TAAS onnettomuus

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b37245dd-09ee-4ef6-a546-503e15943d4f

Vakava junaonnettomuus Alavudella, auton kuljettaja kuoli
Kiskobussi törmäsi henkilöautoon Alavudella Etelä-Pohjanmaalla.

Auto päätyi radan vieressä olevalle pellolle. Matkaa tasoristeykseen on tästä parikymmentä metriä. Lukijan kuva
Kiskobussi törmäsi henkilöautoon Alavudella Etelä-Pohjanmaalla.

Auton kuljettaja kuoli onnettomuudessa, tiedottaa poliisi. Autossa ei ollut muita henkilöitä.

Onnettomuus sattui Alavuden ja Tuurin välisellä rataosuudella noin kello 10.15.

Kiskobussissa oli onnettomuushetkellä 27 matkustajaa, kuljettaja ja konduktööri. Poliisin tietojen mukaan kukaan heistä ei loukkaantunut.

Poliisi ja onnettomuustutkintalautakunta jatkavat tapauksen tutkintaa. Poliisi ei tiedota asiasta toistaiseksi enempää, tiedotteessa kerrotaan.

Onnettomuuden jälkeen paikalle sattuneen silminnäkijän mukaan yhteentörmäys sattui lähellä tasoristeystä, jossa ei ole puomeja. Risteyksessä autoilijoiden väistämisvelvollisuus on ilmoitettu stop-merkillä.

Auto päätyi törmäyksessä radan vieressä olevalle pellolle. Pelastuslaitos ja poliisi saapuivat paikalle nopeasti.

Seinäjoelta Jyväskylään matkalla ollut juna oli pysähtyneenä onnettomuuspaikalla ja sen matka Tuurista Jyväskylään on peruttu.


Semmosta se on kun säästetään joka asiasta rahaa mutta korruptioon riittää aina.

14

725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osanotto omaisille 🙏🙏🙏

      • Anonyymi

        Täältä myös.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täältä myös.

        Täältä ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täältä ei.

        Miksei


    • Anonyymi

      Antakaa lisää rahaa ukrainan sotaan.ääliöt

    • Anonyymi

      Vr voisi maalata junansa punaiseksi niin näkyisi vähän paremmin. Kenen idea oli maalata junat vihreiksi. Erottuvat huonosti kesällä vihreää taustaa vasten. Ennen dieselveturit olivat punaisia, sattuiko silloin näin paljon onnettomuuksia.

      • Anonyymi

        STOP- merkki on punainen ja valkoista tekstiä.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä , ennen junan väritys oli lähes sama kuin stop merkillä https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:VR_Dv16_Locomotive.jpg

        Varmasti huomasi. Missä muussa maassa junat on maalattu vihreiksi.

        Esimerkiksi Kiinassa, Italiassa, Intiassa, Iso-Britanniassa ja Saksassa on vihreitä junia.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Se vihreys

    • Anonyymi

      11 §
      Esteetön kulku junalle ja raitiovaunulle sekä rautatien tasoristeyksen ylittäminen

      Tienkäyttäjän on annettava junalle ja muulle rautatiekiskoilla kulkevalle laitteelle esteetön kulku. Raitiovaunulle on annettava esteetön kulku, ellei tässä laissa toisin säädetä.

      Rautatien tai raitiotien tasoristeystä lähestyvän tienkäyttäjän on noudatettava erityistä varovaisuutta ja mahdollisista suojalaitteista huolimatta tarkkailtava, onko juna tai muu rautatiekiskoilla kulkeva laite taikka raitiovaunu tulossa. Ajoneuvon nopeuden on oltava sellainen, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen rataa.

      Tienkäyttäjä ei saa lähteä ylittämään tasoristeystä, jos juna tai muu rautatiekiskoilla kulkeva laite taikka raitiovaunu lähestyy tai ylittää tasoristeystä taikka valo-opaste velvoittaa pysähtymään, erityinen ääniopaste kuuluu taikka puomi on alhaalla tai liikkuu. Tällöin on pysähdyttävä turvalliselle etäisyydelle radasta. Tasoristeys on ylitettävä viivyttelemättä.

      https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/2018/729

    • Anonyymi

      Junaonnettomuus on aikaan saanut paljon pläääp - pläääääpppp ja pääääläääp ilmiötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe