SUOMI ON VIRHE

Anonyymi-ap

Yhdysvalloissa suositun Maga-aktivistin, voimakkaan Turning Point USA -liikkeen perustajan Charlie Kirkin lausunnot Nato-Suomesta on nostattaneet kiivaita kommentteja somessa viime päivinä.

Youtubeen toukokuun alussa laitetulla videolla Kirk keskustelee yleisötilaisuudessa saksalaisen kysyjän kanssa Natosta ja Ukrainasta. Videota on katsottu jo 250 000 kertaa.

Videolla Kirk kritisoi, että Yhdysvallat on joutunut kustantamaan ison osa Naton menoista. Kirk toteaa, ettei varsinaisesti vastusta Natoa, mutta hänen mielestään Naton ei olisi pitänyt laajentua, eli ottaa Suomea ja Ruotsia jäseniksi.

– Suomi oli virhe. Suomi on monella tavoin hyvin venäläinen. Suomi oli neutraali toisessa maailmansodassa. Suomalaiset ovat erittäin koulutettuja. Te eurooppalaisia arvostatte sitä, sanoo Kirk saksalaismiehelle.''

12

173

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairaan kultin edustaja on . Trump ed pressa kaudella luuli Suomen kuuluvan Venäjään .

      • Anonyymi

        Ikävä kyllä, mutta hän on oikeassa Suomi on venäläinen. Suomen hallituksen toimet on yhtäläisiä Putinin toimien kanssa. Suomessa kansa on yhtä tyhmää kuin Venäjällä.

        Suomen ja Venäjän hallitukset antaa verorahoja isorikkaille. Samoin kansaa ryöstetään molemmissa maissa. Yhtä iso korruptio jne. lista on loputon.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ikävä kyllä, mutta hän on oikeassa Suomi on venäläinen. Suomen hallituksen toimet on yhtäläisiä Putinin toimien kanssa. Suomessa kansa on yhtä tyhmää kuin Venäjällä.

        Suomen ja Venäjän hallitukset antaa verorahoja isorikkaille. Samoin kansaa ryöstetään molemmissa maissa. Yhtä iso korruptio jne. lista on loputon.

        Älä viitsi höpöttää korruptiosta. Pysy asiassa.


    • Anonyymi

      Itse USA avitti Neuvostoliittoa toisessa maailmansodassa.

    • Anonyymi

      Kaveri on oikeassa, molemmat maat on konkurssin partaalla.

    • Anonyymi

      Poskisolistia alkoi pelottaa. WTF ? Joutuuko Nato kantamaan myös vastuuta ?

    • Anonyymi

      A m e r i k k a l a i s e t ovat varsin tyhmiä ylipäätänsä. Kovin tietämätöntä porukkaa. Toisella luokalla opettelevat laskemaan vasta paljonko on 2+1! Valitsivathan he Trumpinkin presidentiksi. Eikö tuo jo kerro miten yksinkertaisia a m e r i k k a l a i s e t on ja helposti höynäytettäviä.. Oikeasti hyvin harva edes tietää missä Suomi on.

      • Anonyymi

        Olisiko sitten pitänyt kamala valita, en olisi itsekkään valinnut kamalaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Olisiko sitten pitänyt kamala valita, en olisi itsekkään valinnut kamalaa.

        Miksi Trump sitten oli sinusta parempi?


    • Anonyymi

      Paljonko putin häiskälle maksoi tuosta lausunnosta?

      Suomi on demokraattinen pohjoismaaa. Suomella ja venäjällä on yhteistä vain raja alueet. Suomi on ollut osa Ruotsia 700 vuotta, venäjän alistamana noin 100 vuotta ja itsenäisenä maana noin 100 vuotta. Lakimme perustuu edelleen Ruotsin vallan aikaiseen lakiin, ei venäläiseen. Suomessa on kaksi virallista kieltä, ruotsi ja suomi, unohtamatta saamea. Venäjän kielellä ja kulttuurilla ei ole koskaan ollut vastaavaa asemaa Suomessa vaikka venäjä on koettanut Suomea siihen alistaa. Tämä alistamispolitiikka jatkuu tänäkin päivänä.

    • Varsin tyypillinen kommentti MAGA-likkeen edustajalta. Kertoo erityisesti siitä, miten vähällä yleissivistyksellä ja tietopohjalla nykyisin saa julkisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1253
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1027
    3. 64
      857
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      824
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      418
      681
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      619
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    9. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      64
      563
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      449
      554
    Aihe