Ruoka epäjumalana

Anonyymi-ap

Opiksi ja ojennukseksi

Tosiuskossa oleva kristitty kiittää Herraa ruoasta ja siunaa pöydän antimet ennen ruokailua. Hän ravitsee itsensä kuten kuuluu, niukasti ja nöyrästi. Makeat jälkiruoat eivät kuulu arkeen vaan juhlatilaisuuksiin tai jos ystävä tulee viikonloppuna kahvittelemaan. Uskova syö myös vaatimattomasti, hän ei ole erikoisuudentavoittelija. Maisteriksi riittää vallan hyvin suola ja pippuri, myös tilli ja persilja ovat hyvä vaihtoehtoja. Tavallinen ruoka kuten uunikasvikset ja juurekset, peruna, makaroni, hyvä kasvisproteiini ja ruisleipä. Hedelmiä ja vihanneksia. Mutta uskova ei saa nähdä unta ruoasta eikä syömisestä.

Täällä jotkut rääpii suihinsa muikkua, kukkoa, voita ja makkaraa, kakkuja ostetaan ja kaikenlaisia karkkipusseja. Se on vatsanpalvelijoiden irstasta toimintaa. Sellaista karta!

8

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruokairstailu ei haittaa mitään, kunhan ei näy ulospäin.

    • Anonyymi

      Pitääkö kumarrella ruokapöytää, ja palvoa vatsaa, askeettisuudessa ja huuttaa naapurille, että väärin teet..

      Sekö oli sinun mantrasi.

      Tietenkin Suomessa on ruoka- joka sairastuttaa. Meillä on kaikenlaista suolistosairautta, mitä ulkomailla ei ole. On laktoosi- ym. vilja-allergioita, gluteeniton jne.

      välttämättä sitä ei ulkolaisista viljoista tule, eikä siellä ole sairautta.
      Onko markkinatalous- itsessään sairastuttanut meitä ja syökää siten kaikkea, on haaste.

      jalostus- sekä liika sitä ja tätä- kyllähän siinä on tekemistä, mutta kuka on se eines- profeetta, joka sanoo teollisuudelle, että ei näin.

      Ehkä se olisi- että tekisimme itse- sen aamupuuromme. siihen hedelmiä, mustikka- mansikka- banaania- kahvikupponen... hyvin nukutun yön jälkeen.
      Säännöllinen syöminen-- klo 11... kahdelta kahvit- ei makeaa- sokerintakia, syy hampaat.
      klo 17---- oikeaa ruokaa- ei mässäten. vaan leipä/ leikeviipale- piimä/tahi maito- 200g- / pieni- lautanen- tehtäväkuvan mukaan, lihakeitto- tai muu keitto- itse tehtynä, tietää mitä syö... iltapalaksi- 19.00 hedelmiä- lautasella, sen tuunaa vaikka jugurtilla, jne.

      Tavallaan tämä näkyy hammaslääkäreiden huonetaulussakin- säännöllinen syöminen, eikä yöllä popsita- korkeintaan vesilasi- tahi pari- kun käy tarpeellaan.

      Se säännöllisyys on idea, ei ahmiminen, ja riittävän pienet annokset.

      Itse aloitin säännöllisen ruokailun ja jätin sokerin pois, sekä turhat pullat, pari reissumiespalaa- päivässä ja nyt viime syksystä- farkkukoko on pienentynyt kolmella kokonumerolla ja nyt tämäkin alkaa pudota jalasta. eli taas- pitää käydä hakemassa pienemmät housut. Varaa on- että saa sen entisen inttipainon kohilleen.

      Ei enää liikaa juustoa, eikä makkaroita, eli pari siivua molempia päivässä.. se oli sitä poikaa, mutta en tee siitä uskontoa.

    • Anonyymi

      Vaikeita asioita. Vain homostelu helppoa.

    • Anonyymi

      Muikun ja kukon syöminen paljastaa ihmisen heti savolaiseksi, ja savolaisuushan on synonyymi tyhmyydelle, sivistymättömyydelle ja käytöstapojen puutteelle.

    • Anonyymi

      Fil 3:19:

      "Heidän loppunsa on kadotus, vatsa on heidän jumalansa, heidän kunnianaan on heidän häpeänsä, ja maallisiin on heidän mielensä."

      Vatsa on heidän jumalansa = Totuus.

    • Anonyymi

      https://www.youtube.com/watch?v=xQao6l_y714

      Heinäsirikkojen lisäksi ropottiloisiis on näitällisiillisii ominaisuuksloisii kun kahhoo tulevaisuujen kehittyneellisenpii ropottiloisii kun net hyppii talon katollekin tai imukuppiulokkeellisin kulkevat kuin sisiliskoiset seinää pitkin katolliselle ja niin halutessaan tulellisoivat ikkunallisellisesta sisään lupaakaan kysymättä. Varkaillekin tämä tarjovaa työkalullisija ennen pejonmerkintäätä, jolloin ihmisestä tulee tarkasti valvollistettuloitumallisoitu, jolloin pöllimällisöinti on vaikejallisoituneempaa ellei jopa mahjottomanpaallisointuneempaallistuneenpaa.

      "Niitten edessä kansat vapisevat,
      kaikki kasvot kalpenevat.
      Ne juoksevat KUIN sankarit,
      KUIN soturit ne nousevat muurille.
      Jokainen kulkee tietänsä suoraan,
      ei mutkittele polullansa.
      Toinen ei sysi toistansa:
      jokainen kulkee omaa suuntaansa.
      Heittoaseitten välitse ne syöksyvät pysähtymättä.
      Kaupunkiin ne hyökkäävät,
      ryntäävät muurille,
      nousevat taloihin,
      tulevat ikkunoista sisään kuin varas."

      Selef Urge

    • Anonyymi

      Söin tänään 4 ruisleipän siipuuvuu, joissa ei päällä ollut markariinija vaan öljyisää tonnikalaisaa, juustoollista, tomaattija, herekku kurukkua, lohipasteijaa, porkkanaa, keltallistasipulija.

      Se oli hyväätä. Juomana mulla oli vettä, johon sekoitettuna seljankukkaa, sitruunasta puristelloitua nesteytymäällisöitymää, pätkittyi raakoi raparperei, punaviinimarjoi paljoinlisellisesti.

      Juomakin menetteli mutta maitoa parenpaa ei oukkaansa mavullisuujeeltaansa.

      Mukavakkaasti,

      Sankarillinen Sankari , Selef Urge

      • Anonyymi

        Oliko tämä ylistys herrallesi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4528
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2551
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2394
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1732
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1407
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1277
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe