Onko JT joukossa käännynnäisiä Luterilaisuuteen, Katolilaisuuteen ja Ortodoksisuuteen?
JT käännynnäiset
Anonyymi-ap
16318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
On on.
Ei ole mutta luopioista on.
On oivallista olla vartiotorniluopio.
Vartiotornilahko katoaa kohta historian havinaan. Jää reunahuomautukseksi historian kirjoihin niinkuin m.m. montanolaiset."Olipa kerran, mutta ei ole enään".
Useimmat exjt:t lienevät uskonnottomia, mutta monet ovat uskovia ja osa liittyy tai palaa takaisin kirkkoonkin.
Reilusti suurempi osuus palaa takaisin JT uskontoon.
Rikkeen vuoksi erotetuista osa palaa JT uskontoon. Toisinajattelun vuoksi erotetuista ja itse eronneista aniharva.
Mutu tietoa
Tunnen tapauksia, jotka ovat erotettu ja sitten ovat palanneet takaisin, sen vuoksi, että saisivat tavata lapsiaan ja lasten lapsiaan.
Ero lasten lastenlapsistaan on ollut liian kovaa. Vartiotorniuskonnosta sinänsä viisveisanneet.
Mielenterveydenhoidon piiristä palataan myös takaisin sinne mielenterveyden lähteelle.
Eli nämä tapaukset ani harvoja kuten tuossa edellisessä väitettiin, vai oliko rikkomusten takia erotettuja?
On toki käännynnäisiä. Heitä kutsutaan tervejärkisiksi.
Oho! Kerrankin kookoo5: ltä hieno kommentti.
Niin, ja tietysti päästelevät repivästi Peräilmaa; tosin sordinoituna Raappahousujen haarakiilan läpi.
"Tunnen tapauksia, jotka ovat erotettu ja sitten ovat palanneet takaisin, sen vuoksi, että saisivat tavata lapsiaan ja lasten lapsiaan "
Niin, perhe hajotetaan. Mutta siitä ei kerrota kun sinne jäsenyyteen vietellään.
Se on ulkokultaista Jehovan todistajilta, kun perhe hajotetaan. Jatkuvasti puhutaan perhesiteiden tärkeydestä. Tekopyhää.
" Tunnen tapauksia, jotka ovat erotettu ja sitten ovat palanneet takaisin, sen vuoksi, että saisivat tavata lapsiaan ja lasten lapsiaan "
-Lasten ja lastenlasten tulisi saada valokopioita nähtäväkseen vanhoista vartiotorneista, maailmanlopun ennustevuosien kohdalta. Kumotuista vanhoista opeista, joiden olemassaolokin nykyisin kielletään.
Kysymyksenä että kun jäsen ei ole hyväksynyt rokotuskieltoa ja siksi erotettu, ja lahko on sitten poistanut rokotuskiellon, niin voiko pitää totena vartiotornin väittämää että lehti on Jehovan viesti, ja että ei ole pelastusta järjestön ulkopuolella ?