Raideleveys muutetaan Suomessa kapeammaksi

Anonyymi-ap

Sillä halutaan vähentää pelkoa Venäjän hyökkäyksestä rautateitse kun ei olisi sama raideleveys kuin Venäjällä.
Mutta onko ajateltu että mitäs jos Putinkin muuttaa samaksi Venäjällä!?

87

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älytön EU-vaatimus taas, standartisointia lillukan varsilla. Maksaa Suomelle miljardeja. Telit joita voi säädää raideleveyden mukaan on keksitty ajat sitten

    • Anonyymi

      Ai Venäjä tulisi junalla . Hihihehihei. Johan Suomen köyhät kohta pian varastaa ne ratakiskot . Romu metalli on rahaa .

      • Anonyymi

        Kyllähän Neuvostoliiton johtajat kulkivat junalla, mutta eipä taida Venäjän johtajat kulkea. Tämäkin keskustelu on vähän lapsellista. Saadaan Suomen kansa taas vietyä lähemmäs länttä. Joku sanoi, kun liityttiin Natoon, että nyt ollaan oikeasti lännessä. Mitähän vielä tarvitaan? Otaksun, että korvien välin puhdistusta.


    • Anonyymi

      Kumpikaan, ei NATO eikä EU vaadi raideleveyden muuttamista.

      Espanjassa ja Portugalissa on eri raideleveys kuin muissa Euroopan maissa ja ne kuuluvat sekä Natoon, että myös EU: hun.

      Kyseessä on hallituksen oma hanke, mistä hyötyvät ulkomaalaiset rautatie yritykset.

      • Anonyymi

        Lähinnä persujen vaatimus. Ja Orpo poika ei ymmärrä nytkään.


      • Anonyymi

        Espanjan ja Portugalin huoltovarmuuden kannalta on sama vaikka niillä ei olisi rautateitä ollenkaan,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähinnä persujen vaatimus. Ja Orpo poika ei ymmärrä nytkään.

        Teillä sosialisteilla on ikuinen halu liittyä venäjään, raideleveyden muuttaminen länsimaiseksi on vastoin tuota ideologiaa. Raideleveyden muutos tekee myös suomesta vähemmän houkuttelevan kohteen venäjälle, yrittää sitä kaapata itselleen. Siinä on se tärkeä pointti.


    • Anonyymi

      On kyllä ääliömäistä toimintaa ruveta raideleveyttä muuttamaan, ei mitään järkeä ja järjettömän kallista.

    • Anonyymi

      Nimenomaan raideleveys täytyy olla sama kuin lännessä, niin että NATO: n panssarivaunut ja kanuunat saadaan vikkelästi siirrettyä itärajalle

      • Anonyymi

        Tuleeko ne lännen junat itämeren yli vai mistä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuleeko ne lännen junat itämeren yli vai mistä?

        Suomesta on suora junayhteys Ruotsin läpi sillan kautta Tanskaan ja siitä edelleen Eurooppaan! Samalla raideleveydellä voisi olla kannattavaa rakentaa niinikään tunneli Tallinnaan!


      • Anonyymi

        huoltovarmuus


      • Anonyymi

        Ja niillähän Suomi elää.


    • Anonyymi

      Puppeli- Putte voi muuttaa ratansa aivan miksi haluaa.

      EI VOI VÄHEMPÄÄ KIINNOSTAA !

    • Anonyymi

      Russakoita näyttää ottavan älyttömästi pattiin raideprojekti

      eli ollaan oikealla asialla !

      Upeeta/ mahtavaa

    • Anonyymi

      Vihreillä on myös ilmatilan suhteen ratkaisu, hiilineutraalius, joka tekee ilmasta sopimattoman Venäjän hiilidioksidi-ilmaston kalustolle.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei rataa voi rakentaa uudestaan. Sille ei ole mitään todellista tarvettakaan. Tavarakuljetuksistahan vain on kyse, eikä meille Tornion kautta mitään ryhdytä kuljettamaan. Venäjän kautta pääsee nyt Kiinaan asti ja sieltä tänne. Se on Suomen valtti Euroopassa, jossa kaikki valtion ovat KIinasta riippuvaisia.

      • Anonyymi

        Luopuihan Suomi jo täysin oma-aloitteisesti suorista Aasian lennoistaankin. Joka on ehkä tähän mennessä se kaikkein suurin koko kriisistä Suomelle koitunut kustannus ja todella kallis sellainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luopuihan Suomi jo täysin oma-aloitteisesti suorista Aasian lennoistaankin. Joka on ehkä tähän mennessä se kaikkein suurin koko kriisistä Suomelle koitunut kustannus ja todella kallis sellainen.

        Suomi kuuluu Euroopan Unioniin ja toimii sen mukaan, jos EU kieltää venäjän koneilta lennot sen alueelle, niin se koskee myös Suomea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi kuuluu Euroopan Unioniin ja toimii sen mukaan, jos EU kieltää venäjän koneilta lennot sen alueelle, niin se koskee myös Suomea.

        Muistakaa että ollaan kuitenkin itsenäisiä ja tehdään omat päätökset.

        Huutonaurut.


    • Anonyymi

      Ei kapee raiteista tarvita kuin pohjoisessa, Norjasta Rovaniemelle.

      Ei Euroopan junat etelään halua tulla.

      • Anonyymi

        Suomi on muutoin Pohjoisessa…


    • Anonyymi

      Ellei Putin suostu neuvottelemaan henk. koht. Zelenskyn kanssa ja tulitaukoon ilman ennakkoehtoja, seuraavaan sanktiopakettiin sisällytetään idän poistaminen ilmansuunnista.
      Raja-aitaa myös korotetaan ja tiivistetään itätuulten estämiseksi.
      Säätiedotuksissa kielletään mainitsemasta "Venäjäjältä tulevia sadealueita tai korkea- tai matalapaineita".

      • Anonyymi

        Tuon itärajan uhan saa helposti poistettua edullisilla lääketieteellisillä apteekki tuotteila.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuon itärajan uhan saa helposti poistettua edullisilla lääketieteellisillä apteekki tuotteila.

        Viimeinen niitti Suomen konkurssiin on raideleveyden muutos.


    • Anonyymi

      Jo oli aikakin !! Irti vaan venäjästä ja yhteen länsimaiden kanssa.
      Sitten vielä venäjän tukikohdat maantasalle suomesta.

    • Anonyymi

      Venäjä osti rautatiekaluston USAn etelävaltioista ja niin tuli 1524 raideleveys myös Suomeenkin. Sittemmin USAn sisällissodan hävittyään etelävaltioidenkin radat muutettiin 1435 millisiksi.

      Ihmetyttää tuo Puolan raideleveys, jonka kerrotaan olevan eurooppalainen standartileveys 1435 mm, vaikka maa oli liki 50 vuotta NLn satelliittina. Toki Saksa kavensi kiskotuksen jo pian 1939 miehityksen jälkeen. Mitenkähän oli Itä-Saksan laita?


      Mitenkäs Putin ajelee junalla Kiinaan tai Pohjois-Koreaan? Tai päinvastoin, sillä Venäjällä on 1520 ja Kiinassa ja P-Koreassa 1435 raiteet...

      Aikoinaan ihmettelin luettuani, kuinka Molotov saapui 1940 marraskuussa junallaan Berliiniin. Junaa ei vaihdettu välillä. Vaihdettiinko telit?


      Miksi 1524 mm raideleveys? Ja jonka NL kavensi 1520 milliin kiskojen kallistuksella sisäänpäin, siis 2 mm puoleltaan.

      Yhdysvaltalainen sotilasinsinööri George Washington Whistler (1800–1849) palkattiin rakennuttamaan Moskovan ja Pietarin välistä rautatietä, jonka leveydeksi tuli Yhdysvaltain etelävaltiolaiset viisi jalkaa. Näin tämä ”venäläisenä raideleveytenä” pidetty leveys tuli voimaan koko rataverkolla koskien myös Viroa, Liettuaa, Latviaa, Suomea, Ukrainaa, Valko-Venäjää ja Mongoliaa.

      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Raideleveys

      P.S. Koska Kemijärvi-Kelloselkä rataosuus kunnostetaan? Moskovan pakkorauhassa 13.3.1940 määrättiin ratayhteys Kemijärveltä rajalle. Nyt se on ns. huonossa hapessa.

      • Anonyymi

        Miksi se pitäisi kunnostaa?


    • Anonyymi

      Jokioisten rautatie (JR, myös Jokioisten–Forssan rautatie) on vuonna 2098 käyttöön otettavaksi suunniteltu kapearaiteinen rautatie Humppilan ja Forssan välillä.

      Sen linjapituus tullee olemaan noin 23 kilometriä ja raideleveys 750 millimetriä, eli reippaasti Naton vaatimaa raideleveyttä kapeampi.

    • Anonyymi

      89 mm kapeammaksi tehdään Suomen radat.

      Se on yx kullinluikaus kun siirretään toista kiskoa keskemmälle. Automaattijuna hoitaa koko homman.

    • Anonyymi

      Koskas Venäjä on viimeksi hyökännyt Suomeen? Etenkin raideliikenteen kautta?

      • Anonyymi

        Kaikki kiinteät rakenteet ovat kaukaista HISTORIAA. Rautatiet sodan huolto VALTIMONA olisi aikamoista Aita-Häkkästelyä.


      • Anonyymi

        Miten niin? Suomi hyötyisi enemmän Euroopan raideleveydestä kuin nykyisestä! Niin yksinkertaista se on!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten niin? Suomi hyötyisi enemmän Euroopan raideleveydestä kuin nykyisestä! Niin yksinkertaista se on!

        Mitä me hyödytään siitä? Valtavat kustannukset.


    • Anonyymi

      Jos Suomen huoltovarmuus olisi OIKEASTI Kilpisjärven - Muonion -tien varassa eli Suomen käsivarren tien kautta Norjan Tromssaan, niin kyllä heikolta näyttäisi. Suomeksi siis: piru perisi...

      Tämä Saksan "aseveljen" viime sotien aikana rakentama tie on niin surkea kuin olla voi, eli kapea ja kuoppainen. Talvella se on hinausfirmojen loputon aarreaitta, sillä kymmenet rekat menee pöpelikköön joka talvi.

      Asevelihän se Pohjois-Lapin (poikittais) tiestön käytännössä rakensi yli 80v sitten. Toki tie Rovaniemeltä Petsamoon tehtiin joskus 1930 -luvulla.

      Vaikuttaisi siltä, ettei Niinistö olisi itsekään tuota reittiä kulkenut, sillä niin typerää on edes kuvitella vilkasta rekkaliikennettä pitkin Norjan puolen valtavia, useiden kilometrien mittaisia, nousuja kohti Kilpisjärveä. Siellä tuskin panssareita laveteilla kuskaillaan kumpaankaan suuntaan... ei ainakaan talvella.

      Oikea reitti kulkee tietenkin Torniosta Ruotsiin ja E10 tietä pitkin Narvikiin. Siinä on kunnon leveä tie ja raskas malmijunien käyttämä rautatie (Narvikista Luulajaan) vieressä. Sekä valtava Narvikin satama, jonne mahtuu satoja metrejä pitkät malmilaivat noin vaan ja monta kerrallaan.

      Ainoa mutta on / oli tuo kirotun Ruotsin Nato-jäsenyyden puute...
      (Ruotsin Nato-jäsenyys alkoi 7. maaliskuuta 2024)

      Ruotsihan esti jo Talvisodassa länsiavun tulon Suomeen... niin vain esti vaikka yhteistyötä oli hierottu liki 20 vuotta tällaisen tilanteen varalle.

      Aiheesta on Martti Turtolan väitöskirja. Sen tärkein anti on Ruotsin pääministeri Hanssonin kommentti Suomen sotilaallisesta auttamisesta: "Helvetin paskapuhetta" ja tämä lause on tietenkin otettu Tage Erlanderin muistelmista, niitä taas löytyy hyvin divareista.

      Ainoa harmittava asia on Ruotsin pitkäaikaisen ministerin / pääministerin, Tage Erlanderin 3 -osaisten muistelmien suomennoksen ulottuminen vain joulukuuhun 1941 saakka. Tammea ei Ruotsin vaiheet viime sodissa siis kiinnostaneetkaan tai niitä ei haluttu Suomen rahvaalle kertoa.

      Martti Turtola: Tornionjoelta Rajajoelle: Suomen ja Ruotsin salainen yhteistoiminta Neuvostoliiton hyökkäyksen varalle vuosina 1923–1940: puolustuspoliittinen vaihtoehto. Väitöskirja 1983.



      Olen käynyt useamman kerran Norjan Lofooteilla ja muutenkin pohjoisessa Norjassa, ihan Nordkapissa saakka. Tunnen siis nuo tiet ainakin jotenkuten.


      KIRJOITA siitä, miten surkea on Suomen rautateiden tilanne. Koko maan liikenne sekoaa kun YKSI (1) sähköradan ajovirtakaapeli katkeaa, eli käytännössä kuluu poikki! Miksi typerä Suomi ei kerralla rakenna kaksoisraidetta Helsingistä Tornioon ja mieluusti Rovaniemelle saakka. Vuosittain tehdään pieniä pätkiä kerrallaan ja arvata vain sopii, kuinka paljon tuollaisen työmaan avaamiseen ja sulkemiseen kuluu rahaa. Ei topparoikkien perustaminen ole ihan pikku juttu. Nyt kaksoisrata on valmiina jonnekin Ylivieskan tienoolle saakka.

      Ei ole kauaakaan kulunut siitä, kun VR halusi ROMUTTAA kaikki dieselveturit! Tämä asia lähentelee jo täydellistä maanpetosajattelua, kuten jv-miinojen poisto ja 300 panssarivaunun (150 kpl T-72) romutuskin. Dieselveturit sentään kulkee itsenäisesti kaikkialle missä on ratakiskot. Ainoa rajoite kriisiaikaan joutumisessa on PÄTEVÄN KULJETTAJA- ja JUNANSUORITTAJA -henkilöstön täydellinen puute.

      Jos koko Suomi ja rataverkko joutuu sähköttömäksi eli muutama iso kytkinkenttä pääverkossa lentää ilmaan, niin sellainen katko kestää jo viikkoja.
      Silloin liikkuvat vain dieselveturit ja niiden vetämät junat. Automaattinen kulunvalvonta stoppaa junat tai sitä ei ole lainkaan tietoverkkojen pimetessä.
      Silloin pitää olla rautatieasemat miehitettyinä ja niillä osaavat vaihdemiehet, junansuorittajat ja toimivat puhelin / viestiyhteydet! Missä semmoisia on? EI MISSÄÄN. Ennen oli kiinteä lankapuhelinverkko ja VR:lla oli oma lankaverkkonsa. Nyt taitaa GSM-tukiasemat kylmetä muutamassa tunnissa / -päivässä sähkön puutteeseen.

      Vain rautatiet kykenee kuljettamaan sellaisia tonnistomääriä, mitä liikekannallepano tai sotiminen vaatii. Siis junien pitää kulkea. Rekkaliikenne on toki suuri kapasiteetiltaan, mutta kun öljyn saanti tyssää, niin 50l /100km nielevät rekat alkaa pian seisomaan kun öljyä tarvitaan vain tärkeimpiin asioihin.

      Saksassa Reichsbahn oli niitä viimeisimpiä toimivia organisaatioita 1945 kevään katastrofin vyöryessä maahan.

      -

      Tämän jutun johdosta:

      Juha Ristamäki

      12.10.2023



      Kirjassa Niinistö kertoo, että hän halusi yhteydenpidollaan pohjustaa sitä, että maayhteys Norjasta Suomeen pysyisi auki, mitä ikinä tapahtuisikaan.

      Jos Itämeren merikuljetuksiin kohdistuu suora isku-uhka, samat tavarat pystytään kuljettamaan meritse esimerkiksi Tromssan satamaan ja sieltä maanteitse Kilpisjärven kautta Suomeen.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e5cd394e-fd69-4c7e-9086-f9580c1320c6


      Niinistö kertoo, mikä olisi sodassa Suomen elämänlanka – Tutkimus: Pohjois-Suomeen tarvitaan tierahaa

      Tutkimus: Sortuvatko Suomen tiet panssareiden painosta? Yllättävä riski hyödyttää Pohjois-Suomea, jonka tiestöön on pakko investoida.

    • Anonyymi

      Loistavaa että rata korjataan niin ei aina tarvi pysähtyä Suomen rajalle ja juna seisoo siellä kun vaihdetaan uudet telit alle.

      Viddu tää mikään Venäjä ole!

    • Anonyymi

      Huoltovarmuus, Pohjoismaiden kanssa

    • Anonyymi

      Eikö aloittaja tiedä etteivät venäläiset junat voi ajaa Suomen radoilla mutta suomalaiset junat voivat ajaa Venäjän radoilla?
      Sen se pieni raideleveysero tekee vaikka kyse on vain muutamasta millistä!

    • Anonyymi

      No ei oo ajateltu. Hahahahaa jos niillä on jo ensikesänä valmista kun täällä hölötetään kaikki ympäri maailmaa.

    • Anonyymi

      Edullisempi on katkaista rautatie. Se on jo katkaistu Sallasta itäänpäin. Ja Savonlinnassa.

    • Anonyymi

      Hieno uutinen ja maksussa eu. avustaa .

    • Anonyymi

      huoltovarmuus Norja- Ruotsi- Suomi

    • Anonyymi

      Suomi kuuluu länteen, ja olisi parasta, jos meillä olisi myös yhteinen raideleveys muun Euroopan kanssa. Se antaisi nykyistä paremmat mahdollisuudet kehittää vähäpäästöistä raideliikennettä Ruotsin kautta muualle EU-maihin.

      Viimeisen vuoden aikana on tullut selväksi, että paremmat rautatieyhteydet länteen olisivat tarpeen myös huoltovarmuuden ja maanpuolustuksen näkökulmasta. On tärkeää, että Suomeen saadaan kriisitilanteessa tavaraa ja sotilasapua nopeasti muutenkin kuin laivoilla Itämereltä.

      • Anonyymi

        Koska leveämpi raideleveytemme on kapeampaa parempi, miksi se muu Eurooppa ei muuta leveyttään samaksi meidän kanssamme?


    • Anonyymi

      Yhteensopivuus: Suomen ja Venäjän raideleveyden ero on pieni, joten junat voivat käyttää toistensa raiteita.

      Ja koska me emme halua että Venäjän sotilasjunat saapuvat tänne niin yhteys katkaistaan.

      Kantakoon ryssä sitten veturiaan jos kiinnostaa saada se Suomen puolelle.

      • Anonyymi

        Väärin jälleen: Venäläiset junat eivät voi käyttää Suomen ratoja, se pieni ero on ratkaisevan iso ero.


    • Anonyymi

      Kyllä se käy raideleveyden puolesta mutta kunniattomia paskiaisia ei päästetä Suomeen.

    • Anonyymi

      Tämä Suomen raideleveyden muuttaminen sopii todella hyvin nykysuomen johdon älyttömyyden huippulinjaan, josta järki on yhtä kaukana kun linnuratamme kaukaisin tähti.

      • Anonyymi

        Totta. orpo ja Purra eivät ymmärrä rahasta mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta. orpo ja Purra eivät ymmärrä rahasta mitään.

        Lulu ymmärtää kyllä, jos asiakas maksaa hyvän tipin yöstä.


    • Anonyymi

      Se on järkevä teko koska kauppakumppanimme ei ole enää ryssälä.
      Ja siitä on meille etua kun olemme kuitenkin euroopassa nyt eikä idänkaupan varassa.

      Mutta Venäjälle pääsee esimerkiksi Ladalla jos sinne haluaa mennä tekemään kauppoja.
      Samat akselit ynnä muut vermeet kuin Venäjälläkin.

      Ongelmana tietenkin että ryssä irrottaa siitä tarvitsemansa osat....

      • Anonyymi

        Sataako sielä pietarissa?


    • Anonyymi

      Raideleveys muutetaan Suomessa Naton vaatimuksesta kappeeammaks Vorssan mallin mukaaan!

      Aika Holjaa?

    • Anonyymi

      Puolustusliiton yhtenäisyyden eteen kannattaa kyllä satsata .

      • Anonyymi

        Hajoavan jengin? Miksi muka pitäis satsata?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hajoavan jengin? Miksi muka pitäis satsata?

        Neuvostoliittokin hajosi ja Venäjällä on jo vastaava kitinä ja narina käynnissä.


        Kansa kaipaa vapautta ja länsimaista hapatusta. Naiset tykkää mukavista alkkareista jne...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hajoavan jengin? Miksi muka pitäis satsata?

        r......n uhkaa vastaan


    • Anonyymi

      Huoltovarmuus ennen kaikkea

    • Anonyymi

      Pohjois-venäjällä muutetaan rata 1-raiteiseksi.

      Sieltä on kadonnut raiteita mutta varmaankin ne on myyty.

    • Anonyymi

      Paras olisi tehdä samantein säädettävä.

    • Anonyymi

      Todellinen syy ei ole maanpuolustus vaan EU, jonka mukaan Suomen poikkeava raideleveys estää vapaata kilpailua. Ulkomaiset yhtiöt kun eivät voi tuoda kalustoaan Suomeen.

      Suomen nykyinen raideleveys on hyvinkin länsimainen. Kulkeutunut aikanaan jenkeistä Venäjälle, viisi jalkaa.

    • Anonyymi

      hyvä

    • Anonyymi

      Kyllä se on toteutettava, koska on se venäjä täyttä petoa täynnä.

    • Anonyymi

      Siinähän muuttaa, ei ne mitään saa aikaan Venäjällä, rajakin on taas normaaliin tapaan suljettu niin ei tarvitse muutenkaan kulkea sinne eikä sieltä.

    • Anonyymi

      ” Sillä halutaan vähentää pelkoa Venäjän hyökkäyksestä rautateitse kun ei olisi sama raideleveys kuin Venäjällä.

      Mutta onko ajateltu että mitäs jos Putinkin muuttaa samaksi Venäjällä!?”

      Muuttakoon! Heillähän se tulisi monta sataa kertaa kalliimmaksi kuin Suomella!

    • Anonyymi

      Ja jos ne muuttaa omansa niin ne ryssii sen kuitenkin ja sen jälkeen ei kulje minkään maan junat Venäjällä vaikka uutisissa kerrotaankin että junayhtiöiden pomot tekivät itsemurhan hyppäämällä veturin alle.

      • Anonyymi

        Kyllä täällä Stadissa näki joka päivä RZDn (Rossiskaja Zeleshnaja Dorogi, paikallinen VR) silloin, kun vielä Suomi oli vapaa maa. Usein kävin kotona Moskovassa, veturin ja ruokalistan vaihto Vainikkalassa, ja matka jatkui Moskovaan Leningradskij Voksalille.
        Samat kiskot, raiteet ja junavaunut.

        T: Moskovan trolli


    • Anonyymi

      Erityisen tärkeää on se sen vuoksi että voidaan estää pesukonevarkaudet ja koneiden kuljetus venäjälle jossa mikrosiruja käytetään lenokkeihin. Sen on pieni haitta sille että terveydenhoito ja sen resurssit tullaan puolittamaan. Mamuthan sen edelleen saa eikä siten tule kansainvälistä mainehaittaa.

    • Anonyymi

      Epäkäytännöllistä!
      Tuossa ei kyllä yhtään ajatella taas sitä kun jonain kauniina päivänä palamme jälleen Venäjän kanssa normaaleihin oloihin ja kaupankäyntiin ostaessamme VR:n uudet sähköveturit Novotšerkasskin sähköjunatehtaalta.

      • Anonyymi

        Muistakaamme lämmöllä niitä Siperian susiksi ristittyjä sähkövetureita joita Suomi tavaranvaihdon puitteissa joutui muutaman kappaleen aikanaan "ostamaan" Neuvostoliitosta...
        Mutta yksi juttu, venäläisellä rautatiekalustolla ei voi ajaa Suomen radoilla mutta suomalaisella kalustolla voi ajaa Venäjän radoilla, sen se muutaman millin ero raideleveyksissä tekee...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistakaamme lämmöllä niitä Siperian susiksi ristittyjä sähkövetureita joita Suomi tavaranvaihdon puitteissa joutui muutaman kappaleen aikanaan "ostamaan" Neuvostoliitosta...
        Mutta yksi juttu, venäläisellä rautatiekalustolla ei voi ajaa Suomen radoilla mutta suomalaisella kalustolla voi ajaa Venäjän radoilla, sen se muutaman millin ero raideleveyksissä tekee...

        Hyvin ovat suomalaiset onnistuneet junien naamioinnissa jotka Vainikkalan kautta tuovat tavaraa Suomeen. Aivan täysin venäläisen kaluston näköistä !


    • Anonyymi

      Rääpäle suomella ei ole varoja muuttaa metriäkään kiskojen leveyttä., konkurssi kolkuttelee ovella eikä suomi tule selviytymään mitenkään maksuistaan ja velvollisuuksistaan. Velan korkomenot heti ovat pelkästään jo 5 miljardia vuodessa. 2026 suomi ajautuu siihen tilaan ettei se voi päättää omista asioistaan, tulee ns holhooja.

      • Anonyymi

        Näin se homma etenee. Ja holhoojan jälkeen tulee nuohooja joka vie tuhkatkin pesästä. Siinäpä sitä tulevaisuutta Suomessa.


    • Anonyymi

      Sodassa junan raiteet on erittäin helppo tuhota, koko hanke kallis ja täysin idioottimainen.

    • Anonyymi

      Kuinka monta kymmentä miljardia tämäkin tulee maksamaan? Rahaa ei ole terveydenhuoltoon mutta kun NATO leikkeihin vaaditaan onkin rahaa vaikka kuinka.

      • Anonyymi

        Turvallisuudella ja vapaudella ei ole hintaa. ja r.....n mielisen on turha jauhaa mistään terveydenhuollosta ja yrittää irtopisteitä


    • Anonyymi

      Huoltovarmuus kuntoon, Suomi Ruotsi Norja välille

      • Anonyymi

        Nimenomaan. Mitä tuolta suunnalta tulikaan 2015 ? Venäjän ja Suomen välinen kauppa/ junaliikenne onneksi vielä toimii ettei ehkä ensi talvena ole nälkäkuolema edessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nimenomaan. Mitä tuolta suunnalta tulikaan 2015 ? Venäjän ja Suomen välinen kauppa/ junaliikenne onneksi vielä toimii ettei ehkä ensi talvena ole nälkäkuolema edessä.

        Kummalla puolen rajaa se nälkäkuolema odottikaan? Joko on jonoa näkynyt Suomesta itään päin menossa?

        😂

        Totta puhuen joitakin lannoitteita Venäjältä vielä Suomeen tuodaan - ja sekin tuonti on väärin, ja pitää mielestäni välittömästi lopettaa, jos Putinin sotaa Ukrainassa ei tahdota rahoitettavan.

        Elokapinan väki tekisi ekoteon, kun menisi Vainikkalaan kiskoille istumaan.


    • Anonyymi

      Olen varma että Venäjä seuraa Suomea ja tekee myös muutokset omiin raideleveyksiinsä.

      Siksi kannattaa ilmoittaa väärä raideväli. Naurua riittää Vladivostokkia myöten.

    • Anonyymi

      "Sodassa junan raiteet on erittäin helppo tuhota, koko hanke kallis ja täysin idioottimainen."

      Raiteet korjataan hetkessä eikä niitä ole mitään järkeä pommittaa. Mutta siltoja kannattaa pommittaa. Tämä tiedoksi sivari tiltulle.

    • Anonyymi

      Tämä on ihan huu haata. Aivankuin ei olisi muita keinoja tunkeutua maahan. Kuka näitä keksii? Ihmiset, luottakaa itseenne. Mitkään sopimukset tai vakuuttelut eivät turvaa sodalta, kaikki voidaan ohittaa tai tehdä mitättömiksi.

    • Anonyymi

      Venäläiset hyökkäävät rautatietä pitkin Suomeen.

      Haudasta nousee Henry fucking Kissinger ja hymyilee ryssän tulevaa tappiota.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      167
      5784
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      265
      3344
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3314
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2748
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1874
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      29
      1648
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1606
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1477
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1457
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1357
    Aihe