Käykää nyt ihmeessä katsomassa youtubesta...
Miten nää voi olla ulkona asioista.
Lähetyksessä on SK,AT, LT, AP,PJ,MÄ,MS ...muut Ketä nämä ovat? Sieltä kuuluu jotain epämääräistä mölinää mistä kukaan ei tiedä kuka puhuu mitä.
Kukaan ei tiedä mistää mitään ja kukaan ei tiedä edes omaa nimeään.
Kukaan ei osaa sanoa mitään ja kuvan mukaan joku taikinapulla istuu eturivissä joka ulisee koko ajan? mitä siellä kunnassa nyt oikein tapahtuu? sinne tarvitaan uusi kunnanjohtaja ja joku hoitamaan niitä asioita. Tämä kylä kaatuu näihin keskustapuolueen joo,joo ihmisiin.
Apua tänne pitää saada jostain näitä kunnan asioita hoitamaan?
Kai täällä nyt valtiolla on joku joka ottaa tämän johonkin pakkohoitoon koko kylän.
Tuliko kokouksessa joku päätös esim. koulusta?
26.5.20 kunnavaltuuston kokous!
18
695
Vastaukset 18
- Anonyymi
2025 ettei kenenkän tarvitse ulista.
- Anonyymi
Eikö tämä kunta ole konkurssissa ilman mitään Vimpeli investiäkin...jotenkin nimikin kuulostaa 90-luvun nousukaudelta ennen lamaa.
Pikkuisen epätoivoista yrittämistä kriisikunnalta joka on konkurssissa. Missä se uusi koulu on lapsille? Ettei heidän tarvitse homeisessa kontissa olla!
Varmaan Alajärveltä pitää saa köyhäinapua ja lähettää se kunnanjohtaja takaisin ruskolle patsastelemaan.- Anonyymi
Alajärvi on tainnut saada valtiolta avustusta vähän toiseen malliin kuin ympäryskunnat, ei ne omilla rahoilla trossaile.
- Anonyymi
Uusi kirjasto oli tärkeämpi kuin päiväkoti tai koulu
- Anonyymi
Kyllä tuo kirjasto on täysin typerää isottelua, kun tiedetään mikä täällä on taloudellinen tilanne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä tuo kirjasto on täysin typerää isottelua, kun tiedetään mikä täällä on taloudellinen tilanne.
Nyt mennään konkurssiin ostamalle yritykselle 9 miljoonan halli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt mennään konkurssiin ostamalle yritykselle 9 miljoonan halli.
Varmasti putkesta tehty missä on perunan muotoinen kattopellistä valmistettu konttori?
Mainospylonissa on pesäpallomaila trukkilavoista valmistettuna ja kalkkikivestä veistetty pallo. Voi mikä ihana innovaatio taas ...
- Anonyymi
Tärkeintä esiintymisen sijaan on että valtuusto tekee oikeita päätöksiä eikä kokousta ja puhu yleisöä varten.
- Anonyymi
Onko päätökset olleet oikeita? jos kunta on valtion tarkkailussa taloutensa kanssa?
Kertooko se siitä kuinka älyttömiä ja tyhmiä päätöksiä siellä on tehty?
Nyt tehdään jotain hallia olemattomille yrityksille? Kuka yrittäjä muuttaa tähän kuolevaan kylään, kyllä pitää olla epätoivoinen yrittäjä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko päätökset olleet oikeita? jos kunta on valtion tarkkailussa taloutensa kanssa?
Kertooko se siitä kuinka älyttömiä ja tyhmiä päätöksiä siellä on tehty?
Nyt tehdään jotain hallia olemattomille yrityksille? Kuka yrittäjä muuttaa tähän kuolevaan kylään, kyllä pitää olla epätoivoinen yrittäjä.Semmosta se on, irvokastakin. Alajärvi, Kauhava ja Lapua nokittaa Seinäjokea liikuntapaikka-investoinneissa ja kisaa kellä kallein uimahalli. Pienemmät kunnat ympärillä rakentaa teollisuushalleja että saadaan yritykset ja veronmaksajat pysymään maakunnassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Semmosta se on, irvokastakin. Alajärvi, Kauhava ja Lapua nokittaa Seinäjokea liikuntapaikka-investoinneissa ja kisaa kellä kallein uimahalli. Pienemmät kunnat ympärillä rakentaa teollisuushalleja että saadaan yritykset ja veronmaksajat pysymään maakunnassa.
Ne asuu Alajärvellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne asuu Alajärvellä.
Taitaa verokertymä olla parempi pienissä ympäryskunnissa kuin Alajärvellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa verokertymä olla parempi pienissä ympäryskunnissa kuin Alajärvellä.
Kyllä parempi , mutta yli kolmekertaa pienempi kuin Alajärvellä.
- Anonyymi
Tuleekohan valtiolta mitään avustusta samaan tapaan jos jotain liikuntahallia rakentaisi?
- Anonyymi
Olen koittanut ottaa yhteyttä kuntaan Faxilla mutta kunnassa ei sitä viellä ole?
- Anonyymi
Fax keksittiin 1834. ilmankos sitä ei ole viellä Vimpelissä?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511698Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551