Halutaanko ongelma vieläkin kieltää?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ac6be84a-6780-44fb-ac6b-a6ed3f416cb2
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ac6be84a-6780-44fb-ac6b-a6ed3f416cb2
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jutusta poimittua:
Maahanmuuttajat kokevat suomalaisuuden ja suomen kielen negatiiviseksi.
Tähän ei auta muu kuin välitön Suomesta poistuminen mieleisempään maahan.
Kela raha on sen verran positiivinen kokemus etteivät halua poistua.
Maahanmuuttaja saa onnistumisen kokemuksia Kelassa.
Tätä tekevät myös kantasuomalaiset (lasten äärioikeiston ihailu ja persut). Minne heidät pitäisi lähettää?
Mitvit nuo opettajat nyt valittaa? Nehän äänestää mokuttaja puolueita, nyt saatte mitä olette tilanneet. Buhahahaa!!
Kohta matujen veitset kutittelee opettajien kylkiluita kuten Ruotsissakin on käynyt ja täysin opettajien omasta aloitteesta.
Jep, jos on äänestyskopissa suorastaan rukoillut matuja Suomeen, niin turha nyt valittaa.
Ei ainakaan resursseja lisää kouluille. Entisetkin vain pois!
Ongelma on se, että suomalaisuus nähdään kielteisenä asiana. Miksi? Koska rasistiset asenteet?
Miksi Euroopassa on sama ongelma? Joko kaikki valkoiset ovat rasistejs, tai sitten sinä et vsin ymmärrä mistä puhut.
Juu kaik on aina suomalaisten vika. Eihän tulijoilla voi mitenkää olla itsellään vastuuta?
Taitaa suurin ongelma olla siinä etteivät halua kotoutua. Kela maksaa ja on kiva lomailla lähtömaassa. Miksi täällä opetetaan somalilapsille somaliaa.
Kalifaatin kielet tulevat olemaan Somalia ja Arabia.
Kela ei maksa lapsille yhtään mitään.
Persu, natsi, fasisti persu...jne...
T: Vasuri
Onko opettaja persu vai natsi.
Natsit persu vastaa vihervassari. Näissä asioissa totuuden puhujat ovat aina natsi persuja.
Sitten olen ylpeä natsipersu.
Niinhän se ikävä kyllä menee. Itse olen enemmän vasemmalle kallellaan,mutta tässä asiassa sillä ei ole mitään väliä,onhan se ongelma jos ei maahanmuuttajat halua opiskella suomea. Se on maassa maan tavalla tai maasta pois. Ja ylipäätään nykypennut tuntuu olevan tyhmiä kuin saappaat,niin onhan asioiden muututtava ja niistä täytyy pystyä keskustelemaan ilman persunatsi/vassari meuhkaamista.
Puolueen jäsenkirja
Helsingissä vaaditaan
Vasemmistoliitto tai Vihreät 🇻🇳🏳️🌈
Opettajat ovat ennenkin kertoneet ilmiöstä, jossa maahanmuuttajat kokevat suomenkielen olevan "orjien kieli" ja kokevat syvää loukkaantumista siitä, että heidän lastensa pitäisi sitä opetella. Mieluummin oppisivat vaikka ruotsia, joka koetaan orjanomistajien kieleksi suomessa.
Lapsellista kuvitella, että kieli on ongelma. Syy on tietysti uskonto, missä isä heiluttaa tahtipuikkoa.
Barbara Lerner Spectre
on akateeminen ja filosofian lehtori, joka on vuonna 2001 perustetun ei-tunnustuksellisen akateemisen instituutin Paideia, European Institute for Jewish Studies in Sweden perustaja ja johtaja.
Luulen että antisemitismi on kasvamassa, koska tällä hetkellä Eurooppa ei ole vielä oppinut monikulttuuriseksi.
Ja luulen, että me juutalaiset tulemme olemaan osa tuota kivuliasta muutosta, jonka on tapahduttava.
Eurooppa ei tule olemaan yksi yhtenäinen yhteiskunta (monolithic), joka se vielä viime vuosisadalla oli.
Juutalaiset tulevat olemaan tämän muutoksen keskiössä.
Se on valtava muutos tehtäväksi Euroopalle, he ovat menossa monikulttuuriseen tilaan, ja juutalaisia tullaan paheksumaan meidän johtavasta osastamme tässä muutoksessa.