Miten sanoa aikuiselle lapselle että ei ole varaa auttaa

– Jos äidin jääkaapin ovi on ollut lapselle auki viimeiset 40 vuotta, lapsi ei välttämättä lainkaan tajua tilannetta. Äidin täytyy avata suunsa ja kertoa, että rahat ovat tiukassa tai ostosten raahaaminen alkaa olla vaivaksi. - Tämän ohjeen löysin netistä. Mutta miten sanoa suututtamatta?
8215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suorat sanat on ainoa mielekäs vaihtoehto. Äideillä on välillä taipumusta ylenpalttiseen hyysäämiseen ja vaikka hyvää tarkoittavat eivät tiedosta se on virhe. Jälkikasvun pitää pärjätä omillaan ilman että äiti auttaa aina.

Äänestä
  • Avaamalla suusi tietenkin ääliö.

    Ei mennyt sitten se vanhemmuus kuin strömsössä? Mikä siinä vanhemmuudessa meni pieleen kun aikuiset kapset joutuvat nöyryyttämään itseään olemalla vielä aikuisenakin riippuvaisia vanhemmistaan? Äidill peiliin katsomisen paikka.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Avaamalla suusi tietenkin ääliö.

    Ei mennyt sitten se vanhemmuus kuin strömsössä? Mikä siinä vanhemmuudessa meni pieleen kun aikuiset kapset joutuvat nöyryyttämään itseään olemalla vielä aikuisenakin riippuvaisia vanhemmistaan? Äidill peiliin katsomisen paikka.

    Eikö tuotakin voisi kauniimmin sanoa, pitääkö aina kakteralla äänensävyllä meiota ja haukkua?
    Ilmeisesti et osaa keskustella vaan haastat riitaa. Opettele kaunis puhetapa jokaiseen viestiin, oli se sitten millainen tahansa.

    Äänestä

Kasvatus ei poista sitä, että nykyään on tiukkaa. Totta että omat laskut aina ensin, jollei mitään yli jää, minkä teet.
Vaikea kieltää näin on.

Äänestä

Kutsu lapsi syömään . Tulee vatsat täyteen ja jää hyvä mieli ja muistot yhdessä vietetystä ajasta.
Ylijäämäruoka lapselle mukaan , syököön kotonaan sitten

Äänestä

Haettiin 70 luvulla kaatopaikoilta ihan hyvää tavaraa nuorina, joita sitten myytiin.

lehtien jakoa
puiden pilkkomista
niiden kantamista sisälle
autojen korjauksia
vanhuksille kaupassa käyntiä
pullojen keräämistä kaduilta, festareilta, urheilutapahtumista..
lumitöitä
siivousta
mukuloiden hoitoa, niiden vanhemmat töissä
haravoimista
monenlaisia raskaita maatilatöitä
mansikoiden poimintaa
kylvöä
metalliromun myymistä, punnittiin ja rahat käteen
kalastusta + myyntiä...

en muistakaan enää kaikkea
:)

Äänestä

Kyllä pitää ottaa lusikka kauniiseen käteen ja kertoa, että rahat eivät enää
yksinkertaisesti riitä monen ihmisen ruokkimiseen .
Eihän lapsikaan voi ikuisesti elää siinä uskossa, että hänellä olisi olemassa
elinikäinen pitopalvelu. Kai sitä pitää itsekin kantaa kortensa kekoon
vaikkapa tuomalla elintarvikkeita talouteen.

Äänestä

Jos 40v ei perheineen pärjää omillaan niin jotain on mennyt vanhemmuudessa pieleen. On korkea aika uskaltaa olla aikuinen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

– Jos äidin jääkaapin ovi on ollut lapselle auki viimeiset 40 vuotta, lapsi ei välttämättä lainkaan tajua tilannetta. Äidin täytyy avata suunsa ja kertoa, että rahat ovat tiukassa tai ostosten raahaaminen alkaa olla vaivaksi. - Tämän ohjeen löysin netistä. Mutta miten sanoa suututtamatta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu