Hallitus ajoi ihmiset köyhyyteen

Anonyymi-ap

19

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas on " jonkun muun syy " että lapsellinen kommari on pers auki.

      Olet köyhä koska olet laiska ja vtun TYHMÄ.

      ÄLYTTÖMÄN TYHMÄ !!!!!!!!!!!

      • Anonyymi

        Sinua varmaan moni pitää tosi fiksuna


      • Anonyymi

        Mutta persu pettää aina.


    • Anonyymi

      Tottakai

    • Anonyymi

      Rehelliset tilastot näyttävät että vähävaraisten ja pitkäaikaistyöttömien taloudellinen asema on huonontunut sadoilla euroilla kuukaudessa. Onko se sitten edistystä. Sama hallitus ajaa varakkaille lisää nettotuloa ja pienempiä veroja. Onko se sitten oikeudenmukaista tässä vaikeassa ajassa? Jos avoimia työpaikkoja on luokkaa 100000 ja työttömien määrä 300000 alkaa tehtävä olla mahdoton. Kansakoulupohjakin näyttää mitä ei pitäisi tehdä. Nykyhallitus vaan on kädetön ja aseeton. Tosi hillotolpilla.

    • Anonyymi

      Yritystukiin ei koskettu.Nitähän maksetaan lähes 6 miljardia kun otetaan verotukiaisetkin ihuomioon.
      Elämme sosialistisessa markkinataloudessa.Ka.ukana on kapitalismi ja oikeistolainen markkinatalous

    • Anonyymi

      Puolelta miljoonalta ihmiseltä leikattiin tukia ja jos laitetaan keskiarvoksi vaikka 200€ toisilta vähemmän toisilta enemmän niin se on joka kuukausi 100 miljoonaa pois sisämarkkinoiden veronkierrosta ja ihmetellään kun talous sakkaa. Samaan aikaan kaikki on kallistunut lisäksi tukien ideksikorotukset jäädytetty niin on syntynyt ennätys työttömyys ja konkurssien määrä. Porvari hallitus luuli että kyllä ne sairaatkin töihin menee kun leikataan tuet tarpeeksi alas.

      Samaan aikaan heikennetään työläisten asemaa ja annetaan verohelpotuksia rikkaille ja viimeisin älynväläys laskea yritysten yhteisöveroa joka valuu suoraan yritysten osingonsaajille ja taas velka kasvaa.

    • Anonyymi

      Kaikkien aikojen paskin hallitus ikinä.

      • Anonyymi

        Tyhmeliinin kommentti, ei hallitus lähtötilannetta luonut kun aloittivat, valtionvelkako on muodostunut kokonaan tämän hallituksen aikana? Korkotaso nousi tämän hallituksen aikana ja veloista maksaa korkoa niin valtio kuin tyhmeliinikin. Maailmantilanne ei taida olla meidän hallituksen luoma. Aivan sama kuka siellä olisi päättämässä ollut niin samalla lailla tai rankemmin olisi leikattu. Hienosti on hallitus suoriutunut. Rahaa ei ole jaettu enää kuten edellinen hallitus jakoi kaikille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tyhmeliinin kommentti, ei hallitus lähtötilannetta luonut kun aloittivat, valtionvelkako on muodostunut kokonaan tämän hallituksen aikana? Korkotaso nousi tämän hallituksen aikana ja veloista maksaa korkoa niin valtio kuin tyhmeliinikin. Maailmantilanne ei taida olla meidän hallituksen luoma. Aivan sama kuka siellä olisi päättämässä ollut niin samalla lailla tai rankemmin olisi leikattu. Hienosti on hallitus suoriutunut. Rahaa ei ole jaettu enää kuten edellinen hallitus jakoi kaikille.

        Jokainen puolue on varmasti huolissaan velasta mutta sen hoitotavasta voi olla eri mieltä. Kaiken voisi tehdä reilummin kun nyky hallitus.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mt-kysely-yli-puolet-suomalaisista-pitaa-hallituksen-veronalennuksia-ja-saastoja-epareiluina/9159650


    • Anonyymi

      Suomessa on aina ollut helvetisti köyhiä. Aina on ollut köyhiä, jotka eivät kykene tekemään omaa toimeentuloasn, vaan ovat eläneet muiden siivellä, yritystäkään kehittää itseään.

      Tänä päivänä näistä köyhistä pidetään parempaa huolta, kuin koskaan Suomen historiassa.

      • Anonyymi

        Heh, joo jos ei naapurisi olisi köyhä , sinä olisit , kyllä pitäisi huolehtia niistä jotka ovat sukupolvien ajan elättäneet muita verojensa muodossa , nuoret sukupolvet ovat vain itsekkäitä nistejä , eivät mieti kuin itseään , eli ku..päitä .


      • Anonyymi

        Ai jaa miksi sitten köyhyys lisääntyy. Taidat olla maailmasta tietämätön ja uskot vain persumedian propagandaa.


    • Anonyymi

      Nain se fasistihallituksemme saa Suomen nousuun! 😄

    • Anonyymi

      Ja töittensä tekijät luoliin vakaalla harkinnalla ✂️✏✂️🖊✂️📝

    • Anonyymi

      Kuinkahan monen köyhyys johtuu siitä, ettei osata rahan käyttöä, saatikka että osattais itse keittää/valmistaa ruokaa. Isomman satsin ku tekee keittoa ja pakastaa osan, ei ole kallista.

      • Anonyymi

        Tässä muuten on yksi suuri pointti asian ytimessä.


    • Anonyymi

      Eli rahaa on sittenkin kun sitä saa kelasta lisää.

      • Anonyymi

        Pitäiskö sinunkin koittaa hakea niin ei tarvitsisi työttömiä kadehtia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      261
      4706
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3157
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2493
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      34
      2215
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1787
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1570
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      968
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      98
      912
    Aihe