Saka Kamux yms

Anonyymi-ap

Näiden kaikkien liikkeiden ongelma on sama. Kukaan ei katso niitä autoja joita tulee vaihtoon. Niissä voi olla mitä tahansa vikaa. Myyjä voi kehua autoa mutta oikeasti hän ei tiedä siitä mitään muuta kuin että miltä se näyttää ulkoa ja ehkä sisältä ja huoltokirjasta. Väitän että myös katsastuksessa hyväksytään autoja joita ei pitäisi hyväksyä koska autoliike tuo ne tai sitten voi myyjän kanssa sopia että ei laiteta paperille mitään tietoja vioista kun korjaamme ne ja sitten niitä ei korjata vaan kerrotaan asiakkaalle että auto on nyt katsastettu. Se on aivan täysin arpapeliä mitä saatte näistä liikkeistä. Autokin voi olla jonkin firman ja se on kolaroitu mutta ei ole ilmoitettu mihinkään ja korjattu tee se itse menetelmällä joten sitä ei näy missään raporteissa. Olkaa tarkkoina nämä tarinat joita lukee vahvistaa sen. Joillekkin käy hyvä tuuri sattuu olemaan hyvä. En tiedä ketä näistä sitten lähtisi syyttämään asiakkaan tyhmyyttä vai autoliikkeen tyhmyyttä.

28

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos asiaa miettii niin mistä ne autot tulee? Ne tulee toisilta asiakkailta. Ovatko kertoneet rehellisesti kaikki viat? Väitän että ei ole kerrottu. Itsekkin siihen syyllistynyt. Paska laitetaan kiertämään kuin karusellissa ja voit saada paremman tai paskemman. Autoliike vetää vaan rahat välistä. Se tapahtuu niin että sinä saat 6000e autostasi johon laitetaan hintalappu 9000e ja sinä jos vaihdat saman hintaiseen käy juuri toisinpäin. 9000e euron autosta joudut ottamaan 3000e velkaa ja autosi käy 6000e käsirahana. Periaatteessa saman hintaluokan autot mutta sinä maksat siitä useamman tonnin velkana. Näin se toimii.

      • Anonyymi

        Oppikaa kirjoittajat käyttämään kappalejakoa!
        On nimittäin silloin helpompi lukea.


    • Anonyymi

      Ei nykyään kukaan tiedä mitä myy
      oli kysymys es. kengistä

    • Anonyymi

      Kkv

    • Anonyymi

      älä osta

    • Anonyymi

      Entisaikaan kaikki oli paremmin. Liikkeiden myyjät olivat oikeita ammattilaisia. Tunsivat autojen tekniikan. Osasivat esim. antaa arvion välirahasta ilman tietokoneita. Heillä oli auktoriteettia, muhkea olemus, ruudullinen pikkutakki ja syvä rintaääni. Tiesivät kaikki tyyppiviat ja kunkin myynnissä olevan yksilön korjausta lähestyvät vipstaakit. Eivätkä pukahtaneetkaan niistä ostajalle.

      • Anonyymi

        Ennen vanhaan kusetus oli paljon hurjempaa ja siitä ei joutunut edes korvausvelvolliseksi.
        Joskus vaihdettiin jopa moottori salaa kaupanteon jälkeen ja tehtiin myyntimaalaus ja auto alkoi ruostumaan muutaman kuukauden päästä. Nyt sentään on kuluttajalla joku suoja ja myyjällä vastuu ja korvausvelvollisuus.
        Auto kannattaa ostaa mielellään merkkiliikkeestä jossa on oma huolto ja korjauspaja, sillä siellä vaihtoautoja jopa tutkitaan ennen kauppaa.


    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      Suomessa huolletaan vastakun menee rikki
      on päivänselvää että vikoja tulee
      joka merkkiin
      ajanoloon.

    • Anonyymi

      Eiköhän se asiakas ole kehunut sen vaihdossa tuomansa auton hyväksi ja toimivaksi ja isolla volyymilla pelaajat ei kerkiä niillä ajaa satoja kilometrejä että kaikki kertomatta jätetyt viat tulisivat esiin.

    • Anonyymi

      Ei se ole kenenkään tyhmyyttä jos joku on korjannut auton eikä siitä jää merkintöjä mihinkään tilastoon.

    • Anonyymi

      käytetään kkv lakia hyväksi-ostaja joutuu lähes omin rahoin korjaamaan auton...

    • Anonyymi

      Totta tuokin mutta katsastus ei mene ihan noin kun nykyään vastuu on katsurikohtainen eikä aseman niin riski liian suuri katsoa läpi sormien. Trafi tekee pistoja kutsuen katsastetut autot ja omalla katsurilla. Loppuu luvat siihen puoleksi vuodeksi.
      Autoliikkeen myyjät nykyään 20v+eikä välttämättä ole ihan asiantuntijoita myytävän auton suhteen. Kehutaan ym että hyvä jos saa puheenvuoron mutta sitten hiljaa kun käy koeajolla ja kertoo laakerin ulinan, moottorinkumi rikki ja kytkin luistaa 5 vaihteella. Oli auto sitten 10v tai 5v vanha ja tälläset viat huomaa kyllä jos on perehtynyt laitteeseen mutta hän vain tekee työnsä kuten kiinteistövälittäjä. Kohde myyty ja välitetty niin tapelkaa muut keskenään.

    • Anonyymi

      asssa

    • Anonyymi

      myyjille rikostuomioita?

      • Anonyymi

        Ja muille kielikoulu ja kirjoitustaito.


    • Anonyymi

      Autoihin katsastuspakko omistajan vaihdon yhteydessä, sillä siitä selviää.

      Sähkö- ja hybridiautoihin pakollinen testi katsastuksen yhteydessä, niin homma on sillä selvä.

      • Anonyymi

        Voi sanoa näin, ellei tiedä!
        Takavuosina - siis markka-aikana - kauan sitten, kokeiltiin katsastusta omistajanvaihdon yhteydessä.
        Se johti siihen, että ne silloin harvassa olleet katsastusasemat ruuhkautuivat.


    • Anonyymi

      Autotohtorin laaja kuntotarkastus pakolliseksi! ennen kauppaa

      ainakin vähentää riitoja

    • Anonyymi

      asad

    • Anonyymi

      kkk

    • Anonyymi00024

      kkv666

    • Anonyymi00025

      ja nyt kohutaan myös tuontiautoista...viranomaiset ratsaa liikkeitä

    • Anonyymi00026

      moottori.fi kertoo

    • Anonyymi00027

      Kamux kierretään jo...pörssikurssi pohjissa

    • Anonyymi00028
      UUSI

      eli suomeksi= voitollista korjaamista kuluttajan laskuun vaikka olisi KKV päätös?

    • Anonyymi00029
      UUSI

      ffffd

    • Anonyymi00030
      UUSI

      666

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      23
      18997
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      5945
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      26
      5548
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      46
      5417
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      40
      5287
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      93
      5182
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4673
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4337
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3666
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3315
    Aihe