Lopunajan oikeat ja väärät profeetat

Anonyymi-ap

Kun Millerin ennustukset eivät toteutuneetkaan, oli siitä seurauksena pettymys ja liikkeen jakautuminen. Millerin liikkeen pohjalta syntyi kolme maailmalle levinnyttä uskontokuntaa: Seitsemännen päivän adventistit, Jehovan todistajat ja Maailmanlaajuinen Jumalan kirkko (Worldwide Church of God). Kaksi jälkimäistä erkanivat omiksi uskontokunnikseen ja Seitsemännen päivän adventistit muodostuivat merkittävimmäksi jäljelle jääneistä adventismin haaroista. (Melton 2005, 4-5.)

Seitsemännen päivän adventistit uskoivat, että Millerin ilmoittama ajankohta on oikea, mutta se ei tarkoittanut Jeesuksen paluuta maan päälle, vaan alkusysäystä sille.
Miller innoitti sisar Ellen Whiteä profetoimaan. Häntä pidetään totuuden valona ja profetian henkensä.
Ellen White uskoi että juuri SDA uskontokunta lopunajan jäännös seurakunta.

13

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuten jokainen hengellinen ihminen, Raamattua tunteva tietää, on olemassa selkeä ja ehdoton ero Jumalan lähettämien ja valtuuttamien palvelijoiden ja paholaisen valheagenttien välillä! Joskus ”väärä raha” on niin erehdyttävän oikean näköinen, että tunnistaminen vaatii tarkkuutta!
      Herramme Jeesus otti tiukkaa kantaa ”vääriin profeettoihin” lopunaikoja koskevassa puheessaan. ( Matteus 24., Markus 13, ja Luukas 21 luvut!) Kannattaa huolella lukea!! Em:n puheen 1. lause oli
      • ”Katsokaa ettei kukaan teitä eksytä...”

      On näet kaikkein kavalinta eksytystä se, että siteeraa Raamatun jakeitakin, mutta sotkee sekaan ”villejä visioita” korviensä välistä, ja jopa sairauden asteisia harhoja ja paholaisen annoksia!

    • Anonyymi

      Ellen White kirjoittelee siitä, miten adventisteja aletaan vainoamaan sapatin vuoksi.
      Se on väärä ennustus, koska juutalaisia vainotaan nyt ja on vainottu sapatin vuoksi.

      Adventisteja ei vainota sapatin vuoksi, eikä tulla koskaan vainoamaan.
      He eivät kuulu Jumalan valittuun kansaan tai jäännökseen, koska he elävät valheessa ylpeydessään omia himojaan seuraten, eivätkä he pyhitä sapattia, kuten Jeesus ja Raamattu sen meille ilmoittaa. Sapatti on vain heidän huulillaan, mutta sydän on siitä kaukana.

      • Anonyymi

        Ethän kuitenkaan ajattele että kaikki advarit olisivat samanlaisija ?


      • Anonyymi

        Luukkaan Evankeliumista voimme lukea:

        "6:9 Niin Jeesus sanoi heille: "Minä kysyn teiltä: kumpi on luvallista sapattina: hyvääkö tehdä, vai tehdä pahaa, pelastaako henki, vai hukuttaa?""


    • Anonyymi

      Aloittajan käyttämä lähde ei selvästikään anna kovin selkeää kuvaa milleriläisyyden perinnöstä. Valtaosa milleriläisistä, elleivät palanneet aiempiin kirkkoihinsa, päätti Albanyn kokouksessa perustaa Advent Christian Association nimisen yhdistyksen. Siitä hajaantui muutamia pieniä eriseuroja, jotka ovat vuosien saatossa kaikki tainneet kuolla pois, paitsi merkittävin, sunnuntaita lepopäivänään pitävä kirkko Advent Christian Church. Sillä on jäseniä vähän yli tai alle 100 000, ja korkeakoulu, Aurora College, josta löytyy hyvä kokoelma alkuperäisiä milleriläislähteitä.

      Omana ryhmänään sitten ovat sapattia pitävät adventistit. Lepopäivä tuli milleriläisyyten oikeastaan vasta suuren pettymyksen jälkeiseen eli aikaan, jolloin milleriläisyys oli jo hajoamassa. Suurin sapattia pitävien adventistien ryhmä on seitsemännen päivän adventistit, joita on nyt noin 23 000 000, ja tärkein muista sapattiadventistien porukoista on Church of God (Seventh Day). Tämä seurakunta syntyi, kun Cranmer niminen pastori ei hyväksynyt nimitystä seitsemännen päivän adventistit ja kun hänellä oli muutenkin sukset ristissä Ellen ja James Whiten kanssa. Tämä Church of God hajaantui jossakin vaiheessa ja taisi uudelleen yhdistyäkin. Jäseniä maksimissaan muutamia kymmeniä tuhansia. Tai ehkä vähän enemmänkin, kun heillä muistaakseni on jotakin pientä kansainvälistä toimintaakin.

      Worldwide Church of God on sitten erijuttu. Sen juuret eivät ole suoraan milleriläisyydessä, vaan tuossa edellämainitussa Church of God, Seventh Day kirkossa. Perustaja oli Herbert Armstrong, jonka vaimo kannatti tai oli jäsen mainitussa poppoossa haastoi miehensä sunnuntain viettoa joskus 1930 -luvulla. Herbert tutki asiaa, toimi evankelistana ja keksi pian perustaa oman kirkon, jonka nimi oli alkuun Worldwide Church of God tai Radio Church of God. Oppi erosi tuntuvasti Millerin opista ja siihen kuului mm. käsitys briteistä (tai anglosakseista) Israelin kadonneina 10 sukukuntana. Kirkko saikin kohtuullisesti jäseniä eri puolilla maailmaa ja Armstrongit viettivät väitetysti luksuselämää, kun käytössä olivat kymmenien tuhansien jäsenten kymmenykset eikä mitään raskasta organisaatiota, joka olisi ne kymmenykset heidän puolestaan tuhlannut. Kaikki päättyi kuitenkin suureen kaaokseen, kun Herbert kuoli, hänen poikansa ensin ja sitten kirkon uusi johtaja alkoivat muuttaa opetuksia tavallisen evankelisen opin suuntaan. Muun muassa sapatinvieton sanottiin olevan vapaaehtoinen juttu. Worldwide Church of Godin rinnalla uutena nimenä alettiin käyttää nimeä Grace Communion International. Jäseniä saattaa vielä olla tuhansia tai maksimissaan muutamia kymmeniä tuhansia.

      Tämä viimeksi mainittu ei siis ole suoraa milliräisperua, eivätkä Grace Communionin jäsenet käsitykseni mukaan pidä Milleriä minään erityisenä patriarkkanaan niinkuin eivät Jehovan todistajatkaan. Vaikka Russell aika monia juttuja muutamalta entiseltä milleriläispastorilta oppi, ei se merkitse muuta kuin sitä, että heidän taustastaan pieni sivujuonne menee Milleriin. Eli Jehovan todistajien vajaalla 9 miljoonalla jäsenellä on pieni kytkös milleriläisyyteen. Kuitenkin yleisin käsitys lienee, että Russel perusti ihan oman yhteisönsä niinkuin Armstrongkin aikanaan.

    • Anonyymi

      Se ei poista sitä tosiasiaa että Miller oli väärä profeetta.

      Tunnustavatko tämän adventistikirjanoppineet ?

    • Anonyymi

      Millerin perintö SDA:lle
      - väärä profeetta
      - suuri pettymys

      Ihmeellinen nämä adventistiset selitykset.
      Se ei vain ole mitään kristinuskoa vaan ihan jotain muuta.

    • Anonyymi

      Adventismissa on myös paljon eriseuraisuutta mm. Seventh Gay Adventist Church.

      Suomessakin adventismissa on kaksi eriseuraa joilla ei ole uskovien yhteyttä keskenään.

    • Anonyymi

      Oikea profeetta ei syö sianlihaa. Jeesuksen esimerkki, Jeesus ei syönyt saastaisia eläimiä, kuten sikaa.

    • "Seitsemännen päivän adventisteja" ei ole ollut olemassa vuonna 1844.

      Seitsemännen päivän adventtikirkko on rekisteröity 1863.

      Miller tutki Ilmestyskirjan ja Danielin profetioita ja vertaili niitä keskenään.
      Miller löysi ihka oikean profetian ja laski vuodet profetiasta oikein, mutta ei vielä ymmärtänyt profetian merkitystä täysin.
      Miller oletti että kyseessä olisi maan puhdistaminen.
      Tavatonta ei ole ollenkaan ettei profetian saajat ja profetian löytäjät heti ymmärrä profetian merkitystä. Valmiin profetian selityksenkin ymmärtäminen myös vie tavallisesti ihmisillä aikaa ettei ehti ymmärrä.
      Se nyt vaan kävi niin hassusti että aikansa pabtistisaarnaaja löysi profetian.

      Siihen aikaan alkoi uskonpuhdistuksen aika ja Raamatusta haettiin ja etsittiin tietoa, -tietoa joka oli ollut hengellisesti pimeän keskiajan pimennossa.
      Tietoa kertyi päällekkäin ja aikaisemmin löydetty tieto käytettiin hyväksi.
      Siihen aikaan oli paljon pieniä uskovaisten ryhmiä joista kasvoi meidän aikamme profestanttiset kirkot -uskontokunnat.

    • Anonyymi

      Jeesus ei tullut takaisin vuonna 1844.
      Sitten alkoi kirjanoppineiden pitkät selitys kokoelmat tälle eksytykselle.

      Miller = väärä profeetta.
      White = väärä profeetta.

      SDA kirkon opinkohdassa on jopa oma opinkohtansa profeetan hengelle.

      • Anonyymi

        Noo kerrphan minkälainen on oikea profeetta !


      • Anonyymi

        Tee parannus, niin voit vielä pelastua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      38
      1900
    2. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      60
      1475
    3. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      37
      1459
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      169
      1363
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1219
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1211
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      876
    8. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      58
      838
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      12
      824
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      14
      775
    Aihe