Päästötön vesivoima ??

Anonyymi-ap

Minkälainen tulos tulisi jos nykynormeilla laskettaisi vesivoimalle ympäristöarvojen vaikutukset .

5

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkkä "vesivoima" sanan kertominen saisi kaikki piiperöt laskemaan alleen ja voi sitä valittamisen ja itkemisen määrää! Todellisessa sähköntuotannossa alan ammattilaiset eivät vesivoimaa harkitsisi kustannussyistä, eikä sopivia kohteita Suomessa edes ole.

    • Anonyymi

      Tekojärvien alle jäävä biomassa hajoaa ja aiheuttaa metaanipäästöjä.

    • Anonyymi

      Vesivoima sähköenergiana pelasti Suomen sotien jälkeen. Jos silloin joku olisi puhunut ympäristöasioista niin hänet olisi upotettu suohon, koska mitään korvaavaa ja jatkuvasti toimivaa sähköenergiaa ei ollut. Toisekseen nyt parhaat joet vesivoimaa ajatellen ovat jo käytössä. Nyt ovat ydinvoima ym. käytössä, eikä uusia mullistavia ole esitetty.

    • Anonyymi

      Moottorivoimalaitoksia Suomeen joissa voi käyttää uusiutuvia polttoaineita,kun niitä käytetään muuallakin maailmassa,esim Wärtsilällä on moni polttoainemoottoreita.Hintaahan siinä aina kauhistellaan,onhan tietysti uusiutuvilla korkeampi hinta alkuun niinkuin on elämässä muutenkin kun tulee uusi tuote hinta kovempi,mutta kun kysyntä ja tarjonta kohtaa niin hintakin halpenee,miksi sitten vouhotetaan ilmastonmuutoksesta kun jotain yrittää tehdä asian hyväksi niin kaikki hankkeet tyrmätään tai ainakin tehdään niin hiton vaikeeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe