Katselin ukrainalaisen toimittajan videon elämästä Mariupolissa. Kaupungissa asuu nyt 250000-300000 asukasta. Valtava jälleenrakennustyö on tehty ja videolla näkyy kaupunkielämä, mikä ei juuri poikkea suomalaisesta kaupungista.
Video löytyy strana.ua.
Mariupol huhtikuussa
18
158
Vastaukset
- Anonyymi
SUOMEN
Suora lähetys: Itärajan esteaidan pystyttäminen etenee – ”Rajatilanne altis kaikille muutoksille”
Mediatilaisuus järjestetään keskiviikkoaamuna. - Anonyymi
Hienoa Venäjä ! Luihu länsi laitettava ruotuun !
- Anonyymi
Ryssillä on oma tuhottu maa menkööt sinne kaikki
- Anonyymi
strana.ua. EI TURVALLINEN NIINKUIN VENÄJÄ AINA
- Anonyymi
Mariupolin jälleenrakentamisesta on puhuttu ja tiedotettu jo pari vuotta. Sitä vaan ei voi tuoda julki länsimaissa. On sen verran hienosti toteutettua touhua että aiheuttaisi vain pahan mielen lännessä. Kateeksi käy venäläinen know how rakentamisessakin.
Mariupol on Venäjän toimesta tuhottu ja sen venäjänkieliset asukkaat tapettu tai ajettu maanpakoon kodeistaan. Mariupolissa asuu enää noin 15% sen alkuperäisistä asukkaista eli käytännössä he, jotka eivät kyenneet pakenemään Venäjään sotaa ja hirmuvaltaa tai he, jotka jäivät vapaaehtoisesti auttamaan läheisiään, jotka eivät kyenneet pakenemaan. Siellä kyllä nyt asuu aloittajan mainitsemat 250000-300000 asukasta, mutta pääosa heistä on Venäjän sinne siirtämiä Venäjän maaseutujen asukkaita tai Venäjän muslimitasavalloistaan siirtämiä muslimeita.
- Anonyymi
Kun katsoo yotubesta Mariuopolista videoita ja kiinnittää huomion autojen reksiterikilpiin niin puolella autoista on Ukrainan kilvet.
- Anonyymi
Ei Venäjällä siirretä ihmisiä. Työn perässä muuttavat.
Anonyymi kirjoitti:
Kun katsoo yotubesta Mariuopolista videoita ja kiinnittää huomion autojen reksiterikilpiin niin puolella autoista on Ukrainan kilvet.
No mutta Mariupolhan kuuluu Ukrinaan. Ei siellä pitisi olla venäläisiä rekisterikilpiä lainkaan.
Anonyymi kirjoitti:
Ei Venäjällä siirretä ihmisiä. Työn perässä muuttavat.
Aivan varmasti Venäjä pakkosiirtää ihmisiä. Esim. Ukrainasta.
- Anonyymi
Hienoa että Mariupolin rakennustöissä työskentee suomalainen yritys, työntekijöinä siellä suomalaisia noin 80. Yrityksen nykyisesksi kotipaikaksi käytännön syistä mainittu Unkari.
- Anonyymi
Länsimaat on kateudesta vihreitä, kun sodassa hetki sitten tuhottu kaupunki on nyt komeampi ja hyvinvoivempi kuin useimmat länsimaiden pääkaupungit jotka ovat aivan täysiä ghettoja infran ja väestön osalta.
- Anonyymi
Kylläpä trolli vedättää 😱
- Anonyymi
Vieläkin ihmiset muistavat järkyttävän Mariupol-dokumentin, jossa Venäjän raakuudet tulivat hyvin esiin, vaikka kuvauksia voitiin tehdä vain muutamina alkupäivinä.
Aikanaan, kun Venäjä häädetään valtaamiltaan alueilta tulee paljastumaan julmuuksia, joita voidaan verrata natsi-Saksan aikaisiin rikoksiin.Venäjä tuhosi Mariupolin ja pakkosiirsi sen jäljellejääneen väestön Venäjälle, jotta se kykeni asuttamaan kaupunkia omilla maalaisillaan.
- Anonyymi
Azovin natsien tukikohta....Mariupol, siviileille maanpäällinen helvetti.
Mm. tältä alueelta pelastettiin siviilejä, naisia, lapsia, vanhuksia Venäjälle turvaan. - Anonyymi
Hyvä Venäjä,tsemppiä putinille,slava russia.t. Aito suomalainen reservistä eronnut maailman onnellisin 1%
- Anonyymi
Heh, huumori kukkii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997760- 1075577
- 2754841
- 494763
- 743517
- 502808
- 582487
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222438Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264