Paras geeli lihaskipuun....

Pain77

Paras geeli/voide lihaskipuun ja jännitykseen
mikä olisi?

36

45092

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhuri

      Ehdottomasti Zinaxin-geeli, joka sisältää MSM:ää.

    • toimi

      Eräs tuntemani lääkäri oli sitä mieltä, että kaikki kipugeelit ovat humpuukia, sama kuin laittaisi aspiriinitabletin kainaloon ja uskoisi, että se auttaa. Kipu syntyy aivoissa, joten kipua pitää hoitaa suun kautta otettavilla lääkkeillä.

      • Uskotko ?

        ????


      • Anonyymi

        Pehmeitä on puhunut. Varmaan sitä ikäluokkaa että ei opiskeluaikana ole vielä kipugeeliä ollut
        Itse urheilijana käytän ja taatusti on vaikutusta.
        Voltaren lihaksiin (myös niveliin) ja niveliin /jänteisiin kohtiin Arthro


      • Anonyymi

        Mitäs väliä sillä mikä vaikutusmekanismi kunhan vain auttaa!


      • Anonyymi

        Noin se kipu toimii, mutta hyvät geelit ja voiteet poistavat mm. jännitystä, joka poistaa vian ja siten kivun, jos se on kivun syy.
        Voiteilla on monia muitakin vaikutuksia, jotka välillisesti poistavat kipua, jotkut paremmin toiset eivät toimi lainkaan ja kaikki on taas kerran yksilöllistä.
        Tuollainen lääkärin kommentti on ihan normia THL-Suomessa, jossa ainoat oikeat lääkkeet ovat kalliita reseptilääkkeitä ja joitain miedompia kipulääkkeitä.
        Ravintolisistä ja fytokemikaaleista virallinen Suomi on niin pihalla - aivan yksin koko maailmassa.
        Jatkaa voisi pitkään, mutta mitäpä tässä. Etsikää apuja muualta-kin kuin lääkäreiltä, mikä tarkoittaa, että lääkärihoito ja monet reseptilääkkeet ovat hyvinkin tarpeen.

        Kroonisen vammani vuoksi olen kokeillut yli 20 eri voidetta ja geeliö 30v. aikana ja paras itselleni on Jomo Ice kylmägeeli. En tosin käytä sitä kipuun, vaan lihasjumiin ja spasmeihin.


    • Minä

      Omien kokemuksien perusteella ehdottomasti Ice power. Ei taida sisältää mitää lääkeaineita, mutta muut geelia ei ainakaan minuun tehoa. Kylmä sopii minun lihaskipuihin ja lihasjännitykseen.

      • illi

        No kuule/lue meneppäs hevostarvikeliikkeeseen ja osta HEVOSENHIERONTALINIMENTTIÄ-kaikista tehokkain.Kokemusta jo 15 vuoden ajalta.On muuten halvempaakin kun noi icepoverit.


      • Ice
        illi kirjoitti:

        No kuule/lue meneppäs hevostarvikeliikkeeseen ja osta HEVOSENHIERONTALINIMENTTIÄ-kaikista tehokkain.Kokemusta jo 15 vuoden ajalta.On muuten halvempaakin kun noi icepoverit.

        Kylmägeeli Magic Ice on tosi hyvä kivun lieventäjä ja samalla laskee turvotusta sekä on riitoisa purkki,ja on myös edullinen n.6€ 550g maksoi viime kesänä Tuurin kyläkaupassa. Tämä myös löytyy hevostarvike osastolta.
        Tätä suositellaan myös iskias ja hartiasärkyihin.
        kannattaa kokeilla :)


      • Anonyymi
        illi kirjoitti:

        No kuule/lue meneppäs hevostarvikeliikkeeseen ja osta HEVOSENHIERONTALINIMENTTIÄ-kaikista tehokkain.Kokemusta jo 15 vuoden ajalta.On muuten halvempaakin kun noi icepoverit.

        Sitä saa mm. Tokmannilta eikä ole kallista. Itse käytän sitä lihaskipuihin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitä saa mm. Tokmannilta eikä ole kallista. Itse käytän sitä lihaskipuihin

        Ja huomattavasti heikompaa tavaraa kuin ihmisille tehty kokemusta on molemmista. Hevisgeelissä siinä vihreässä Tokmannin tarvitsee ainakin se kaksi kerrosta ja vaikutus kestää todella vähän aikaa verrattuna kunnon geeliin


    • saanut

      avun Felden-geelistä, en mistään muusta.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Poistaa myös turvotusta.


      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Täällä on epäilty perustuvan lumevaikutukseen. En sitä usko, mutta vaikka olisikin ei sillä ole väliä, kunhan auttaa.
        Itselläni ovat kiusana diapetesperäiset yölliset krampit jaloissa. Silloin ovat ao. raajan lihakset kivikovia ja on tosi tuskallista. Minä pidön vuoteen vierellä yöpöydällä sitä punaista Thermo Hot Roll-on purkkia. Sillä on hyvä sipaista eivätkä kädet tahriinnu. Hetken päästä tuska hellittääkin ja voi suoraan kallistua nukkumaan.


    • Juksu86

      Mulla ainakin Perskindol auttanut aina.

    • Grandikari

      perskindol ainut joka auttanut!! Nivel kipee pitkään, ei auttanut mobilatit yms. mut tämä paransi heti!!!

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä. Kipulääkkeitä käytän, mutta Preskindol on lisänä. En voi mitään kylmägeeliä käyttää.


      • Anonyymi

        Minulla ei auttanut. Jalka tuli kipeäsi Perskindolista ja kipua kesti kolmisen päivää. Ei jatkoon!!


    • Jormapetteriseppo

      Mulla on perskindolia parasta aikaa revähtäneessä pakarassa ja reidessä. Ei vaikutusta toistaiseksi. Kirvelee vaan saatanasti :D Onneks ainetta ei lipsahtanu pakaroiden väliin.
      Yöksi kipulääkettä.

    • AinaAvunAntanut

      Voltaren.

    • Maestro21

      Pernaton geeli..... saa vaan netin kautta Suomessa tai Sveitsistä joka apteekin hyllyltä

    • Artsi8976

      Linnex

    • Persistent

      Mulla 35 vuoden suunnittelijataakan vuoksi joskus kipeä hartia. Aina vasen vaikka olen oikkis. Ennen toimi Voltaren ja Mobilat sekä Piroxin. Nyt oli keväällä taas paha ja ostin Voltaren Ultraa. Siitä tuli hyvä tuoksu. Sama nyt kun se uusi. Se Voltaren ennen lämmitti ja tuntui vaikuttavan mutta nyt se vaan lemuaa. Felden auttaa samalla tavoin. Aion katsoa tuon Perskindoli ja Zinaxinin nyt guuglesta. Olen vitamiini- ja luontaistuotefani ja kun meikäläiset harvoin tällaisia tarvii, ei ole tullut koottua kokemuksia. Kiitos

    • hauska.tietää

      Prisma-ohjelmassa testattiin kipugeelejä, kylmät ja kuumat.
      Mikään niistä ei vaikuttanut ihon pintaa syvemmälle.
      Vaikutus, usko tehoon, on ihmisen mielessä, kun iho turtuu, tuntuu kuin kipu vähenisi.
      Minkään geelin aine ei mennyt ihon pintaa syvemmälle.

    • Jylppy1
    • Anonyymi

      En tiiä mutta polttaa ainakin ihan älyttömän ilkeästi tämä kylmä kuumageeli icepowerilta

    • Anonyymi

      Felden. Ainoa tehoava.

      • Anonyymi

        Felden on ehkä ainoa sinulle sopiva, mutta esimerkiksi minulle, Voltaren tehoaa paljon, paljon paremmin. Joten, ei pidä yleistää. Mikä sopii yhdelle, ei välttämättä tehoa toiselle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Felden on ehkä ainoa sinulle sopiva, mutta esimerkiksi minulle, Voltaren tehoaa paljon, paljon paremmin. Joten, ei pidä yleistää. Mikä sopii yhdelle, ei välttämättä tehoa toiselle!

        Itseäni vaivaavat erittäin voimakkaat öiset neuropaattiset (diapetes) jalkakrampit. Verkkoapteekista löytyvä Inno Rheuma Cream-voide on poistanut kivut n. 10 minuutissa joka kerran.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itseäni vaivaavat erittäin voimakkaat öiset neuropaattiset (diapetes) jalkakrampit. Verkkoapteekista löytyvä Inno Rheuma Cream-voide on poistanut kivut n. 10 minuutissa joka kerran.

        Voinko tiedustella tarkemmin millaista kipua sinulla on diabeettisessa neuropatiassa, minkä tyyppistä särkyä sinulla on jaloissa ja onko kipu ainoastaan pohkeissa ja missä kohtaa?

        Onko ainoastaan särky yöllä vai pitkin päivää?

        Toivottavasti näet tämän viestin tai joku joka tietäisi diabeettisesta neuropatiasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itseäni vaivaavat erittäin voimakkaat öiset neuropaattiset (diapetes) jalkakrampit. Verkkoapteekista löytyvä Inno Rheuma Cream-voide on poistanut kivut n. 10 minuutissa joka kerran.

        Samat neuropaattiset vaivat minullakin. Niin tuskalliset että jollen olisi iso mies niin päästelisin suoraa huutoa. Samoin n. 10 min:ssa helpottaa tämä Inno Rheuma Cream. Sama vaikutus myös tällä Perskindolilla. Kummassakin melko muikeat tuoksut, nokka selviää kun kopriaan haistelee. Pesullahan tuo käsistä lähtee.
        Kivut vaivaavat minua pääasiallisesti öisin. Joskus helpottaa kivun alkuvaiheessa pelkkä seisomaan nousu, ei enää myöhemmin.


    • Anonyymi

      Krampit johtuvat usein liian vähäisestä kaliumista.

    • Anonyymi

      Pasmedic.fi
      Horse Power ja pasmedic hierontageelit ja voiteet. Huippu-urheilijoiden ja aktiiviliikkujien käyttämät tuotteet maailmalta. Suomessakin nyt myynnissä.

    • Anonyymi

      Monen vuoden kokemuksien perusteella niska-hartiaseudun kroonistuneista jännityksistä ja kivuista suosittelisin kylmä-kuuma-voidetta jota saa apteekista. Se rentouttaa muutamassa tunnissa tehokkaasti. Siinä on kuitenkin chiliä seassa, joten ei missään tapauksessa silmiin eikä muihin herkkiin paikkoihin. Tarttuu myös vaatteisiin, joten seuraavana päivänä paidan pöläytys aiheuttaa varmasti yskimisreaktion.

      Lisäksi jos samaan aikaan ottaa Ibumax + Paramax tabletit niin yhteisvaikutuksena jännityskivut kyllä lähtevät.

      Ei pidä myöskään unohtaa hierontaa sopivia kevyitä venytyksiä, joita pidetään esim. 3 minuutin ajan.

      • Anonyymi

        Ja Ibumax jossa vaikuttava aine on ibuprofeiini on erittäin vaarallista mm. suolistolle, jos sitä käyttää paljon, joten ei koskaan jatkuvaan käyttöön. Tiedän erään entisen ibumaxin suurkuluttajan, joka kuoli suolistosyöpään.

        Jos on kuitenkin "pakko" käyttää lääkkeitä usein, suosittelen välillä ottamaan vaikka parin viikon kuurin Karin Havupuu-uutejuomaa, koska siitä on tutkittu että on paljon hyviä vaikutuksia. Eräälläkin oli ollut kuvauksissa suolistossa haavaumia ja havupuu uutejuoma oli parantanut normaaliksi. En tiedä voisiko se syövän kehittymiseen vaikuttaa kuitenkaan. Pienet asiat ovat yleensä aiheita isommille asioille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      76
      5041
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      16
      3413
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2710
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1770
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1352
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      235
      1243
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1035
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      922
    Aihe