mädäntyneiden portaiden vieressä oli kolme ruostunutta katiskaa häkkinä lihankasvatukseen
eli kaniineja, yhdessä kissoja. Rysä kertoi että kissanliha ei ole sitkeää kun sen osaa laittaa - AnonyymiUUSI
Lämpenee. Mitä magiajuttuja tulee mieleen nykyajasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662218Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381843Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711450Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211434Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771104Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.741087Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211074Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1031036En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912- 75898