Tarkastuslautakunta voitaisiin lakkauttaa tarpeettomana. Mitä virkaa sillä on kun valtuusto kepun ja kokoomuksen äänillä jyrää lautakunnan yli.
Tarkastuslautakunta lakkautuslistalle
14
412
Vastaukset
- Anonyymi
Tuloopahan ainakin osa kaupungin virkamiesten kupruista julkisuuteen
- Anonyymi
Tilivastuullisen kaupunginhallituksen puheenjohtajan käyttämä puheenvuoro oli masentava.
Väistyvä puheenjohtaja ei ole selvästi enää tehtäviensä tasalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tilivastuullisen kaupunginhallituksen puheenjohtajan käyttämä puheenvuoro oli masentava.
Väistyvä puheenjohtaja ei ole selvästi enää tehtäviensä tasalla.Ei oo ollut ikään...aivan naurettava hemmo
- Anonyymi
Pätevinmät jäsenet ovat juuri tarkastuslatakunnassa.
- Anonyymi
"Ei voi olla niin, että lapuan kaupunki vastaan lapuan kaupunki" voi voi tällainen ajattelutapa valtuustossa. Lakkautetaan koko lautakunta tarpeettomana.
- Anonyymi
Tämä ei kuitenkaan mene aivan, että Lapua vastaan Lapua. Tässä on kysynys Lapuan hallinon ja siihen kuuluvan Tarkastuslautakunnan lain määräämistä tehtävistä jotaka heille kuuluvat lain velvoittamana. Tarkastulautakuna ei toiminut tässä yksin koska he varmistivat etukäteen jo mitä esim: kookinkaliion kaupasta joka on todella epäselvästi esitetty myös hyväksytty. Siinä selvästi rikottiin Hankintalakia jonka erityiseti kunna tehtävää hoitavan viranhaltijan tulee hallita on ilmeisen selvä jopa kiistaton. Sitten vastuu henkilöt vetosivat ettei heitä ole kuultu joka tässä on se sanoisin vähäisin päätökseen vaikuttava asia, koska Kunnan johtoryhmään kuuluu vairanhaltijat halutuksenpuheenjohtaja ja varapuheen johtajat myös hallituksesta jäsenet. Eli hallutukseen on kyllä tioto saatu, mutta niinkuin aina tietoa ei jaeta tai sitten sitä ei edes luotamus henkilöt pidä tarpeelisena vaikka hekin ovat asioista vastuussa niin taluodesta kuin rikosoikeudellisista rikkonmuksista. Tämä asiaa ratkee vasta uuden valtuuston vuoden 2026 vastaavassa kokouksessa. Koska Kookonkallion asiakirjat ovat saamien tietojeni mukaan allekirjoitettu ja päivätty tälle kuluvalle vuodelle.
- Anonyymi
Lapualla ei ole ymmärretty tarkoituksella tilintarkastuksen ja tilintarkastuslautakunnan merkitystä väärinkäytösten välttämiseksi. Siksi ajauduttu tähän tilanteeseen.
Sivistyksen ensi askeleet edessä Lapuan kaupungilla ja luottamushenkilöillä. - Anonyymi
Tarkastuslautakunta on lakisääteinen kuntalain mukainen tarkastuselin, jonka merkitystä ja tehtävää lapualaiset päättäjät eivät tahdo ymmärtää.
- Anonyymi
Eivät ilmeisesti tiedä sitäkään, että se on toinen lakisääteinen eli joka kunnassa pitää olla.
- Anonyymi
Tarkastuslautakunnan voikin lakkauttaa kun ei muistuttanut hakkuukelpoosen vaihtomaan antamisesta ranskalaisomistajalle Destialle
- Anonyymi
Lakkautetaan koko Lapuan kaupunki ja liitytään Seinäjokeen saman tien.
- Anonyymi
Ei tarkastuslautakunta kannata lopettaa. Saahan ne kokouspalkkion ja siitä pitää maksaa veroa niin siitähän tulee veroeuroja Lapualle.
- Anonyymi
Koripllon meillä pitää lopetta se ei ole lakisääteinen, kunnan tärkein lautaknta on Tarkastulautakunta ilma sitä ei ole myöskään kuntaa. Niin ihmeelistä kun se onkin on kirjasto tonen joka kunnassa tule olla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koripllon meillä pitää lopetta se ei ole lakisääteinen, kunnan tärkein lautaknta on Tarkastulautakunta ilma sitä ei ole myöskään kuntaa. Niin ihmeelistä kun se onkin on kirjasto tonen joka kunnassa tule olla.
Kyllä liikunta on sata kertaa tärkeämpää kuin jotkut pölyiset kirjavarastot. Nuoriso pitää saada liikkumaan, tai kohta joka toisella on diabetes ja tuki- jaliikuntaelinsairaus alta nelikymppisenä. Meillä vain ei ole varaa siihen että valtaosa joutuu käyttämään erikoissairaanhoidon palveluja viisikymppisenä ja osa jo paljon nuorempana!
Toivottavasti uuteen uimahalliin tulee iso kuntosali, liukumäet, höyrysauna ja kaikkea mikä houkuttaa väen myös käymään siellä, pois makaamasta sohvalta ja tuijottamasta töllöä ja kännykkää! Johonkin säästömallin peltihalliin ei muuten tule kävijöitä ja sitten maristaan kuluista per kävijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2735112- 514117
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii933609- 502709
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 191847
- 1051697
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981491- 711085
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1461063