https://www.hs.fi/aihe/gallupit/
Huomenta persut. Riikka Purra saa persut takiaispuolueeksi kokoomuspolitiikallaan. Tulos on valtava romahdus. Kuka edes kehtaa sanoa kannattavansa persuja. Ex-persut ovat viimein huomanneet Petos-Purran valheellisuuden.
SDP kirkkaasti ykkönen!!!
Huomenta persut. Riikka Purra saa persut takiaispuolueeksi kokoomuspolitiikallaan. Tulos on valtava romahdus. Kuka edes kehtaa sanoa kannattavansa persuja. Ex-persut ovat viimein huomanneet Petos-Purran valheellisuuden.
SDP kirkkaasti ykkönen!!!
Vastaukset 65
Vanhimmat
Näin käy kun populismi kohtaa realismin.
Sosialistihallituksen ongelma on siinnä, että lopulta toisten rahat loppuu.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011222614.html
Eihän tuossa persujen kannatuksen romahduksessa ole muusta k6se, kuin että ex-persut sankoin joukoin näyttäneet persuille keskisormea.
Eikös tuolta porvarihallitukselta pikemmin ole loppunut rahat, kun ne jaetaan hyvätuloisille ja rikkaille ja sitten leikataan keskiluokalta ja köyhiltä. Orpon, Purran ja takiaispuolueiden velanottohan se nyt leviää ennätyssuureksi. Arviolta 62 mrd ja lisäksi köytössä eläkeyhtiö VERiltä miljardi sek ARAn alasajo janMarinin hallitukselta jääneet työttömyysvakuutusmaksut yht. yli 5 mrd tämän hallituksen törsättävänä!
Onko Purran ottama velka siis omaa rahaa mutta muiden ottama velka toisten rahaa?
https://yle.fi/t/18-209436/fi - sairasta politiikkaa vuodesta 1917
yhyyyyy, persu itkeskelee
Pääasia on, että velkaantuminen loppuu, sanoo Petteri ja Riikka!
Vaikka velkaantuminen vain pahenee, porvarihallituksen taloudenpito heikkotasoista. Työttömyys ja konkurssit myös ennätyskasvussa. Suomi on vapaassa pudotuksessa.
Persut jälleen suurin pudottaja, hyvä niin!
Takiaispuolue kuten Soini sanoi!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c68de5ee-be47-41cc-a439-e6add0e5a1e4
Sitä saa mitä tilaa Riikka Purra!!! Sinä sait huomattavan persujen kannatuksen pudotuksen aikaiseksi ja ex-persut ymmärtämään, että olet kokoomusrikkaiden etuja ajamassa. Leikkasit kanbattajat itseltäsi 🤣😂😅Näin sinut ovat entiset persut arvioineet!!! Miltäs se nyt niinkuin tuntuu?
sdp- presidentinvaalit kertovat karua tulosta.
Jutan äänisaalis surkea.
Terveisiä OPPOSITIOON sdp.
Olette siellä, koska Sanna Marinin hallitus
teki
AVUTTOMAN HUONOA TYÖTÄ.
Ohi aiheen. Ylen kannatusmittauksessa persut 11 ,4 % nyt kymmenen päivää myöhemmin 10, 5 %, mahtaa fanatikkopersuja vtuttaa heti aamusta.
Katso... orava... menee tuolla noin. Katso nyt oikein tarkkaan..........
Persuvihaaja HS kysyy tarkoituksena mukaisesti eniten Demareita ja vähiten Persuilta, joten tulos on tämä. Muistakaa myös se, että Demarit haluaa löysää maahanmuuttopolitiikkaa ja luultavasti jos pääsee seuraavaan hallitukseen peruu tämän hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristykset, sitäkö kansa muka haluaa?
89,5% vihaa Persuja, tylyä eikö totta?
Ahaa. Tammikuussa 2020 demareilta kysyminen näytti persuille että 24 %. On ne demarit kyllä aikamoisia! 🤣
"Tutkimusyhtiö Verianin teettämään tutkimukseen haastateltiin yhteensä 3 772 henkilöä. Aineisto kerättiin internetpaneelissa. He edustivat Ahvenanmaa pois lukien Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä."
Ettäkö persut osattiin ohittaa. No kai sitä siellä nyt selitellään. Hallituksen kannatus ennötysalhainen...mitäpä tuohon selität.
KAIKILLE POLIITIKOILLE PITÄIS LAITTAA TLOSVASTUU , JOS EI NELJÄSSÄ VUODESSA PYSTY PITÄÄ VAALI LUPAUKSIA , NIIN ULOS
Persut 10,5%, Vassarit 10,1%, kohta vassarit hurauttaa vasenta kaistaa persujen ohi vauhdilla.
Jo seuraavassa gallupissa 😂
Hyvä, jos niin käy.
Parhaimmassa tapauksessa vassarit menee sekä oikealta että vasemmalta ohi. Osa saattaa jopa talloa alleen persuja.
Hallituspuolueiden kannatus 37,4 %. Opposition kannatus hienosti noussut 62.6 %. Miten fanatikkopersu , persuräpäle Miko Bergmbom tämän selittää? Vieläkö Pikku-Trump opettaa meitä aikuisia käsiä heiluttae ja huitoen?
Paskin hallitus suunnilleen koskaan, joten kannatuksen katoaminen ei ole mikään yllätys. Luvattiin vahvaa kasvua ja velanoton suitsimista ja mitä saatiin?
Vahvaa kasvua tulikin vain työttömien ja konkurssien määrässä ja velkaa otettiin entistäkin enemmän. Voiko paskemmin hommia enää hoitaa?
Ei ole opposition kannatus niin paljon. Oppositioon ei kuulu eduskunnan ulkopuolisten puolueiden kannatus.
Persujen kannatuksen laskeminen on ollut koko ajan täysin selvää. Ei se ole oikeasti yllätys puolueen johdollekaan. Jos on, heillä on kyllä vaikeuksia ymmärtää tosiasioita.
perustelut puuttuvat
Perustele näkemyksesi.
sulla on aina näitä mutuja, ilman perusteluita.
oot huuhaa-heppu.
Pitkään persujen kannatus suli hitaasti, mutta lopulta romahti kerrasta. Eikä palstapersujen mielestä ole mitään tarvetta korjata mitään, kansa vain on väärässä ja tilastotieteilijätkin kieroja kuin Perkele.
Ilmeisesti persut haluaa vaihtaa kansan? Mistä niitä natseja löytyisi persujen tarpeeseen?
öööö ai mää vai?
Mitkä perustelut. Onhan se itsestään selvää, että jos hallituksen talouspolitiikka ja leikkaukset sekä työehtojen heikennykset ja kaiken alasajo kohdistuu persujen omaan äänestäjäkuntaan, niin tyhmempikin ymmärtää paitsi persuministerit, että pettureiden kelkassa ei jatketaan.
Purra on vakavasti vinksahtanut, jos luulee että, kun lyödään toiselle poskelle niin käännetään toinen vaan kiltisti ottamaan lisäiskuja vastaan.
Juuri näin.
Aamupäivän hyvä uutinen!
Mitä hyvää siinä jos Demarit nousee valtaan ja peruu kaikki tämän hallituksen tehdyt maahanmuuttopolitiikan kiristykset?
Päästään persuista eroon.
Voi tynnyrissä kasvanut persureppana, opettele joskus muitakin sanoja kuin mamu mamu mamu mamu mamu mamu mamu mamu mamu mamu.
Yhden asian öyhöttämisellä ei kerätä kestävää kannatusta.
Tästä persuille täysin tuntemattomasta sanasta voisi olla hyötyä: Empatia.
Pikkunatsit saa alkaa etsiä itselleen töitä. Moni tippuu seuraavissa vaaleissa "ett tanner tömähtää" ...nooh persu, mites nyt Purra selittää...onhan teillä tulossa kesäkuussa puoluekokous. Kenkää vain Purralle. Sopeutumiseläke odottaa persukansanedustajia ja ministeteitä.
Kanbattaisko harkita hallituksesta eroamista?
Kaiken epäonnistuneen talouspolitiikan lisäksi.
Tälläiset örvelöt ulostulot niinkuin edustaja
Mäkelällä että tyyliin" kaikki palestiinalaiset voisi
tappaa ei sillä tänne pieneen Suomeen mitään
vaikutusta ole"Jos kansanedustajan ajatus-
maailma on tämänkaltainen,niin mitä tuohon
voi enää sanoa.Hän kuitenkin edustaa sivistys-
yhteiskuntaa,jonka tehtävänä on pelastaa
ihmisiä.On ne ihmiset missä tahansa.
Hihhulifanaatikot ovat aina tappamisen kannalla. Kristillisten mielestä palestiinalaiset eivät ole ihmisiä, eikä heillä ole mitään ihmisarvoa eikä ihmisoikeuksia.
Minun on koko lailla mahdotonta sovittaa yhteeen Jeesuksen opetuksia ja toisten ihmisarvon kieltämistä ja heidän tappamisensa kannattamista, mutta persuhihhuleilta tämä onnistuu aina sujuvasti. Eivät näe siinä mitään ristiriitaa eikä ongelmaa.
Nyt ei voi persut kannatuksen romahtamisesta syyttää Sanna Mariniakaan! Vai yrittikö Purra taas kusettaa teitä persut?
Pettureille petturin kannatus.
Seuraavissa gallubeissa persut jo alle 10 prossaa.
Meille Perussuomalaisille vaalilupausten pitäminen on kunnia-asia.
Riikka Purra ja Perussuomalaiset
Tämä OrpoPurran hallitus on katastrofi. Pitkäaikaistyöttömyys noussut huippuunsa. Lisäksi persut nimittelevät työttömiä luusereiksi ja sanovat, että työttömyys omaa syytä!
Kokoomus nauraa kun saa omaa kovaa politiikkansa edistettyä persujen avulla.
Eikä persu edes huomaa kun häntä kusetetaan.
Mitä Aloittaja kirjoittaa valheista? Poliittinen puolue on sidottu kannatukseen. Jos kannatus loppuu, surkastuu myös puolue. Ei ole mitään syytä panetella ketään. Puolueilla on omat linjansa ja sitä mitataan kannatuksella.
Kyllä persut on saaneet aikaan hyviäkin asioita hallituksessa.
Tähän lamaan ei millään puolueella ole lääkkeitä.
Mitä hyviä asioita?
Kuka sinulle on valehdellut, että on lama...tuskin on edes taantuma. Pääministerikin on uskotellut, että nyt alkaa nousukausi pikkuhiljaa...no näin on ...Petteri Orpon nousukautta on jo odoteltu yli kaksi vuotta...kohta alkaa tilanne muka paranemaan, asunnotkin menee pilkkahintaan kaupaksi, työttömyys pahenee ja konkursseja pukkaa kuin liukuhihnalta?
Totta vie. Persut on saaneet aikaan laman. Mites iässä näin kävikään,>⁸
Suoraselkäiset rehelliset suomalaiset ei kauan katsele tällaisia tyhjän lupaajia ja pettureita. Ei auta hieno nimi puolueella ja suuret puheet silloin kun ne puheet ja teot ei kohtaa vähänkään vertaa.
Tuo on totta joka sana.
Riikkuli yrittää nostaa kannatusta juomalla koskenkorvaa, pullon kyljessä luku 38% rauhoittaa.
Vasemmisto valheen tielläkö?
Totuus...
https://www.suomenuutiset.fi/riikka-purra-blogissaan-opposition-velkapuhe-on-royhkeaa/
Ei tuo ole ennenkään totta puhunut.
Suomenuutiset on valheita ja manipulointia täynnä. Nyt Riikka selittää mustas valkoiseksi. Uskotteko te persut Pettäjä-Purraa?
Riikka Purralla on nyt paniikki. Onhan se ennen kuulumatonta, että Purra joutuu nyt selittämään väärin tehtyjä päätöksiä.
Ketäpä voisi nyt syyttää ja mistä? Itse Purra on niin röyhkeä ja vailla empatiaa muita kohtaan, että eiköhän tämä persujen romahdus laiteta tykkänään ymmäryämättömien ex-persujen syyksi.
SOS
Save our souls!
Pop
Puolet kannatuksesta pois kahdessa vuodessa. Ei edes suur törppö Sipilä kyennyt samaan. On se Riikkuli aika veijari. Oliskohan demareiden kaksoisagentti ?
Ei kyn kokoomuksen agenttina ja persujen Petturi.
Ehkä tulevaisuudessa aina hallituksessa kuten RKP?