Sinulle asetettuna voiton ehtona on se, että haluat seurata Jeesusta ja pysyä erossa synnistä.
Kenen puolella olet?
Jos vaellat Pyhän Hengen ohjattavana ja hallittavana, Sinulla on voitto myös vanhan pahan luontosi suhteen. Kaikki riippuu siitä asetutko paholaisen leiriin vai samaistutko Kristukseen.
"Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä" GAL.5.16
Kenen puolella olet?
6
323
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta kun Paavali oli väärässä ja yhä sokea harhaan johdettu fariseus.
Liha ei himoitse yhtään mitään vaan Henki on se joka himoitsee. Esim. Mitä suurempi Henki sitä enemmän materiaa ja lihaa se vaatii omakseen.
Joka väittää olevansa synnitön hänen syntinsä pysyy ja hänen sokeutensa. Täydelliseen totuuteen pääseminen edellyttää kullan (raamattu) ja hopean (koraani) heittämistä myyrille ja lepakoille jotka myös ovat sokeita.
Raamattu itse todistaa: KUKA ON SOKEAMPI KUIN HERRAN PALVELIJA.
Isä kaipaa rukoilijoita jotka rukoilee hengessä ja totuudessa. Alkuseurakunta tuhottiin Rooman toimesta jolle kristillisen totuuden taso ei ollut riittävää.
Miten puhdistautua maailman eli myös raamatun saastuttavalta ja totuuden vastaiselta vaikutukselta. Kun kaipaa puhdasta totuutta?
Totuuden lisäksi on toki muita suurempia teemoja. Usko, toivo, rakkaus, pyhyys jne. Ja näistä osa edellyttää vaiheessa elämistä.
Kieltämättä Totuus on vain periferiaa. - Anonyymi
Tänä päivänä ei kannata oikein puhua synnistä erossa pysymistä kun kristillisyydestä on tullut niin raakaa ja sotaisaa. Siihen ei kannata takertua tässä ajassa millään tavalla, sillä elämmme nyt todellisia Nooan aikoja.
- Anonyymi
en koskaan astu mikki hiiren leiriin , seuraan aku ankkaa loppuun asti
- Anonyymi
Kummassakaan ei ole sotakiima.
- Anonyymi
Jeesus on kuollut ja maatunut. Ei kande vielä seurailla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13032Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.32075Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1111704Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus91031Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450962Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn100894- 35714
- 64634
- 33601
- 42597