Toinen kapina

Anonyymi-ap

Jos ihmiset otettaisiin Taivaaseen juuri sellaisina kuin he ovat luonnostaan, ilman että heidän sydämensä olisi uudistettu, taivaassa tapahtuisi toinen kapina.

Luuletko, että Jumala voi antaa anteeksi ihmiselle, joka ei halua saada anteeksi? Olisiko hän onnellinen, jos Jumala antaisi hänelle anteeksi tässä mielentilassa? Jos ihminen menisi Jumalan valtakuntaan ilman parannusta, Taivas olisi hänelle helvetti. Taivas on valmis paikka valmistautuneille ihmisille. Jos poikasi on tehnyt väärin eikä kadu, et voi antaa hänelle anteeksi. Tekisit hänelle vääryyttä. Oletetaan, että hän menee pöydällesi, varastaa 10 euroa ja tuhlaa ne. Kun tulet kotiin, palvelijasi kertoo sinulle, mitä poikasi on tehnyt. Kysyt, onko se totta, ja hän kieltää sen. Mutta lopulta sinulla on varma todiste. Vaikka hän huomaa, ettei voi enää kieltää sitä, hän ei tunnusta syntiään, vaan sanoo tekevänsä sen uudestaan heti ensimmäisellä mahdollisella kerralla. Sanoisitteko hänelle: ”No, minä annan sinulle anteeksi”, ja jättäisitte asian sikseen? Ei! Silti ihmiset sanovat, että Jumala pelastaa kaikki ihmiset, tekivät he sitten parannuksen tai eivät: juopot, varkaat, huorintekijät, sillä ei ole mitään merkitystä. ”Jumala on niin armollinen”, he sanovat. Rakkaat ystävät, älkää antako tämän maailman jumalan pettää itseänne. Jos on olemassa aito parannus ja kääntyminen synnistä Jumalan puoleen, Hän tulee teitä vastaan ja siunaa teitä; mutta Hän ei koskaan siunaa, ennen kuin on tapahtunut vilpitön parannus.

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä toi tuhlaajapojan kotiin? Se oli ajatus siitä, että hänen isänsä rakasti häntä. Entä jos hän olisi saanut kuulla, että hänet oli hyljeksitty ja että hänen isänsä ei enää välittänyt hänestä, olisiko hän palannut takaisin? Ei koskaan! Mutta hänelle valkeni ajatus, että hänen isänsä rakasti häntä yhä, ja niin hän nousi ja palasi kotiinsa. Rakas lukija, Isän rakkauden pitäisi tuoda meidät takaisin Hänen luokseen. Juuri Aadamin onnettomuus ja synti paljastivat Jumalan rakkauden. Kun Aadam lankesi, Jumala laskeutui alas ja kohteli häntä armollisesti. Jos joku on kadonnut, se ei johdu siitä, ettei Jumala rakastaisi häntä: se johtuu siitä, että hän on vastustanut Jumalan rakkautta.

    • Anonyymi

      Milloin ihminen on valmis vastaanottamaan evankeliumin?

      Ihminen ei ole valmis uskomaan tai vastaanottamaan evankeliumia, ellei hän ole valmis tekemään PARANNUSTA synneistään ja KÄÄNTYMÄÄN niistä pois.

      Ihmisellä voi olla vähän tai paljon tunteita, mutta jos hän ei käänny pois synnistä, Jumala ei armahda häntä. Jos ihminen sanoo: ”Jumalan armosta minä hylkään syntini ja teen hänen tahtonsa”, se on parannusta - kääntyminen oikealle.

    • Anonyymi00003

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3550
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      65
      3304
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      74
      3114
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      54
      2582
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      71
      2402
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2131
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      44
      1157
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1065
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1032
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1018
    Aihe