…Essayah pakenee. 🤣
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/fcf0449b-0c68-4d64-9d1a-19bb0f58d4c8
No, jutussa aprikoidaan ettei hallitus mahdollisesti ole onnistunut saamaan esitetyn näkemyksensä taakse koko hallitusta.
Vaan onhan tuo sanomattakin selvää ettei KD ole mukana, PS:n suhteen mahdollisesti samoin.
Se että hallitus tylysti olisi ”ohittanut” nämä puolueet kertoo omaa tarinaansa, PS:n osalta sen, että puolueen katsotaan olevan jo ”ulkona” , se on pitkälti tehtävänsä Kokoomuksen pikkuapurina tehnyt ja se siitä (puolueesta). Ja KD:n osalta ei edes vaivauduta kysymään, kun kanta tiedetään, mutta siitä ei katsota tarvittavan piitata.
Noin ylipäätään: olisiko Kokoomus edes pahoillaan, vaikka tämä hallitus hajoaisi jossakin vaiheessa? Tuskin.
-a-teisti-
Toimittajat hiillostaa
23
154
Vastaukset
- Anonyymi
Uusin galluppi. Persukkien kannstus pudonnut edellisestä melkein 4 prosenttia. Karmiva alamäki ja kansan enemmistö taputtaa iloisena.
- Anonyymi
Persuilla olisi vielä mahdollisuus kääntää kannatuksensa nousuun TUKEMALLA SELKEÄSTI PALESTIINAN KANSAN TAISTELUA!!!!
KTS - Anonyymi
Kalifaatin tie tasoittuu.
No KD:een ei auta kuin kestää tai muuten on ulkona. Itsehän nuo eivät varmaankaan lähde.
- Anonyymi
Kertoo se tarinan sekin, jos KD on tylysti vain ohitettu.
KD:lle on varmasti kova paikka, mikäli näin on tehty ja voi kyllä melko varmasti sanoa, että juuri näin on tehtykin.
Hallituspuolue KD:lle viesti on: Aivan kuulkaas sama mitä te olette mieltä…
Jos on edes kysytty, että mitäs mieltä olette jos julkaisemme tällaisen kannanoton, sotarikos…
Jotenkin tuntuu ettei Kokoomusta kiinnosta enää hallituksen kohtalo. Mutta värikästä on ollut, sirkushuveja saatiin, kuten uumoiltiinkin tuolla kokoonpanolla saatavan. Ja lisää tukee, alkaa olla PS:n kannatus painumassa alle 10 prosentin.
Eikä vain värikästä, ensin kova talouskuri ja sitten suurin piirtein yhdessä yössä läskiksi koko homma, mittavat veronalennukset ja yhteisöveron lasku perusteluina laskelmat, joita VM ei hetkeä aiemmin pitänyt vähääkään totean ja yhtä äkkiä ne muuttuivatkin todeksi. Yksikään talousasiantuntija ei pidä kyllä niitä totean edelleenkään. WTF?
Miljardin pikavippien otettiin paikkaamaan rahanjaosta syntyvää vajetta. Totaalinen täyskäännös.
-a-teisti-
- Anonyymi
Israelin vastaisia julkilausumia ei pidä antaa. Siitä ei hyvää seuraa.
- Anonyymi
Jokainen Raamattua lukeva tietää, että Isreal on Jumalan vaittu kansa, joka tulee vielä kerran hallitsemaan kaikkia muita maailman kansoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokainen Raamattua lukeva tietää, että Isreal on Jumalan vaittu kansa, joka tulee vielä kerran hallitsemaan kaikkia muita maailman kansoja.
Anteeksi vaan mutta päinvastoin. Jeesus sanoi, että OPETUSLAPSET eli hänen seuraajansa tulevat hallitsemaan Israelia
- Anonyymi
Tolkun.Ihminen kirjoitti:
Kyllä niitä voi antaa jos on aihetta ja nyt oli.
Juuri näin ja Suomen hallitus tekee OIKEIN!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anteeksi vaan mutta päinvastoin. Jeesus sanoi, että OPETUSLAPSET eli hänen seuraajansa tulevat hallitsemaan Israelia
Nimenomaan näin!
- Anonyymi
Kyllä Essayahilla pitäisi olla selkärankaa sanoa ääneen ja seisoa Israelin rinnalla!
Kyllä suomen hallituksella ja päättäjillä pitäisi olla tärkeämpää tekemistä oman maamme asioiden hoitamisessa, kuin alkaa vouhottaan Palestiinan asialla.- Anonyymi
Kun sivistysvaltio, kuten Suomi, ei oikein tykkää siitä, että jossain päin maailmaa tapetaan tarkoitushakuisesti naisia ja lapsia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun sivistysvaltio, kuten Suomi, ei oikein tykkää siitä, että jossain päin maailmaa tapetaan tarkoitushakuisesti naisia ja lapsia.
Hei, ollaanko me sivistyneitä? Hoidettaisiin vaan oman "pikkasen" maamme asiat kuntoon. Siinä olisi ihan tarpeeksi duunia tehtäväksi.
- Anonyymi
Suomen on oltava oikeudenmukaisuuden kannalla ja uskallettava tuomita myös silloin kun Israel toimii väärin. Jumala ei väärämielisyyttä hyväksy.
Myös Palestiinan tunnustaminen on harkinnan alla kuten pitääkin.No noihin asioihin pidä sotkea uskontoa laisinkaan. Vaikka nyt oikeassa tuossa oletkin.
- Anonyymi
Joo. uusi Gaza Israelin sydämeen. Saadaan taas seurata terroristien hyökkäyksiä juutalaisten kimppuun.
Maailma kaipaa nähdä verta.
- Anonyymi
Tuskinpa täällä kukaan tietää miten siellä Gazassa asiat oikein ovat. Antaapa kansainvälisten tuomioistuinten ensin tutkia ennen kuin alamme hutkia. Miten sitten jos totuus onkin ihan toinen. Eikö täällä jatkuvasti sanota, että ei saa tuomita.
- Anonyymi
Kyllä Ulkoministeri Valtonen sanoi että varsin hyvin tiedetään mitä nyt tapahtuu ja Suomi vaatii välitöntä tulitaukoa ja avustusten perille menoa
- Anonyymi
Tutkaan sitten kuin keskitysleirejä, että hui kauheaa mitä on tapahtunut, eipä tästäkään ollut mitään tietoa.
- Anonyymi
Joskus uskovat tuomitsi kaikkia siitä mitä tekevät, että se ja se on synti, sitä ei saa tehdä, mutta nyt uskovat peittelevät syntejä, eivät voi tulla sanomaan mitä mieltä ovat asiosita tai jos tulevat, puolustelevat todella pahoja syntejä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117171Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista594757- 954731
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493889- 513818
- 2173787
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san263363- 512731
- 382671
- 382299