Uuden auton hankinta siis mielessä ja mietin mitä vanhalle autolle pitää mahdollisesti tehdä, että autoliike ottaa sen vastaan.
Kyseessä siis n.20v auto, jonka sain kun vaarini menetti korttinsa 4 vuotta sitten ja sanotaanko näin, että kyljistä ja helman kolhuista näkee syyn miksi se kortti häneltä lähti. Ruostetta alkaa olla myös vähän. Radio vaihdettu kaverin toimesta ja handsfreen johto on näin ollen vähän kotinikkarin viritys.
Eli ei siis mikään kaunokainen... Mutta toiminut hyvin, eikä ole mitään isoja remppoja tarvinnut tehdä.
Kysymys on siis eniten se, että pitäisikö nuo kolhut/naarmut/ruosteet korjauttaa, jotta autokauppa suostuu sen ottamaan? Entä pitääkö radion johtoviritys saada jotenkin oikeaoppiseksi?
Vai onko nämä kaikki vain hintaa alentavia tekijöitä?
Pitääkö vanhan auton ruosteet/naarmut korjata ennen sen vaihtoa?
5
144
Vastaukset
- Anonyymi
Koijari tarjoaa siitä 0-200 e, olipa vahattu tai ei.
- Anonyymi
Ei tarvi korjata. Rahaa kuluu paljon. Jos ostat uuden auton kaikki kelpaa vaihdossa johonkin hintaan. Jos haluat itsellesi siistin auton, niin sitten voi korjaamista harkita.
- Anonyymi
EIII! Mitä naarmuisempi ja sisältä paskaisempi ja potkitumpi auto, sen parempi hyvityshinta ja sitä hanakammin myyjä tekee kauppaa. Jos auto on "sikasiisti" kuten itselläni aina on, eli usein pesty pinnoitettu ja sisältä kuin uusi, sitä epäilyttävämpi se on myyjän mielestä. Kysyvät aina minulta oletko fiksauttanut autosi ja onko se uudelleenmaalattu.
- Anonyymi
Noin vanhaan autoon ei hyvityksen näkökulmasta kannata mitään tuollaisia remppoja lähteä tekemään, toki suurimmat kurat ja irtoroskat nyt voi siivota pois. Autoa toki tarkemmin tuntematta arvioisin että hyvityshinta liikkuu ennemmin satasissa kuin tonneissa.
- Anonyymi
Pesu ja imurointi riittää
jos olet kessuttanut sisällä
niin otsonoi kärrysi
Jos auto haisee pskalle/ eläimelle
se vaikuttaa 500 hintaan
vähintään
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5432037Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821917- 201578
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431508- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281287UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195