https://en.wikipedia.org/wiki/British_war_crimes
Halukkaiden liittouman jäsenistä monilla ihmisoikeusrikollinen tausta
Halukkaiden liittouman jäsenistä monilla ihmisoikeusrikollinen tausta
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tehoaako nämä z-jutut oikeasti?
Yhdistyneen kuningaskunnan erikoisjoukkojen entiset jäsenet ovat kuvailleet brittisotilaiden väitettyjä sotarikoksia Afganistanissa ja Irakissa yli vuosikymmenen takaa.
Yli 30 todistajaa, jotka palvelivat erikoisjoukkojen sotilaiden kanssa tai rinnalla, rikkoivat hiljaisuutensa BBC:n Panorama-ohjelmassa ja puhuivat vankien, myös lasten, laittomista teloituksista ja teloituksista näiden kahden maan hyökkäysten aikana.
Suomi muuten toimi Afganistanissa Brittien alaisuudessa, onko Suomikin sotarikollinen?
Fabian Hoffman ennakoi, että eurooppalaisten Nato-maat todennäköisesti joutuvan mobilisoimaan pian ”jonkinlainen pelotevoima” Ukrainaan tulitauon tai rauhansopimuksen takaamiseksi. Tuo halukkaiden liittouma valmistelee valtavaa satojen miljardien tukipakettia Ukrainan taistelun tukemiseksi Venäjää vastaan.
Mistä NATO maat saavat rahoitusta sotilaalliseen toimintaan ja Ukrainantukeen, antaako EKP lainaa sotimiseen? Lisäksi hän sanoo, että Naton on oltava valmis estämään kaikki suorat hyökkäykset mihin tahansa sen jäsenvaltioon, mistä tulee valtava haaste NATO maiden joukoille sotilaallisen kyvykkyyden kasvattamiseksi. Taas herää kysymys mistä miljardit asehankintoihin?
Yhteisvelka!!!!
Kansat maksaa!!!
Päättäjät kuppaa kansan rahat, milloinmilläkin verukkeella. Tarkkarajaiset, ainutkertaiset ja ainutlaatuiset velat toinen toisensa perään.
Britit esti rauhan ukrainassa. Niiden vuoksi sota pitkitty, eli tulinkalliiksi suomalaisille, ja aiheutti karmeat uhrimäärät.
Nopea rauha, ei käynyt briteille.
Odessan verilöyly – Kolmannen maailmansodan liekkien syttymisestä tasan 11 vuotta
02.05.2025 Odessa
Lännen tukeman laittoman ja väkivaltaisen Kiovan vallankaappauksen jälkeen 2014 tapahtui massiivinen rikos ja tragedia, kun äärioikeiston uusnatsit hyökkäsivät Odessassa anti-Maidan kansanliikettä vastaan 2. toukokuuta. Mielenosoittajat pakenivat ammattiliittojen rakennukseen, joka sytytettiin tuleen ja natsihuligaanit tappoivat arviolta 45 aktivistia ilman rangaistuksia. Veriteko nosti Itä-Ukrainan venäläiset vastarintaan ja Kiovan määrättyä ATO-sotilasoperaation, Ukrainan sisällissota syttyi, jossa on ollut geopoliittiset kolmannen maailmansodan ainekset tasan 11 vuoden ajan.
Kun histoariassa kysytään, mistä vihollisuudet alkoi – Odessasta, 2. toukokuuta 2014.
Odessassa tapahtui traagisia tapahtumia 2. toukokuuta 2014. Kaupungin keskustassa ukrainalaiset nationalistit, mukaan lukien jalkapallofanit – ”ultrat” ja Maidanilla muodostetun ”oikeistosektori” -liikkeen jäsenet, hyökkäsivät anti-Maidan liikkeen telttaleiriin Kulikovon kentällä.
”Antimaidan”-aktivistit suojautuivat ammattiliittojen taloon, joka sytytettiin tuleen polttopulloilla. Rakennuksessa syttyi tulipalo, jossa kuoli virallisten tietojen mukaan 48 ihmisiä. Liekeistä pakenevat hakattiin kuoliaaksi ja jopa ammuttiin kadulla, Kiovan uutta junttahallintoa palvelleiden poliisien katsellessa sivusta ja päästämättä pelastushenkilökuntaa paikalle.
Silminnäkijöiden mukaan rakennuksen sisällä oleva savu oli epätavallista ja aiheutti tajunnan menetyksen. Myös hyökkääjät estivät palomiesten työtä. Hyökkääjät tappoivat ja polttivat ihmisiä tahallaan ja teloittivat julmasti pakenemista yrittäneet. Yhtään natsia ei ole koskaan tuomittu murhista Odessassa eikä viranomaisia ole asetettu syytteeseen.
Tragedian järjestämisestä vastanneet Kiovan vallankaappauksella valtaan nostetut Turchynov, Avakov, Parubiy, Kolomoisky ja Nalyvaichenko, eivät ole koskaan joutuneet vastaamaan joukkomurhasta. Virallisesti ammattiliittojen talossa ilmoitettiin kuolleen 48 ihmistä, mukaan lukien naisia ja lapsia, mutta silminnäkijöiden mukaan uhrien määrä oli huomattavasti suurempi jopa satoja.
Onhan noilla rikoksia, mutta eivät ne kuitenkaan vedä vertoja venäläisten sotarikoksille.
Perimmäinen syy pitäisi vaan selvittää ,ennen ei tule kestävää rauhaa,rahalla vaan pelataan ja ihmisen henki ei maksa mitään kun sotimaan laitetaan oligarkien saattamana.