💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪
Xiaomin hyperauto on niin raju laite, että maksimitehon käyttämiseksi ostajan on ensin osoitettava valmistajalle ajotaitonsa hyväksytyllä kilparadalla. Muuten teho on tylsät 900 hevosvoimaa.
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/20ff72d7-52f9-4a5e-bf7b-daf8293d11a5
Polttomoottotiaikakaudella noin tehokkaat autot maksoivat miljoonia euroja.
Nykyaikainen moottoriteknologia: 1548-hevosvoimaisen hyperauton hinta uutena vain 65 000 euroa!!!
7
137
Vastaukset
- Anonyymi
tässähän tulee käymään niin että vakuutusmaksut nousee sähköautoilla jos tehoja ei rajoiteta.. .osa siviililiikenteesä olevista sähköautoista päihittää nyt jo vanhemmat ralliautot.. jos ajatellaan vaikka että auto kiihtyy 4s sataseen niin tuossa vauhdissa painava sähköauto ei pysähdy kovin nopeaan kaupunkioloissa ,varsinkaan liukkaalla painovoiman takia..
- Anonyymi
Aika liukasta saakin olla, että nykyaikaiselta sportilta menee sataseen tuskalliset neljä sekuntia. Nykyään kun nollasta sataseen ottaa noin kaksi sekuntia kiitos nykyaikaisten moottorien.
Muistan miten polttomoottoriaikakaudella joku 3,5 sekunnin kiihtyvyys sataseen oli kova juttu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika liukasta saakin olla, että nykyaikaiselta sportilta menee sataseen tuskalliset neljä sekuntia. Nykyään kun nollasta sataseen ottaa noin kaksi sekuntia kiitos nykyaikaisten moottorien.
Muistan miten polttomoottoriaikakaudella joku 3,5 sekunnin kiihtyvyys sataseen oli kova juttu.Normaalille autoilijalle tuollaisesta kiihtyvyydestä ei ole mitään hyötyä eikä sen takia kannata haaskata euroakaan ylimääräistä. Päinvastoin, tuollainen kiihtyvyys tekee ajamisen vaaralliseksi joten kannattaa ostaa hitaampi auto.
Ja kiihtyvyydestä höpisee vain typerykset. Kiihtyvyys ei ole edes sadan tärkeimmän asian joukossa autossa.
- Anonyymi
Sata heppaa riittää suomen olosuhteisiin. Jos pitää vetää asuntovaunua, traileria tai vastaavaa, niin vähän enemmän heppoja on kenties sitten paikallaan.
- Anonyymi
Eipä sähköautossa "turhat" hevosvoimat haittaa, koska sähkömoottorin hyötysuhde osakuormituksellakin on aivan unelmaisen hyvä (ei nyt kuitenkaan ihan 100%). Eikä tehokkaampi sähkömoottori maksa eikä paina paljoa enempää.
Polttiksissa sitä huonompi mitä isompi moottori. Ja eräässä polttomoottoriajan superautossa pelkkä moottori painaa 700 kg. Sylintereitä 16 kpl.
- Anonyymi
Teho hyperautoluokkaam ajettavuua Huaweita
- Anonyymi
Ostan sähköauton vasta sitten kun aletaan puhumaan kolariturvallisuusesta ja paloturvallisuudesta tehojen sijaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961886- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693