🥷 kuin, että se on terroristien ääri-islamilainen järjestö?
Mitä tiedämme Hamasista?
Anonyymi-ap
55319
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Jännää, että Hamasia ei painosteta rauhaan.
Hamas (lyhenne arabian sanoista 'Harakat al-Muqawamah al-Islamiyya', suom. "Islamilainen vastarintaliike") on palestiinalainen islamistinen järjestö, joka on sekä poliittinen että aseellinen toimija. Se perustettiin vuonna 1987 ensimmäisen palestiinalaisen kansannousun (intifadan) aikana. Hamasin juuret ovat Muslimiveljeskunnassa, ja sen ideologia pohjautuu poliittiseen islamismiin.
1. Tavoitteet ja ideologia
Hamasin alkuperäinen tavoite oli Israelin valtion tuhoaminen ja islamilaisen valtion perustaminen historialliselle Palestiinan alueelle. Se on julkaissut vuonna 1988 peruskirjan (charter), jossa se ilmaisee selkeästi vihamielisyyttä Israelia ja sionismia kohtaan, sekä viittaa uskonnollisiin velvollisuuksiin taistelussa. Vuonna 2017 Hamas julkaisi päivitetyn poliittisen ohjelman, jossa se ei enää eksplisiittisesti vaadi Israelin tuhoa, mutta ei myöskään tunnusta sen oikeutta olemassaoloon. Siinä ohjelmassa Hamas hyväksyy Palestiinan valtion vuoden 1967 rajojen mukaisesti "väliaikaisena ratkaisuna".
2. Poliittinen ja sosiaalinen rooli
Hamas toimii sekä aseellisena että poliittisena liikkeenä:
* Aseellinen siipi: Al-Qassam-prikaatit ovat Hamasin sotilaallinen osa, ja ne ovat vastuussa iskuista Israelia vastaan.
* Poliittinen siipi: Hamas osallistuu vaaleihin ja hallintoon. Vuonna 2006 se voitti Palestiinan parlamenttivaalit ja sai enemmistön. Tämä johti sisäiseen kriisiin Palestiinassa.
* Gazassa hallinto: Vuodesta 2007 Hamas on hallinnut Gazan kaistaletta. Se otti alueen hallintaansa väkivaltaisen yhteenoton jälkeen Fatahin (Palestiinan presidentti Mahmud Abbasin johtama sekulaarimpi ryhmä) kanssa.
3. Suhteet ulkovaltoihin ja asema maailmalla
* Terroristijärjestöksi luokiteltu: Hamas on Yhdysvaltojen, EU\:n, Kanadan ja useiden muiden maiden mukaan terroristijärjestö, koska se on tehnyt itsemurhaiskuja ja muita väkivaltaisia hyökkäyksiä siviilikohteita vastaan.
* Tuki ja liittolaiset: Hamas saa tukea muun muassa Iranilta ja aiemmin myös Qatarilta ja Turkilta.
* Humanitaarinen rooli: Vaikka järjestö tunnetaan aseellisista toimistaan, se on myös rakentanut kouluja, sairaaloita ja moskeijoita Gazassa. Tämä on ollut yksi tapa, jolla se on saanut kansansuosiota.
4. Konfliktit ja sota
Hamas on ollut keskeisessä roolissa useissa Israelin ja Gazan välisissä konflikteissa, erityisesti vuosina 2008–2009, 2012, 2014 ja 2021. Viimeisin suuri eskalaatio tapahtui 7. lokakuuta 2023, kun Hamas toteutti raa'an yllätyshyökkäyksen Israelin alueelle, mikä johti laajaan sodankäyntiin Gazassa. Tässä iskussa kuoli yli 1 200 israelilaista, ja monet siepattiin. Isku johti Israelin mittavaan vastaiskuun ja pitkään sotilaalliseen operaatioon Gazassa.
HS = Hamasin Sanomat
Raamattu: "Jos silmäsi näkee väärin, revi se pois ja lainaa naapurin silmää."
Tässä Hamasin perustajan poika puhuu asiat suoraan.
https://youtu.be/AUEcVDDd05w
Tuolloin oli vielä sananvapaus mediassa.
Kyllä. Asioista esitettiin erilaisia mielipiteitä nyt daa olla vain yksi vasemmistolainen mielipide kaikessa.
Journalismi oli vielä kunniassa.
Ja Hamasin poika on Mossadissa työssä.. mielenkiintoista.
Hänellä varmasti on sisäpiiritietoa myös väitteeseen, että Hamasin perusti Mossad. Mitä hän teki Suomessa?
Siksi osaakin niin hyvin ketoa isänsä puuhista Hamasissa.
Ja Mossad nukkuu, kun Hamas hyökkää?! Ja 1,5 tuntia meni ennen kuin Israelin sotilaat pääsivät rajalle apuun, kun otettiin panttivankeja. Onhan tämä mielenkiintoista. Nielettekö te nyt kaikki purematta? Miksi ylipäätään on tällainen haastattelu tehty Suomessa?!
Terrorismi on juuri tuota. Isrselin armeija ilmoittaa aina siviilikohteisiin etukäteen hyökkäyksensä,
Olipa aikaa kestävä haastattelu.
Tiedetään varmasti, että Israelilla oli tieto Hamasin iskusta jo vuotta ennen sen tapahtumista. Oli tiedossa paikka ja päivämäärä. Oli nähty myös Hamasin harjoittelevan iskua Israelin ja Gazan rajalla olevan muurin tuntumassa. Israel on myöhemmin myöntänyt olleensa tietoinen iskusta, kun ei voinut ilmiselvää asiaa kiistääkään. Kysymykseen, miksi se ei sitten tehnyt mitään, kuului vastaus, että he eivät uskoneet Hamasin kykenevän siihen ja ovat myöntäneet, että turvallisuspalvelu mokasi. Kumma juttu. Jos missä tahansa maassa tapahtuisi n yli tuhannen ihmisen kuolemaan johtanut moka, olen varma, että päitä putoaisi. Asioista vastuussa ollut viranomainen saisi vähintäänkin potkut. Saattaisipa joutua syytteesenkin. Miksi ei sitten tässä tapaiksessa? Miettikääpä sitä.
Tässä tapauksessa ei tarvinnut ilmoitta, kun Israel tiesi iskusta ennen sen tapahtumista.(Mutta ei vahingossakaan varoittanut iskun kohteeksi joutuvia, jotta jälki olisi tarpeeksi rumaa)
Hamas voi hyvinkin olla Mossadin luomus. Sopii hyvin siihen kuvaan, mikä itselleni on Israelista muodostunut.
Ääliömäinen möläytys.
Ilmeisesti sinun ymmärryksesdä on vajavaisuutta?
Ei ole! Koska tuossa hamasin onnistuneessa hyökkäyksessä jokin mättää ja pahasti.
Mitä sitten?
Oikeisto on vallassa Suomessa. Oikeisto pääministeri ja pressa.
Ei vasemmisto juhli kuten Marinin aikaan.
Mutta hyvä jos sen syytä kaikki.
Mediat ovat edelleen punavihreän ja islamistisen agendan vankeja.
Isis ei saanut perustaa Kalifaattia mutta nyt Hamasin suorastaan vaaditaan perustamaan Kalifaatti Gazaan.
Niin, edelleen toistan sen hyvän kommentin: maailman ensimmäinen kansanmurha, jonka väitetään uhrien tilanneen ja toteuttavan. Ei osu kohdalleen. Ajatelkaa!
Ja nyt vedetään Suomen lakipöydälle holokausti - sana tulee VT:sta ja tarkoittaa kokonaan poltettua uhrilahjaa juutalaisten jumala Jahvelle, josta, jonka iästä juuri teologit kirjoitti kirjan.
Kyseessä on Baal-jumala, ei Jeesuksen opettama taivasten valtakunnan isä Jumala, Raamatun ja uskonnon mukaan tämä tosi Jumala, Isrselin Jumala, on uhrilahja Jahve, Baal-jumslall.
Israelin Jumala Raamatussa kieltää viattoman veren vuodattamisen, ja sanoo juutalaisten vieneen HÄNEN NIMIIN LAITETTUUN TEMPPELIIN Baalin uhrikultti-iljetyksen.
Löytyy Jeremia 7 luku.
Kerros mitä maita palestiinalaisilla on ollut!
Suomiko tässä aikoo nyt lyödä kaikki pommit pöytään - aina raamattukäräjistä alkaen?!
Kyllä herra Simpsonilla on todella kohta asiaa. Montako kilometriä on Suomen ja Israelin välissä?
Mitään kansanmurhaa ei ole vahvistettu eikä
tunnusmerkit täyty.
Riittääkö kantama?
On tarina South Park jaksosta, kun liian rehellinen Suomi aiotaan tuhota ydinasein ja avaruusolioille valehdellaan, että Suomi teki itsemurhan. Löytyy googlaamalla.
Tallousrassismi vaikuttaa johtajoitten mielissä.
Hamas=Sathan
Hamasin sotajoukot toimii sairaaloiden ja koulujen alle rakennetuissa sotaa varten rakennetuissa valtavissa tiloissa.
Mitä ne valtavat sotajoukot tekee?
Kyyhöttää suuren ase-ja ruokavaraston kanssa tunnelissa ja odottaa kun pommi tulee.
Nykytekniikalla ne helppo kaasuttaa sieltä pois.
Mutta kun siviilit on ihmiskilpinä ja samalla voisi mennä panttivankeja.
Juuri niitä ihmiskilpiä tapetaan ja panttivankeja on ammuttu.
Mutta ei haluta edes terroristeja tappaa, vaan aiheuttaa mahdollisimman suuret siviilitappiot. Se koston tarkoitus. Ei panttivankien vapauttaminen tai Hamasin tuhoaminen.
Oletko joku Hamasin trolli?
Kylä se on.
Oli mikä tahansa, niin juuri niitä ihmiskilpijä on tapattu, sekä panttivankeja ammuttu.
Ei se muuta höyryämällä muutu
Harhaoppisetkin samanlaisia jänkkääjiä, eivät voi tunnustaa tosiasioita, vaan herjalla mennään
Paljonko niitä tunneleita oli?
Harhaoppiset tosiaan latelee samat herjat päivästä toiseen.
Ei mikään todellisuus merkitse mitään.
Taidettiin todellisuusajattelu tappaa kristinuskolla 2000 vuotta sitten loogisen ajattelukyvyn kera.
Oliko se niin, että 2 miljoonan asukkaan Vantaan kokoinen alue kaivettu alta tunneleita täyteen, kun terroristeilla ei ole muuta paikkaa missä lymytä, ja käyttävät sitten maanpäällä olevia ihmiskilpinään?
Kumma juttu.
Jos on tunnelissa turvassa, mihin ihmiskilpiä tarvitsee?
Ihmiset ovat vain kodeissaan ja ne tapetaan.
Ja kuka tarkastanut tilanteen?
Ettei olis pelkkää höpötystä.
No niinpä. Ei oikein tarinat osu kohdalle - johan koko rakennelma sortuisikin.
Voi olla että vastoin parempaa tietoa, väitetään että Israel sitä ja Hamas tätä.
Pelkkää toiveajattelua miten tapetaan.
Miksi jollakin olisi toiveajattelu tappamisesta?
Tyhmä kysymys, kun juuri on ollut kolmenkin koululaisen puukotusyritys tappamisena jo alaikäisellä.
sukua hamas keijulle ?
Hamas = vasemmisto = Hamas
Am Israel Hi. 🇮🇱❤️
Hamas on vasemmiston lemmikki.
Iran on Hamasin takana.
Iran on pahin uhka.