Saksan hallitus on rajannut maahanmuuttajien oikeutta perheenyhdistämiseen ja kansalaisuuden myöntämisen ehtoja on kiristetty, raportoi uutistoimisto Reuters.
Hallitus päätti keskeyttää perheenyhdistämiset kahdeksi vuodeksi toissijaisen suojelun piirissä olevilta maahanmuuttajilta, jotka eivät ole pakolaisia.
Tähän ryhmään kuuluu Saksassa noin 380 000 ihmistä, joista suurin osa on Syyriasta.
Hallitus myös pidensi asumisaikaa, joka vaaditaan kansalaisuuden saamiseksi. Jatkossa uuden kansalaisen on pitänyt asua Saksassa vähintään viisi vuotta.
Viime vuonna Saksa myönsi kansalaisuuden noin 200 000 ulkomaalaiselle, eniten 25 vuoteen.
Lähde: Reuters
Saksa rajoittaa maahanmuuttajien perheenyhdistämisiä
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä saisi Suomikin ottaa oppia ! Mutta sensijaan jopa pääkaupunki houkuttelee toisten verovaroilla paperittomia eli rikollisia laajennettuun terveydenhoitoon. Tämä jos mikä on rikollista ! Onko saatu veronmaksajilta tähän lupa ? Onko aiheesta käyty avoin keskustelu ? Onko asiasta äänestetty ?
- Anonyymi
Ei Vantaallakaan käyty avointa keskustelua ratikasta. Siinä missä Vantaa on köyhä, Helsinki näyttelee mielellään rikasta. Onpa sekin paradoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672794
- 2012057
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501812- 711766
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91501- 811214
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961010