Miten palasta miehen kylkeä voidaan tehdä kokonainen nainen?
Myös miehen tekeminen maan tomusta tai savesta on aikamoinen suoritus, mutta jos nyt tuohon naisen tekotapaan sais vähän täsmennystä.
Jumala teki sen? Niinkö? :)
Miten se Eeva oikein tehtiin?
13
191
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, siinä kerrotaan miten se sama Jumala teki naisen, joka oli tehnyt siinä ennen kaiken muunkin.
Onko sulta unohtunut minkä tason toimija se Jumala on kun moista kohtaa pitää jäädä ihmetteleen?- Anonyymi
Olishan se kiva tietää, miten se käytännössä tekonsa teki? Monistiko soluja labrassa vai miten?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olishan se kiva tietää, miten se käytännössä tekonsa teki? Monistiko soluja labrassa vai miten?
Sanoi "Hokkus pokkus" ja "Simsalabim!" ja valmista tuli silmänräpäyksessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoi "Hokkus pokkus" ja "Simsalabim!" ja valmista tuli silmänräpäyksessä.
Niin, kai tuokin on lähempänä kuin joku ihmisvertaus jostain ihan labran tarpeesta...
Jumala kuitenkin loi sanalla, joten vähätteleväkin "hokkus pokkus" sinänsä on lähempänä totuutta, kuin joku inhimillisesti rajoittunut labra-ajatus.
Nyt se sokea kana sitten kai löysi säkällä jyvän tapaisen. 😂 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olishan se kiva tietää, miten se käytännössä tekonsa teki? Monistiko soluja labrassa vai miten?
Onko Jumala luvannut jossain täyttää "kiva tietää" tarpeita?
Nähdäkseni ei, vaan Jumala on vaatinut uskoa.
Lue syntiinlankeemus, niin ehkä ymmärrät miksi juuri uskoa. - Anonyymi
>> Niin, siinä kerrotaan miten se sama Jumala teki naisen, joka oli tehnyt siinä ennen kaiken muunkin.
Kaikesta muusta kerrotaan vain, että "Jumala loi", mikä ei kerro yhtään mitään, eikä selitä yhtään enempää kuin toteamus "elämä ilmestyi" – siinä on vain yksi selitettävä lisää. Evoluutio selittää lajien monimuotoisuuden, mitä oletus niiden luomisesta ei selitä millään tavalla. Naisen luomisesta kerrotaan enemmän ja, jos mahdollista, mennään vain vielä enemmän metsään.
- Anonyymi
Jumala vain saksi peniksen pois ja käänsi reunat sisään.
- Anonyymi
Pelkästä kylkiluusta?
Entäs mitäs se Jumala teki sille ajukopalle, kun ovat niin eri tavalla viritettyjä nuo naiset?
- Anonyymi
Se on ollut pieni 😁
Camee koruja tehdään luista. Niissä on naisfiguureja.- Anonyymi
Jumalan kerrotaan tehneen naisen, ihan elävän, ei vain jotain naisen kuvaa.
- Anonyymi
Siinä näkijä missä tekijä. Eihän tässäkään saivartelut auta.
- Anonyymi
Tietenkin DNA:sta. Tuolla Babylonistahan on oikein kuviakin, kun "lentävät jumalat" hääräävät "elämänpuun" ympärillä. Ja elämänpuu sattuu olemaan kummasti samanlainen kaksoikierteinen, kuin DNA:kin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343976
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51031- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333914Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26901En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892