Tahtoisin olla parempi ihminen.
Rakastaa enemmän teoissa kuin sanoissa.
Vaalia hyvyyttä, kohdata.
Omistaa viisautta ja harkintaa.
Tahtoisin osata piilottaa kärsimyksen, kyyneleet, ahdistuksen ja pelon ettet näkisi, olen vain ihminen.
Lightning
Rakastaa enemmän teoissa kuin sanoissa.
Vaalia hyvyyttä, kohdata.
Omistaa viisautta ja harkintaa.
Tahtoisin osata piilottaa kärsimyksen, kyyneleet, ahdistuksen ja pelon ettet näkisi, olen vain ihminen.
Lightning
Vastaukset 28
Vanhimmat
Katsoitko auroraborealis eruroviisuja?
Sovinnon eleenä sinulle tämä kipale,jos loukkaannuit minuun, again.
Zoē Më - Voyage
Lightning
Katsoin klo 00 asti.kiitos tosta biisistä. Niillä on hieno musiikkivideo. Tykkäsin eilenkin ku tuli telkkarista, mutta Erika kauniimpi.
Niin sehän on makuasia mikä ulkousesti ketäkin viehättää. Loppuviimein se kauneinkin kukka kuihtuu ajan myötä. Mielestäni tämä laulu soi kauniimmin sisimpääni.
Lightning
Joo, mä en kehtaa Erikan laulusta mitään sanoa.kaikki tietävät mitä aihetta se käsitteli.ja lapset kylillä rallattaa'ich kommea"...
Noloa.
Seksuaalisuus sinänsä ei ole minulle aiheena tabu. Se ei tosin ole itselleni kovin tärkeä osa elämää loppujen lopuksi.
Lightning
Niin.ei mullekaan. Mutta hämäävää että noin julkisesti lauletaan orgasmista.
"Mä tuun sun mukana"...mielenkiintoista? Toivottavasti ymmärrät sarkasmini.
Eikö se ole kuitenkin hänen asiansa ja ongelmansa, jos se on ongelma? Minulle se ei ole ongelma.
Lightning
Mua ei kiinnosta Erikan v****u, eikä hän muutenkaan naisena.en ole lesbo.
Mutta sitä naiseuttaan hän tuo jatkuvasti esiin.se ei ole ongelmani millään tavoin mutta ei kiinnosta. Ymmärrätkö eron?
Ps.Oon käsittänyt tähän asti että nuo lateksit ja dominaleikit kuuluvat kulloisellekin parille kahdenkeskiseen juttuun.
Sillai mä haluan pitää sen.
Homotkin kohtaan ihmisinä.välttelen ajatella sitä mitä ne keskenään puuhaavat, nuo homot.homo on muutakin kuin seksiasiat.
Työkaveri...harrastuskaveri jne.
Kunnioitan ihmisten yksityisyyttä.
Ja varjelen omaani.
Siksi sivu vaihtuu jos siellä on lateksieerika puhumassa siitä miten hän muuttaa maailmaa.
En ole ajatellut sinun olevan lesbo.
Ihmisillä on monenlaisia mielipiteitä asioihin. Se juuri tekee meistä yksilöitä, että ajattelemme eri tavoin asioista.
Oletko vihainen minulle jostakin?
Lightning
En, vain varuillani.en tiedä mutta tuntuu että panet joskus sanoja mun suuhun.ts.eerika on mulle jokin iso ongelma taikka pelkään että pidät minua lesbona.
En pelkää, eikä Erikan orgasmi ole minulle ongelma.se ei vaan kiinnosta moniakaan.
Hyvä kuulla, ettei nämä laulajien esiintymisasiat kuitenkaan ole isoja asioita, eihän niiden pidä sitä ollakaan. Euroviisut unohtuu muutenkin puheenaiheina tapahtuman jälkeen kohta puoliin.
Lightning
Ikävä että koet minun laittavan sanoja suuhusi, ei ollut tarkoituksena.
Me ihmiset olemme enemmän tai vähemmän pahoja. Huomaan jatkuvasti asioita, joissa voisin toimia toisin tai haluaisin toimia toisin. Koen ettei minulla ole välttämättä varaa arvostella, ei sinua tai erikaa. Osaan minä senkin taidon, ihan liikaakin toki, olenhan vain ihminen, siitähän tämä aloitus kertoi...haluaisin oppia.
Lightning
Annoin sinulle plussapisteen.
Kiitos. En ketjussa kuitenkaan onnistunut sen arvoisesti todellisesti. Tässä ketjussa on paljon kohdaltani kaksinaismoralismia. Jos en olisi laittanut sitä lauluakaan tänne niin...olisi ollut parempi. Se ei ketään auta tai asioita muuta.
Lightning
Mitä sen siis pitäisi muuttaa?minutko?olet kyllä hemmetin hankala ihminen.
Ehkä kommenttini liittyy muuhun kuin kohdistuisi pyrkimykseen muuttaa sinua.
Laitoin sen kipaleen ja huomasinkin jälkeenpäin, että taisinkin ikäänkuin laittaa sen itselleni, ikäänkuin se kertoisikin minulle sitä matkatarinaa myös itseni kanssa, ollen muiden joukossa ja näyttää sisimpäänsä. Asiat ovat monitahoisia.
Koin huijarisyndrooman, että niinkö teinkin siinä...
Lightning
Niin no..minäkin olen tykännyt yhdestä ranskankielisestä,tuollaisesta laulajasta. Ostin sen cd mutta Teemu vaihtoi sen heviin kun kerran kämpillä ryypättiin
Minä arka uskovaistyttö pelästyin.ja tuntui ettei minusta välitetty.
Kerran kirjoitit liljankukasta.lilja on just sun kukka. Vahva,iso, kaunis,ja vahvan värinen.
Mutta samalla vain hauras kukka, muiden joukossa.
Ihminen voi olla yhtälailla vahva kuin hauraskin.
Toisinaan rohkea, toisinaan haavoittuva.
Elämä hioo ja kivet hioo toinen toistansa.
Monet vuodet vierivät, jäljelle meistä jää jäljet.
Kunnes nekin katoavat hiekan pinnasta ja olemme vain osa historiaa.
Lightning
Olen tässä pohtinut, että minun pitäisi ehkä jostain varata aikaa, missä voisin käydä keskustelua tai omaa pohdintaa jonkun työntekijän kanssa. Lähinnä ehkä oman avioliittoni vaikeuksista ja perhe-elämästä. Minulla on sisäisesti niin paljon ristiriitaisia tuntoja, mutta ei ole mihinkään missä niitä voisi purkaa. Tämä palsta on täysin väärä paikka. Koen tulevani usein väärinymmärretyksi.
Teen tätä paljolti omien sisäisten tuntojeni kanavoimiseen.
Lightning
No jos siltä tuntuu...oon miettinyt monta kertaa kun olen joidenkin esm.leahimn(muistatko ko nikkiä?)kirjoituksia ja omiani että ne on liian raskaita.leahim esim.valitti tuskaansa täällä kun ystävä päätyi itsemurhaan..
Hän purkasi kaiken palstalle ja kaikki olivat tosi järkyttyneitä...niin olisi kaikille ollut parempi että hän olisi puhunut terapeutille joka voi auttaa ja kuunnella...kuin että järkytti ihmisiä huutamalla tuskaansa täällä.kanssakulkijat hänen vieressään kärsivät.
Sama se on sulla älä kuormita läheisiäsi tai itseäsi pohtimalla yksin asioita. Vaikka sulla ei ole nyt juuri kuin ns.normaalia kerrottavaa.voi se olla hyvä tuki.
Itseasiassa nimimerkki on tuttu, mutta en varmaan ehtinyt käydä keskusteluja hänen kanssaan, mutta tutulta kuulostaa.
Huomaan, että minulla on tarve keskustelulle, mutta tämä ei ikäänkuin täytä sitä tarvetta.
Toisaalta ammattiapuakin on saatavilla rajallisten kertojen mukaan. Koen, että tässä on vuosia ollut isoja asioita, jotka ovat kasaantuneet ja koen vaikeana pitää sisällä asioita.
Lightning
Hyvin pidät piilossa ne asiat. Et ilmeisesti palstalla tietenkään halua niitä puida.ehkä se olisi hyvä tuki sulle. Pärjäätkö arjessa?ne voi laittaa sulle lääkityksen.mutta et sä ole masentuneenakaan ole esiintynyt.
Luultavasti minun persoonani on itsessään ahdistuneisuuteen taipuvainen, luulen, en tiedä. Vaikka lääkitys varmasti tasaisi tunnehuipuja, en ehkä koe haluavani niitä. Minulla on nykyääntasaisempaa kuin ennen. Välillä tulee tunne ettei kestä, mutta ne menee ohitse kyllä. En ole masentunut.
En usko, että palstalaisilla olisi antaa ymmärtämystä. Asiat on monitahoisia ja El iitä pysty ehkä sillö tasolla ilmaista ja en halua uskovien miesten tulevan tarjoamaan Jeesusapuansa. Joskus kun se st oli vielä palstalla ja sain tuoda asioita...niin en tiedä oliko se siitä jakamisesta vai mistä niin koin, että tosi haastavatkin tunnetilat väistyivät, kun vain kertoi, että on menossa sellainen tilanne.
Lightning
Jos joskus olisi ollutkin ihmisiä, joihin olisi kyennyt luottamaan, niin he ovat aina lähteneet. Eivät ehkä ole kyenneet näkemään, että vaikka olen tuolloin käyttäytynyt haastavasti, koska en ole osannut silloin vielä asioita käsitellä, "olen purrut auttavaa kättä"... he eivät ole ehkä halunneet oikeasti nähdä mitä olen. Luultavasti se on toki ollutkin liikaa pyydetty, enhän sitä kiellä. Se on vain traagista. Kukaanhan ihminen ei loppuviimein omista sitä Jeesusymmärtäväisyyttä kuitenkaan.
Lightning
Monikin ihminen osaa jlpa yhdeksän kertotaulun, mutta ei silti tuo sitä esiin joka mahdollisessa paikassa.
Kuinka yksinkertaisia ihmisdt voivatkin olla kun ihan kilpailuksi menee kuka tulee isoimmalla ryminällä !
En ymmärrä kommenttiasi. Liittyykö aloituksen aiheeseen vai johonkin muuhun?
Lightning
Haluaisin, että tietäisit.
Kuulisitko, näkisitkö?
Hyväksyisitkö?
Jos olisit siinä, kertoisin.
"Löysin viimein itseni".
Huomasin minussa olevan niin vahvuutta kuin heikkouttakin.
Välittämistä, välinpitämättömyyttä.
Vihaa ja rakkautta.
Olen tuli ja olen se vesi, joka sen tulen voi sammuttaa.
Olen, olen, olen elossa, olen tässä.
Lightning