MITÄ IHMETTÄ!! tekee duunia ja silti saa tuollasia työttömyyskrovauksia! Miten kehtaa!!!! Kyllähän eduskunta kehtaa. muita kurjuutetaan ja nämä saa töitä ja työttömyyskorvauksia eikä mitään velvollisuuksia!!!!!!
IL - Yhdelle ex-kansanedustajalle maksetaan lähes 7 000 e/kk työttömyystukea – Näin hän kommentoi omaa etuuttaan
Keskustan entisen kansanedustajan ja entisen ministerin Anu Vehviläisen, 61, sopeutumisraha on Suomen suurin tai ainakin suurimmasta päästä.
Työnhaku yllätti Vehviläisen
Helmikuussa 2022 pitkän eduskuntauransa päättymisestä kertonut Vehviläinen sanoo työnhaun olleen ennakoitua vaikeampaa.
– Olen kantapään kautta kokenut sen, että kuusikymppisen entisen poliitikon ei ole ihan helppo työllistyä, Vehviläinen sanoo Iltalehdelle.
Totta kai se on hyvä”
Kun työnhaku ei tuottanut tulosta, Vehviläinen päätti perustaa oman yrityksen, jonka kautta hän on tehnyt puhujakeikkoja ja valmennuksia Joensuusta käsin.
– Ajattelin, etten voi olla tekemättä mitään. Olen kuitenkin täysin työkykyinen ihminen. Halusin kokeilla yritystoimintaa, Vehviläinen sanoo.
Vehviläisen mukaan hänen yritystoimintansa on vielä pienimuotoista ja Keva leikkaa YEL-työtulon perusteella hänelle maksettavaa sopeutumisrahaa ”jonkin verran”.
– Se (sopeutumisraha) on nyt pienempi.
Vehviläinen tiedostaa, että hänen sopeutumisrahansa on suurimmasta päästä, koska hänellä on pitkä eduskuntaura, ja hän on toiminut yhteensä lähes kymmenen vuotta ministerin ja puhemiehen tehtävissä.
– Totta kai se on hyvä, mutta en tunne historiaa, millä perustein aikanaan on määritelty lakiin edustajan sopeutumiseläkkeen ja sittemmin sopeutumisrahan taso ja muodostuminen.
JA tämä tekee vielä työtä sillä on oma yritys, mutta muut työttömät eivät saa tehdä töitä!!!
Tuosta 7000 e työttömyyskorvuaksesta voi leikata 6 tonnia pois,!!! Korvaukset samaan mistä muillakin. Prl.
Orpo, on kyllä asioita mistä voi leikata, kukaan ei ansaitse tuollasia työttömyyskorvauksia.
Eikö tämä nainen edes tiedä että töitä pitää hakea neljä kpl kuussa??? Ei tarvi varmaan kun on eduskuntalainen, heillä on eri säännöt ja miljoona tulot työttöminäkin. Pekl.
Muut työttömät maksaa tänkin naisen työttömyyden
17
160
Vastaukset
- Anonyymi
7 tonnin työttömyyskorvauss, naisella oma yritys ym korvauksia ja etuja!!! ja normi kansalaienn 700 e ttömyyskrovusaus eikä saa tehdä yhtään töitä????? Mitä helvettiä???
Jos tuo akka ei saa töitä joka on ollu eduskunnassa, niin valehtelee eikä halua tehdä töitä, kun ei tarvi tuolla korvuaksella, niin jo on v!
on tää suomi niin eriarvoinenmaa että ihmettelen kuka tänne jää ja kuka haluu tulla????? - Anonyymi
Meneehän tuosta 7000eur kk niin unohdatte veron eipä paljon käyttöön.
- Anonyymi
Jää siitä kuitenkin enemmän kuin tonnista?
- Anonyymi
Päättäjien 'kannattaakin' kurittaa köyhia, tavallisia työttömiä, sairaita ja vanhuksia, ja huutaa kurkkusuorana että pitää säästää.
Ajaa jo ennestään huonosti voivat kansalaiset entistä kurjempaan jamaan, muuttamaan kodeistaan ja arpomaan ostaako lääkkeen vai ruokaa.
Yhteiskunta voi huonosti,
Mutta.. pääasia tuntuu olevan, että miljonääreille maksetaan hyvin , kunneivät ne sopeudu.
Tämän kaiken epäoikeudenmukaisuuden johdosta, jota hallitus ja päättjät harjoittavat, en enää äänestä.
Koska kaikkea luvataan ennen vaaleja, mutku päästään valtaan onkin omat taskut tärkeimpiä ja 'hyvätveljet' - Anonyymi
Eihän kyseessä edes ole työttömyyskorvaus. Aloittaja sotkee taas asioita.
- Anonyymi
Voi että... aikuisten asiat on sulle liian vaikeatajusia. Voi pientä reppanaa. ;)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi että... aikuisten asiat on sulle liian vaikeatajusia. Voi pientä reppanaa. ;)
Saattoi tosiaan olla aloittajalle vaikeatajuisia (tai "tajusia", kuten kirjoitat). Aloittaja kirjoitti työttömyyskrovauksista. Mitähän ne ovat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattoi tosiaan olla aloittajalle vaikeatajuisia (tai "tajusia", kuten kirjoitat). Aloittaja kirjoitti työttömyyskrovauksista. Mitähän ne ovat?
Heh... sinä se et sitten haluut provota joka ikisestä asiasta täällä kaikille!!!! Miten sie jaksat????
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattoi tosiaan olla aloittajalle vaikeatajuisia (tai "tajusia", kuten kirjoitat). Aloittaja kirjoitti työttömyyskrovauksista. Mitähän ne ovat?
Ihan sama onko kyseessä korvaus tai sopeutus, verorahoista tuo menee joka tapauksessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan sama onko kyseessä korvaus tai sopeutus, verorahoista tuo menee joka tapauksessa.
Ja aloittajan mukaan työttömät maksavat. Työttömät maksavat veronsakin verorahoilla.
- Anonyymi
Vain kepulainen voi tehdä tuon suuruisen "iltalypsyn".
- Anonyymi
Menkää itse politiikkaan mukaan,kansanedustaja ja jos valitaan ministeriksi,ei poliitikon työ mitään helppoa ole kun joutuu kaiken maailman kissan ristiäisissä oleen.Vaalikampanjoihin menee rahaa ja moni lyhentelee velkoja.Sopeutumis rahasta Vehviläisestä oli kysymys.
- Anonyymi
Kaikkihan voisi mennä mihin vaan jos ahlusi, ei kaikki halua tehdä samaa hommaa. Mene sinä likakaivonkorjaajaksi niin teidät mistä puhut.
Kuule ei kansanedustaja mitään tee, sillä on niitä avustjaia tusina jotka työt tekee, eihän ne itse mitään osaa. Puskista nousseet, niin miten ne osaisikaan yht älkkkiä puhua politiikkaa???
Tavallinen kansalainenkin lyhtentelee velkoja ja käy kaikenmaailman kissan ristiäisissä... joten ihan normikansalaisia ne kaikki on.
Vehviläinen saa 7 tonnia työkkärinkorvauksia ja tekee hommia? Sitä sinä et voi tehdä vaikket saa kun 700 e kk työkkärirahaa!!! Mieti, miten jotkut on suojatyöllisiä, ja rahaa tulee vaikkei mitään osaa ja mitään ei tee!!! - AnonyymiUUSI
Itte ne on sinne ängennyt. Olisivat ryhtyneet siivoojiksi jos vituttaa olla poliitikko.
- Anonyymi
Voi että näiden jauhopäiden kommentteja köyhyyspalstalla.
- Anonyymi
Samaa voi sanoa eduskuntalaisista, että voi niiden jauhopäiden valehtelua ja toimintaa eduskunnassa.
- Anonyymi
Suomi nousuun 👍
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1058227- 1105743
- 555211
- 2895196
- 783831
- 583031
- 662747
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452491