Laskeutui aamulla Kruunupyyn kentälle. Actionmestari on kuulemma tekemässä purjevenekauppoja.
Tom Cruise Pohjanmaalla
Anonyymi-ap
93620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 93
Vanhimmat
Toivottavasti ei viivy kauan.
Voi kun heti tuli sitä perisuomalaisuutta tympeyttä. Tuolla asenteella Suomi vaipuu taatusti.
Ton Cruise on poikkeuksellinen filmitähti, vielä yli kuuskymppisenä tekee itse hurjat kohtaukset elokuviinsa. Monipuolinen ja rooleissaan täydellä intohimolla aina mukana. Aivan kymppi.
Taisi sittenkin olla Sipilä joka kanssa lentelee yksityiskoneella.
Vaikea uskoa että Cruise lähtisi Suomesta asti jotain purjevenettä ostamaan- ja kuka edes purjevenettä nykyään tarttee?
Kyseessä aloittajan tekemä vale-uutinen.
onpa Tompan suomenvierailu totta sittenkin- kaikissa medioissa on tuo uutinen-
mutta kukaan ei onnistunut laittamaan uutista tänne.
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4a970cf5-23dd-4a6c-bf52-498a7f8d0378
tuossa iltalehden jutussa kerrotaan.
On uskomatonta että Cruise Suomen kamaralla- tosin ihan omilla bisnesasioilla mutta silti. Ruotsista pyräytti Suomen rannikolle.
Ostaa ja törsää napoleon kompleksiinsa purjeveneitä ja huviloita, ihan kun tuolla käppänällä jo ennestään niitä ole.
OLISIKO TUOLAINEN LUKSUS-VENE SIJOITUSKOHDE?
Epä ole tätäkään aiemmin tiedetty Suomessa olevan. Siihen tarvittiin Hollywoodin Tom Cruise
Tomppa onnellinen seuraavan kerran myydessään veneen.
Olisiko ministerimme Wille Rydman ollut järjestämässä kauppoja. Työtä Suomeen, kiitos.
Ei liity yksityiskaupat valtiolle ja ministerille mitenkään.
Wille on vedellyt oikeista naruista .
törkeetä sekottaa kokoomusjuippi tähän aiheeseen
kukaan täällä ei ole vieläkään onnistunut selvittämään missä on kruunypyy tai pietarsaari
Toivottavasti Trumpille ei kerrota että Tomppa ostamassa veneen Suomesta. Miksi Amerikassa ei osata ?
Luulisi jenkkien osaavan.
Olisiko suomalainen ollut halvempi, tai olisiko vaan ollut joku mainos-juttu tuolle firmalle?- mahdollisuuksia on monia, mutta laatuveneeksi tuo paljastui..
Suomessahan tehdään huippua. Muillekin kuin Cruiselle tehty :)
Toivottavasti hänen koneensa joutuu tekemään pakkolaskun alligaattoreita kuhisevalle rämesuolle.
Lontoo näyttää olevan koneen kohteena.
Lontoossa nuo alligaattorit aika vähissä. 🐊 👈 😜
Tom Cruise on poistunut Suomesta 30 miljoonaa $ köyhempänä.
Lähes 600 miljoona dollarin omaisuudessa nuo on taskurahoja.
Pudottaa päivittäin sohvatyynyjen väliin saman verran. Kannattaa tutkia venetehtaan konttorin sohvanvälistä, jos sinne muutama miljoona putosi ihan vahingossa. 💵💸💰
"Tom Cruise häs left thö building"
= Tom Cruise has left the building.
= Tom Cruise on lähtenyt rakennuksesta.
Cruise lähti juuri yksityiskoneella.
Voi seurata Flightradar24 palvelussa.
https://www.flightradar24.com/3a88cf3f
Aircraft type (GLEX)
Bombardier Global 6000
Selkämerellä Vaasan ja Sundsvallin välillä menossa nyt.
Tom Cruise ostaa suomalaista osaamista, ultraluksusluokan purjeveneen Suomesta, joilla Tom Cruisen rahoilla suomalainen yritys saa rahaa, joilla maksaa työntekijöidensä palkat ja näistä kaikista tuloista Suomi saa nettoverotuloja elättääkseen näillä verorahoilla myös vihervasuripummit.
Kiitos Tom.
Vassari Rane Puukäpylästä.
Zelenski varasti suomesta 30 miljoonaa- Tom Cruise toi Suomeen 30 miljoonaa ...
. huima summa!- eikö tuolla saisi jo ostettua puolet Helsingistä?
Vain tällä menetelmällä saadaan uutta rahaa Suomeen.
Vihervassarit luulevat, että kun pesemme toistemme paitoja, Suomi saa tuloja ja vaurastuu. Vihervassarit eivät tajua sitä, että sen rahan täytyy tulla Suomen rajojen ulkopuolelta.
Zimbabven entinen Presidentti oli samanlainen tollo kuin Suomen vihervassarit. Hänkään ei ymmärtänyt edes valtiontalouden alkeita vaan kuvitteli, että rahanarvo on siinä setelissä ja jos niitä painetaan ihan sikana niin Zimbabvesta tulee rikas valtio.
😅🤣😂🤣😅
Näinpä, Zimbabwen julkisen sektorin menot olivat aikoinaan 98,7 % bruttokansantuotteesta ja tilannetta yritettiin ratkaista painamalla lisää seteleitä, mikä puolestaan johti hyperinflaatioon. Siksipä Zimbabvessa käytettiin maksuvälineenä yleisesti dollaria. Yrittipä Zimbabve ratkaista valuuttaongelmaa painamalla 100 biljoonan arvoisia paikallisen valuutan seteleitä ollen arvoltaan noin 250 euroa, mutta tuon setelin arvo ja ostovoima lähtikin voimakkaaseen laskuun pian setelin julkaisun jälkeen. Suomalainen viherpunikki ajattelee samoin kuin Zimbabven presidentti yrittäessään käytännössä tuhota oman maansa taloutta.
Annamme Sinulle 100 biljoonan sakon edesmenneen,kunnianarvoisan kansanjohtaja Robert Mugaben muiston halventamisesta. Sen voit maksaa Mobilepayn kautta minulle,,,puh.n:o ....
Paskakasoille ei tavallisesti makseta mitään.
Viherpunikit talousoppiin ja heti.
Harvinaisen nuorekas mies , 65v.
Tompan kone.
G-LEX Bombardier Global 6000
https://live.staticflickr.com/265/19860191241_16076e6d9b_b.jpg
https://jetsplore.com/wp-content/uploads/2022/06/GLOBAL-6000-B2.jpg
Ihme että uskalti tulla.
Aika moni Amerikkalainen ja Britti välttelee suomea koska lehdet ovat viime aikoina pelotelleet että olemme jatkuvasti vaarassa joutua sotaan venäjän kanssa tai olemme jo sodassa. 😜
Tai kuten eräs amerikkalainen luuli että suomi on sama kuin ukraina. 🤣
Ei ole tompalta vielä kysytty että miksi rakennutat venettäsi sotaa käyvässä maassa?
emme ole vielä sotaa käyvä- vaan pelkästään sotahullu-maa hölmölä-
Luulis tolpalla oleva sitä raha niin paljo ettei tarttisenää pyöriä ympäri tellusta .
Adettuus aloilleen johonki ja lopettaisi kaikki elokuvahommelit ...
Omaisuus. $600 million dollars.
Hyvä Tom, tervetuloa uudelleen Suomeen.
Joillekin viherpiipertäjille ja kommareille kaupanteko on viheliäistä porvaripuuhaa!
Tämä purjevene tehdas on puoliksi italialaisten, ja vuoteen 2028 mennessä se on kokonaan italialaisten omistama. Joten ulkomaankauppoja karttavat voi olla tyytyväisiä, rahaa ei jää liikaa Suomeen.
Italialaiset ovat pääomittaneet yhtiön huonojen aikojen yli. Kiitos heille.
Tom Cruise laskeutuu juuri.
https://www.flightradar24.com/3a88cf3f
Farnboroughn lentokentälle laskeutui.
Venäjäntiltuilla on lentoseurannatkin toiminnassa...?
Ei taida venäjä liittyä tähän mitenkään?
Kullitetun kävelykepin se tarvii ja pidemmät kintut puujaloilla.
usa foobikko.
rus - siperia
Ei viipynyt, kuin kolmisen tuntia. On pojalla kova vauhti. Luin jostain päiväohjelmansa, on sellainen meno, että harva yli kuusikymppinen pystyisi. Pakko nostaa hattua, vaikka ei olekaan meikäläisen idoli.
Näkyi pidelleen koneen laskutelineistä kiinni sen noustessa ja menneen sitten pyöräkoteloon.
Olikohan niitä TomCruisen uusia elokuviakin tulossa jotain 6-7 kpl... siis valmistumassa.
Nopeesti palasi jenkkeihin kun ei nämä itä-eurooppalaiset ugrilaiskansat ole oikein yhteensopivia länsimaisten tapojen ja ruokatottumusten kanssa!
Farnboroughn kentälle laskeutui joka on Etelä-Englannissa.
Tompalla siellä yksi monista asunnoista ympäri maailmaa.
Bromleyssa asuu Lontoon lähellä. Kesät siedettävämpiä kuin Kalifornian helteissä.
Tom Cruise's quiet retreat in tranquil UK town revealed
The Mission Impossible star owns a home in the London Borough of Bromley
https://www.hellomagazine.com/homes/723876/tom-cruises-quiet-retreat-in-unremarkable-uk-town-revealed/
Onhan se Englannin maisema myös vihreämpää kuin Kalifornian auroingonpolttamat aavikot.
Ja varmasti rauhallisempaa kuin kalifornian paparatsien sarjatulessa olo.
Osaako Tomppa etelä pohjanmaan murretta?
Tultihin Ameriikasta Suomehen venettä ostamahan !!
onko pohojammaalla lupiineja... ja nato-agentteja?
Tompalla on vähän sitä samaa vikaa kuin niin monella muullakin rikastuneella leffatähdellä / muusikolla, että he ovat hankkineet liian massiivisen kulukuorman valtavien kiinteistöjen ja huvipursien ja golfkenttien muodossa jotka syövät sitä rahallista omaisuutta järjettömät määrät vuositasolla.
Kun tulot väkisinkin jonain päivänä alkavat pienentyä niin kassa hupenee silmissä. Näin on käynyt esim, Rolling Stonesin gubbeille. Keikkaa ei ole eikä rahaa oikein tule enää mistään mutta valtavat kartanolinnat henkilökuntineen syö rahaa järjettömästi. Niitä ei myöskään osta kukaan. Huonostihan siinä käy.
Kiss päätti tehdä radikaalin ratkaisun ja myivät kaiken mikä liittyy Kiss yhtyeeseen tekijänoikeuksineen. Se oli ainoa tapa saada enää rahaa suuren kiinteistömassan ylläpitoon.
Kyllä ne rahat on enimmäkseen sjoitettu osakkeisiin ja yrityksiin niin että kartanot voidaan ylläpitää pelkillä osingoilla ja arvonnousuilla.
Toki näinkin mutta ei ne osakkeiden arvot nouse jatkuvasti vaan joskun saattaa tulla täydellinen romahdus.
Varsinkin kun nykyaika on niin voimakkaasti heittelehtivä, lähinnä Trumpin aivosaastan ja venäjän arvaamattomuuden vuoksi niin moni on menettänyt yhdessä vuorokaudessa kymmeniä miljoonia pörssien romahdettua. Ainoa sijoitus missä rahanarvo säilyy edes jotenkuten on kulta. Se ei tuota juurikaan mitään mutta eipähän ainakaan heilahtele ennakoimattomasti.
300 miljoonaa taalaa Kiss yhtyeen koko musiikillisesta tuotannosta ja siihen liittyvästä.
Ehkä se oli nykyaikana käypä hinta kun fanit lähinnä keski-ikäisiä eikä radiosoittoa tule läheskään yhtä paljon kuin ennenvanhaan. Nyt on Taylor Swiftit sun muut uudet jutut pinnalla.
Ammattilaiset palkataan yleensä noin isojen summien sijoitusneuvojiksi ja hallitsijoiksi.
Ei sitä itse tarvitse tehdä.
Ja hyvin tuottava yritys maksaa helposti miljoonien osingot joka vuosi osaakkeiden arvosta huolimatta.
Kiss oli päättänyt jo lopettaa joka tapauksessa mutta päättivät ottaa siitä vielä hyödyn irti.
Laskivat saavansa jatkossa paremman tuoton pääomalleen myymällä tekijänoikeutensa ja sijoittamalla nekin rahat, ja ovat sijoittaneet muuhun tuottavaan jo aikaisemminkin vuosien varrella.
Hienosti käyttäytyvä megastara.
Huono näkyvyys tuosta veneestä, ohjaus matalalla ja takana. Sillä ei voi mennä satamaan, tai se jyrää edessä olevat pienemmät veneet. Eli jätettävä kauemmaksi laiturista.
https://www.giornaledellavela.com/wp-content/uploads/2022/09/Swan-128-3-1.jpg
Ei tuota botskia tuoda laituriin ruorista ohjaamalla. Sitä hallitaan kaukosäätölaitteella ja mistä tahansa kannen alueelta. Se on helppoa kun pääsee sisälle siihen juoneen.
Ajatuksen voimalla sitä ohjataan!
aha. aika hieno vehje.
ei sentään kokonaan tietokone-ohjattu tai tekoäly-ohjaama.
Armeijassa aikoinaan kuorikippoa sanottiin risteilijäksi. elikkäs cruiser tai kreuzer.
Kuorisankoa nimitetään Tompaksi!
Jaaniinku tästä lähtien?
Ostiko miljunääri laivan seuraavaa filmiään varten? Antaisihan se paljon mainosta argentiinalaiselle laivan suunnittelijalle.
onko se nyt sitten laiva vai vene.?
onko siitä kuvaa misään?
Onkohan tuon oston tai ostomatkan ollut tarkoitus edes olla julkinen- vai onko tieto matkasta vaan vuotanut jostain Suomen medialle?
Voi olla että saanut alennusta, kun yhtiölle aika hyvä mainos.
Kaikki kunnia sinänsä Tom Cruiselle, mutta kyllä minua vähän ärsyttää näyttelijöiden, ammattilaisurheilijoiden ja muusikoiden ns. tähtikultti, jolle löytyy paljon puolustajia nimenomaan oikeistosta.
Tiedän, että valtaenemmistö taiteilijoista ja urheilijoista kituuttaa pienellä palkalla ja joutuvat nostamaan rahaa sossusta henkensä pitimiksi. Mutta sitten on nämä Tom Cruiset, Tom Hanksit ja Taylor Swiftit ym. Tienaavat satoja miljoonia ja jopa miljardeja. Tom Cruisekin on tienannut uransa aikana liki miljardi taalaa, niimpä hän sitten noin vain piipahtaa kaukaiseen Suomeen yksityiskoneellaan ostamaan 30 miljoonaa maksavan purjeveneen.
ei haittaa vaikka joillain on miljoonia-
mutta jokaisella silti pitäisi olla senverran että riittää elämiseen ja hyvinvointiin.
Noin onkin muissa pohjoismaissa- vaikea käsittää miksi tätä itä-eurooppalaista peräpohjoisen karua ja karmeaa valtiota sanotaan pohjoismaan valtioksi-
täällä on pohjoismaista vain nuo eliitit, se sursilli-RKP-eliitti joka elelee herroiksi-
muu kansa elää itä-euroopan maiden tasolla, työkansan... köyhyydessä...?
Cruise ei pelkästään näyttele vaan myös tuottaa filmejä.
Luultavasti aika kiireinen henkilö
Vassaritaiteilija saattaa laskeskella, että Cruisen rahat on hänen palkkapussistaan pois.
Mutta eihän se niin mene. Turha kadehtia.
Persu jaksaa provota joka viestiketjussa!
Siis kuka?
Töpgun.
Suomessa
Somessa?
Ankka koko uutinen. Ei ole ollut Suomessa. Mediapila.