Miten nainen rakennettiin?

Anonyymi-ap

Jumala nukutti Aatamin syvään uneen ja otti hänen kyljestään palan lihaa ja luuta ja teki siitä naisen. Miten tämä käytännössä tapahtui?

Me tiedämme, että Jumala loi sanallaan, voimallaan, viisaudellaan ja taidollaan. Niinpä Jumala sanoi "Tulkoon nainen!" ja lihasta sekä luusta alkoi kasvaa nainen. Pian se olikin valmis ja niin luotiin nainen miehen avuksi.

Yksinkertaista ja totta!

3

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tästä olen kysellyt kreationisteilta, koska sitten naaras eläimet luotiin? En ole saanut ikinä mitään vastausta siihen.

      Raamatun mukaan eläimet luotiin ennen naista. Ja Jumala yritti löytää niistä kaveria Aatamille. Kun mikään ei ollut tarpeeksi hyvä, niin Jumala loi naisen.

      Siinä ei olisi järkeä, jos eläimillä olisi jo ollut koiras/naaras systeemi mutta ihmisellä ei.

      Miksi muuten Jumala tarvitsi Aatamin kylkipalaa tuohon taikatemppuun? Aatamiin sellaista ei tarvittu. Onko tällä Jumalalla jotain rajoitteita?

      Miten lisääntyminen oli suunniteltu alun perin? Vai kehittikö Jumala lisääntymisen vasta naisen luomisen yhteydessä? Eikös tuollainen vaatisi muutoksia myös miehessä? Jos miehellä oli mm. siittiöitä jo ennen naista, niin tästä tulee vieläkin oudompi asia.

      Harmi vain kun kreationistit eivät ikinä uskalla vastata kysymyksiin heidän uskostaan. Reppanat eivät ole vielä edes aloittaneet miettimistä miten se oma uskomus nyt toimiikaan.

      • Anonyymi

        Mies oli täydellinen ennen naista ja hänellä ei ollut napaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mies oli täydellinen ennen naista ja hänellä ei ollut napaa.

        Ei ollut fyysistä napaa, mutta miehellä on kuin pariston plus napa ja naisella miinus.

        Pultti ja mutteri. Kun ne liittyi toisiinsa, syntyi kokonaisuus, jossa ihmisen oikea puoli, edustaa aktiivista kiertyvää pulttia ja vasen, vastaanottavaa mutteria.

        Kun ihminen kävelee, niin siinä pultti ja mutteri yhtyvät, se tapahtuu selkärangan energeettisestä vipuvoimasta.

        Apinalla ei ole samanlaista kääntövoimaa, kurveja, selkärangassaan. Ihminen on kävelevä pystykäärme.

        Ihminen on kokonainen sulkeutunut ympyrä, jossa plus ja miinus kohtaavat. Seuraavassa elämässä mies on nainen ja toisinpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      20
      4375
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3204
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3097
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      44
      2407
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      81
      1216
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1079
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1054
    8. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      230
      1028
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1019
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      139
      893
    Aihe