Eikö JT ole muita tapoja hankkia jäseniä kuin ovilla kiertely?
Eikö muita tapoja
14
242
Vastaukset
Sellainen jeesuksen ja raamatun suosittelema keino on. Eli siinä käytetään koivuhalkoa tms. astaloa. Sillä -kolminaisuuden kunniaksi- vedetään kolme nasakkaa iskua kupoliin, niin 99 % varmuudella henkilö kyselee missä on lähin jt sali, ja että onhan siellä iso lahjalaatikko, mihin voin työntää rahani.
- Anonyymi
Väitetään että ovityö olisi poissa muodista.
Kenttätyöraporttia ei tarvitse tehdä
Entä kenttätyömuistiinpanot ?
Jimi teki pöyristyttävän löydön rappukäytävästä - IL esittelee Jehovan todistajien salaiset merkinnät
Jehovan todistajien ovelta ovelle kiertävät saarnaajat kirjaavat muistiin osoitteiden, nimien ja käyntitietojen lisäksi puhelinnumeroita, äidinkieliä, seksuaalisia suuntautumisia, uskontoja ja terveystietoja.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201807272201098602- Anonyymi
Hyvä vaan, jos ovityö on poissa muodista. On kauhea epäsuhta, kun JT ovat ovella ykkösissä, ja itse on lumpuissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä vaan, jos ovityö on poissa muodista. On kauhea epäsuhta, kun JT ovat ovella ykkösissä, ja itse on lumpuissa.
Jos käyvät, niin kysy kuinka lumput on kirjattu ?
JT:t eivät puhu rappioalkoholisteille, koska he haisevat pahalle, kertoi ex - jt.
Lisäksi he halveksivat Pelastusarmeijaa, koska siellä rappioalkoholistille annetaan "saippuaa, soppaa, ja hengellisyyttä"
- Anonyymi
Ovelta ovelle työ tiedetään tehottomaksi käännynnäisten hankkimisessa. Sen pääasiallinen motivaatio onkin sitouttaa todistajia. Kun työskentelee jonkin asian hyväksi ja pyrkii opettamaan sitä muille, ei niin helposti kyseenalaista sitä. Muutkin kultit vaativat jäseniään levittämään sanomaa, vaikka tietävät hyvin, ettei sitä juuri kukaan ota vastaan.
- Anonyymi
Mutta ovityö on maksuton.
Ja vaikea mokomaa olisi millään konstilla tyrkyttää normaalille ihmiselle
Lahkoon langenneet ovat yleensä yksinäisiä (juuri muuttanut paikkakunnalle,
perhe hajonnut ...)
Ja joskus ovityöstä tulee jackpot, tavataan vanhuuden heikoksi kehittynyt yksinäinen, jolla kirjoitutetaan testamentti - Anonyymi
Minä en käy ollenkaan ovityössä. Siellä pitää olla niin hienoissa vaatteissa.
- Anonyymi
Kyllä on kuulemma muitakin tapoja uusien iloisten JT rekrytointiin.
Alkaisivat avaamaan salin ovensa kiinnostuneille kolkuttaville.
Vuosia olen jo pyrkinyt heihin liittymään ja kasteella iloisen uuden persoonan itselleni saamaan, tulemaan yhdeksi yhteydessä.
Alkaa lahjoittamaan ja tunteilemaan.
Olen laittanut netissä yhteydenottopyyntöjä, (kukaan ei ota) käynyt kärryvahteja tervehtimässä maailmallisuudesta luopumiseni mahdollisuuksia kartoittaen (katsovat vaan kengänkärkiään).
Jopa kirrrjastossa olen käynyt sinne tuntitöihin kehotetuilta kyselemässä, että miten ihmeessä olisin kelvollinen heidän iloiseen seuraansa liittymään.
Mutta kun ei, pelkkää anelevan katseenkin väistelyä ja kiinnostuneisuuteni karttelua pois kävellen olen saanut vastineeksi.
Tein jopa äo- testin millä halusin hakeutumistani edistää, mutta sen tuloksen esitellessäni vanhin kärryvahti sanoi, että tuo 72-3 ei riitä.
Sen pitäisi olla vähintään 70.
Mitä nyt sitten neuvoksi kun se maailmanloppukin lähestyy ja on ilmeisesti jo kohtapuoliin tulossa, ja minä olen ateistina täällä lahkolaisten joukossa pelastuksesta ulkona.- Anonyymi
" Alkaisivat avaamaan salin ovensa kiinnostuneille kolkuttaville. "
-Niinpä, kun eivät avaa.
Ollessani kävelyllä iski tarve, vessaan. Huomasin siinä sellaisen valtakunnansalin, menin nopeasti ja koputin. Kun ovi avattiin, kysyn saisiko käydä vessassa. No, ovi vedettiin kiinni.
Mutta nyt oli tarve jo niin pitelemätön, etei auttanut muu kuin laskea housut kinttuun ja tehdä tarpeensa siihen paikkaan. Kyllä nolotti poistuessa
- Anonyymi
Ovelta ovelle, on Raamatun kehotus!
- Anonyymi
Anonyymi 2025-05-23 12:04:27 "Ovelta ovelle, on Raamatun kehotus!"
Luukas 10:7 " Älkää siirtykö talosta taloon." - Anonyymi
Missä kohtaa tällainen kehoitus annetaan?
- Anonyymi
Kärryjen vartiointi on toinen, mutta se lienee varattu hyvin mukana oleville.
- Anonyymi
Minä en kehtaisi seistä missään kärryjen vieressä. Täytyy olla hikipinko JT, joka sellaista haluaa tehdä. Kannattaa olla vähän huonommin mukana, niin ei joudu kärryjen vireen seisomaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1903554Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572217Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210- 432072
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591004