Kahden kasteen oppi

Anonyymi-ap

Kahden kasteen järkeisoppia ei ainakaan kristittyjen Jeesus opettanut.
Miksi helluntailaiset uudestikastavat ja käännyttävät väsytystaktiikalla rahastus mielessä ?
Kristityille riittää ainoa oikea helluntai eikä korvausteologinen uushelluntai.
Niillä on huomattava ero.

29

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uudestikastaminen on syntiä.
      Siitä tulee Jumalan tuomio.

    • Anonyymi

      Lahkolaisilla on jopa kaste koulu.
      Ei tämmöistä ollut oikeana helluntaina eikä myöskään profeetta kouluja.

    • Anonyymi

      Kannattaa kysyä helluntaipastorilta mitä helluntaikasteessa (uudestikasteessa) tapahtuu ?
      Siinä liitytään lahkon jäseneksi helluntai kirkon opin mukaan.

    • Anonyymi

      Kaste on itse pyydettävä uskoontulon jälkeen.
      Vain Raamatun mukainen kaste on kaste.
      Raamatussa ei ole yhtään kastetta ennenkuin on vapaaehtoisesti itse sitä halunnut uskoo tulon jälkeen.

    • Anonyymi

      Helluntaikasteessa on pakko liittyä puljun jäseneksi.

    • Anonyymi

      Kyse on käännytyskasteesta.

    • Anonyymi

      Helluntailaiset demonisoivat pienenä lapsena kastettuja.
      Heillä ei ole lähimmäisen rakkautta.

      • Anonyymi

        Helluntailaisilla kaste ja adventisteilla sapatti.
        Mitä lahkolaisten Raamattu sanoo näistä kiistoista ?


    • Anonyymi

      Me helluntailaiset olemme haudatut kasteessa, mutta myös herätetty Kristuksen kanssa!

    • Anonyymi

      Ylläpito sabotoi palstaa postaamalla työkseen solvauksia ja hullutuksiaan ja valheitaan palstalle. Ylläpidon tarkoitus on estää kaikki rauhallinen ja oikeamielinen keskustelu helluntailaisuudesta ja tuoda tilalle luterilaisuuden pakanalliset opit ja saatanan synagoogan valheet.

    • Anonyymi

      Kasteen sisältönä on Herralle vihkiminen ja edellytyksenä evankeliumin julistaminen ja sen vastaanottaminen. Opetuslasten ei enää ollut mentävä ainoastaan Israelin huoneen kadonneitten lammasten luo (10:6), vaan heidän tuli julistaa pelastuksen sanomaa kaikille ihmisille."Menkää siis" - siksi, että Herra on käskenyt, siksi, että hän on luvannut antaa heille tarvittavan voiman ja siksi, että hänen palvelijoidensa tulee tehdä kaikkensa hänelle.
      Uskoontullut itse pyytää kastetta.

      Matt. 28:
      18. Jeesus tuli heidän luokseen ja sanoi heille: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä. Ps. 8:7; Dan. 7:14; Ef. 1:20-22; 1. Piet. 3:22
      19. Menkää siis ja tehkää kaikista kansoista minun opetuslapsiani. Kastakaa heidät Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen Matt. 24:14; Mark. 16:15-16; Ap. t. 14:21
      20. ja opettakaa heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailmanajan loppuun saakka."
      Matt. 18:20; Joh. 14:18; Joh. 14:2

    • Anonyymi

      Apt. 8:
      35.Filippos alkoi puhua ja lähtien tästä raamatunkohdasta julisti hänelle evankeliumia Jeesuksesta.
      36. Tietä kulkiessaan he tulivat veden ääreen. Hoviherra sanoi: "Tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?"
      37. [Silloin Filippos sanoi hänelle: "Jos sinä uskot koko sydämestäsi, se tapahtukoon." Hoviherra vastasi: "Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika."]10
      1. Joh. 5:5
      38. Hän käski pysäyttää vaunut, ja he molemmat, Filippos ja hoviherra, astuivat veteen, ja Filippos kastoi hänet.
      39. Kun he olivat nousseet vedestä, Herran Henki tempasi Filippoksen pois, eikä hoviherra enää nähnyt häntä. Ja hän jatkoi matkaansa iloiten.
      1. Kun. 18:12; 2. Kun. 2:16

      • Anonyymi

        Hoviherra "käski pysäyttää vaunut", hän ei siis matkustanut yksin. Olisikin ollut outoa, ellei hänen asemassaan olevalla miehellä olisi ollut palvelusväkeä mukana.Hoviherran kaste oli yksinkertainen toimitus autiossa paikassa. Läsnä ei ollut seurakuntaa eikä yhtään apostolia, vaan Filippus kastoi hänet hänen oman tunnustuksensa perusteella. Kaste merkitsi hautaamista yhdessä Kristuksen kanssa, ja hoviherra sai vedestä noustuaan alkaa vaeltaa uudessa elämässä (Room 6:4).

        Room. 6:
        4. Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
        2Kor. 5:17; Ef. 2:6; Ef. 4:22-24; Kol. 2:12; Kol. 3:10; 1Piet. 3:21; 1Piet. 4:2


    • Anonyymi

      Lahkolaiset lähinnä helluntailaiset kuvittelevat että helluntaikaste pelastaa.
      Paha lahkolainen harhaoppi tämäkin.

    • Anonyymi

      Kastetta ennen on oltava uskossa.
      Kasteeseen tarvitaan paljon vettä, johon upotetaan.

    • Anonyymi

      Näillä lahkolaisille ei ole lähimmäisen rakkautta.
      Tämähän rikkoo lakia.

    • Anonyymi

      Onhan se uskovien kastekin sapatisteillakin ja mormooneilla.
      Samanlainen kaste kuin helluntailaisilla.

    • Anonyymi

      Jeesus antoi kastekäskyn mutta ei hän kehoittanut uudestikastamaan.
      Uudestikastajien usko on sitä sun tätä.

    • Anonyymi

      Aloittaja herätys

      Vaikka itkisit täällä yöt päivät sillä ei ole mitään merkitystä helluntailaisuuteen. Täällä ei päätetä mitään asiaa helluntaiherätyksestä. Kasva kyselyiästä aikuiseksi. Olet vielä pikkulapsi.Voit kirjoittaa täällä vaikka kastemadoista.

    • Anonyymi

      Millainen on helluntailainen kastekaava ?

      • Anonyymi

        Kuuluu sarjaan salaiset rituaalit.


    • Anonyymi

      # Kahden kasteen järkeisoppia ei ainakaan kristittyjen Jeesus opettanut.#

    • Anonyymi

      Oliko homppeli helluntaiapostoli (Olsen)
      - uskossa ?
      - lahkokasteella käynyt ?

    • Anonyymi

      Helluntailaiset toistavat maanisesti sitä omaa agendaansa.
      Hyvin on pastorien oppi uponnut nuppiin.

      • Anonyymi

        Lasta ei liitetä ilman tämän suostumusta myöskään demariksi, joten miksi kristinuskoon?
        Jokainen valitkoon tai olkoon valitsematta joukkueensa, puolueensa, jumalansa ja ay-liittonsa vapaaehtoisesti, kun on tarpeeksi vanha asiasta päättämään.
        Miksi suomalaiset ovat luterilaisia? Ei siksi, että Jumala johdatti, vaan koska 1500-luvulla velkaantunut Kustaa Vaasa vaihtoi katolilaisuuden luterilaisuuteen saadakseen kirkon omaisuuden itselleen.
        Lopulta vuoden 1686 kirkkolain myötä kaikki suomalaiset sidottiin luterilaisuuteen. Kirkon itsenäisyys lakkautettiin kokonaan ja kirkosta muodostettiin valtion laitos.

        Suomessa evankelis-luterilaisella ja ortodoksisella kirkolla on poikkeuksellinen oikeus periä jäseniltään veroa. Muilla uskonnollisilla yhdyskunnilla ei tällaista oikeutta ole. Kirkollisvero on 1-2 prosenttia bruttotuloista asuinpaikkakunnasta riippuen ja se maksetaan paikalliselle seurakunnalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lasta ei liitetä ilman tämän suostumusta myöskään demariksi, joten miksi kristinuskoon?
        Jokainen valitkoon tai olkoon valitsematta joukkueensa, puolueensa, jumalansa ja ay-liittonsa vapaaehtoisesti, kun on tarpeeksi vanha asiasta päättämään.
        Miksi suomalaiset ovat luterilaisia? Ei siksi, että Jumala johdatti, vaan koska 1500-luvulla velkaantunut Kustaa Vaasa vaihtoi katolilaisuuden luterilaisuuteen saadakseen kirkon omaisuuden itselleen.
        Lopulta vuoden 1686 kirkkolain myötä kaikki suomalaiset sidottiin luterilaisuuteen. Kirkon itsenäisyys lakkautettiin kokonaan ja kirkosta muodostettiin valtion laitos.

        Suomessa evankelis-luterilaisella ja ortodoksisella kirkolla on poikkeuksellinen oikeus periä jäseniltään veroa. Muilla uskonnollisilla yhdyskunnilla ei tällaista oikeutta ole. Kirkollisvero on 1-2 prosenttia bruttotuloista asuinpaikkakunnasta riippuen ja se maksetaan paikalliselle seurakunnalle.

        Ei auta kuin kestää vaikka se harmittaa sinuakin


    • Anonyymi

      Oikeana helluntaina kastettiin samana päivänä kun 3000 ihmistä (perheittäin) tuli uskoon.
      Helluntaiseurakunnassa ei menetellä niinkuin oikeana helluntaina Raamatussa.

    • Anonyymi

      Helluntailaisuuden harrastaminen maksaa n. 2000 € /jäsen vuodessa laskennallisesti.
      Samaan hintaan kuuluu pastorien lupaama pelastusvarmuus helluntaikasteen kautta.

    • Anonyymi

      Mitä palveluksia helluntaiseurakunnasta saa parin tonnin rahauhria vastaan ?
      Tämäkin on niitä lahkosalaisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7453
    2. 83
      5082
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4879
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4278
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2616
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2257
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2231
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe