millasta treeniä 16-vuotiaan kantsis vetää 5 kilon painoilla ja kuinka usein ja millasilla tauoilla että sais hauikset kasvaa?
hauis
p89
6731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ihan siis kotona.. ja millasta muuta treeniä on helppo vetää himassa esim. alakroppaan ihan "kotikonstein" ?
kuten on tullut jo monta kertaa todettua, 5kg on aivan liian kevyt että sillä saa syntymään tuloksia (se sopii lähinnä lämmittelyksi n. 20 toistoilla). vähintään 15kg on siis hyvä olla ja sillä vaikka 3-5x8-10 noin 3-5 päivän välein per käsi, mutta jos lihakset ei kipeydy niin toistoja on aika turha alkaa lisäämään, sen sijaan lisää rautaa kehiin.
tee niillä kestävyyttä eli pumppaat vain niin monta kuin saat esim. 100 on hyvä määrä,eli teet niin kauan kunnes et saa enää yhtään ja kädet ovat mega-pumpissa! (iso-arskakin teki näin)
aluksi vaikka 3 x vko, myöhemmin kun kehitystä tulee ja palaudut, niin vaikka joka päivä.
aloitin sinua vielä nuorempana juuri näin ja ohhoh
haba ja verisuonet kasvoivat, niin että kaikki ihmetteli(tytät:)
Tottakai voi toimia vähä aikaa etenki aloittelijalla, mutta kehitys loppuu taatusti kuin seinään jo muutaman viikon kuluessa, ellei rautamääriä nosteta. Yleensäkin pumppailut kannattaa ottaa vasta niiden kovien sarjojen jälkeen. Pumppailemalla voi kyllä saada lisää lihasmassaa, muttaa voimaa ei. Muistaakseni pumppityylinen reeni lisää mitokondrioiden määrä lihassolussa(energiantuottajat).
kehitys ei loppunut: pelkkää habaa 1-2 vuotta ja näytin ihan kippari-kallelta, kaikki nauroi mulle
Ok. Joillakin toimii ton tyylinen reeni. Siis riippuu ihan onko kyseisellä henkilöllä enemmän nopeita vai hitaita lihassoluja. Hitaat kehittyy parhaiten pitkillä pumppisarjoilla(hard gainer) ja nopeet lyhyillä sarjoilla isoilla painoilla tehden(easy gainer).