Nurmijärveltä kohti Hyvinkäältä menee usein kesällä autoletka jossa kalliita urheiluautpja yms erittäin paljon yli nopeusrajoitusten.
Miksi sallitaan jatkua?
Ja mummot saa lapun 7 kmh ylityksestä.
Radalle ajavat kuin radalla?
Mensan porukat teillä?
4
150
Vastaukset
- Anonyymi
Vauhdin hurmoo!
- Anonyymi
Poliisihan tosiaan valvoo nimenomaan ylinopeuksia.
ylinopeus = suurempi ajonopeus, kuin mikä on tiellä voimassaoleva nopeusrajoitus.
ylinopeus = lain mukaan rangaistavaa.
ylinopeus on siis nimenomaan laillisuuteen/laittomuuteen liittyvä käsite, ei turvallisuuteen.
turvallisuuteen liittyvä käsite sen sijaan on tilannenopeus.
Mikäli nopeutesi ylittää suurimman turvallisen tilannenopeuden, ajosi vaarantaa liikennettä (tässä vaarantaminen on turvallisuuteen liittyvä termi, ei juridinen).
Mikä sitten on suurin turvallinen tilannenopeus ?
Tähän taas vaikuttavat monet seikat.
Kaupungin kadulla, missä on joko suojateitä tai ainakin muuten sellaisia paikkoja, joissa jalankulkijat usein ylittävät ajotien, ylinopeus on lähes aina myös suurimman turvallisen tilannenopeuden ylittäminen. Näin siksi, että suurella nopeudella kaupungin kadulla ajaessasi, kun jalankulkija lähtee ylittämään ajotietä, miten aiot estää uhkaavan törmäyksen autollasi jalankulkijaan?
Se on hyvissäkin olosuhteissa vaikeaa, ja huonoissa olosuhteissa mahdotonta.
Siksi varsinkin suuri ylinopeus kaupunkialueella on vaarallista.
Moottoritiellä tilanne on toinen.
Siellä ylinopeus ei automaattisesti yksinään vaaranna kenenkään turvallisuutta.
Mutta moottoritielläkin ajettaessa:
Mikäli tilanteeseen vaikuttaa yksikin muu vaaraa lisäävä tekijä, silloin ylinopeus lisää muusta syystä aiheutuvaa vaaraa.
Muita vaaraa lisääviä tekijöitä:
1. Liukas tien pinta. Kesällä tyypillisesti tiellä oleva vesi -> vesiliirron vaara. Talvella lumi ja/tai jää, sekä sohjo. Sohjoliirto on vähintään yhtä vaarallinen kuin vesiliirto, mutta se syntyy vielä vesiliirtoakin herkemmin, koska siinä, missä hyvä rengas kykenee ainakin jossain määrin poistamaan vettä renkaan alta, sohjon poistamiseen rengas ei kovin hyvin pysty - vesi poistuu helpommin, koska renkaan urat auttavat tässä - mutta eipä sohjo virtaa kuin vesi.
2. Huonot näkyvyysolosuhteet erityisesti sumu. Jos sumu on niin sakea, ettet näe edelläajavaa kuin vasta hyvin läheltä, niin silloin suuret nopeudet ovat vaarallisia - siinä vaiheessa kun edelläajava ilmestyy näkyviin, mikäli ajat suuremmalla nopeudella kuin se edelläajava, et välttämättä ehdi väistää.
Moottoritiellä voi hyvissä ajo-olosuhteissa ajaa ylinopeutta ilman, että se saattaa ketään välittömään vaaraan - mutta huonoissa ajo-olosuhteissa ylinopeus on vaarallista moottoritielläkin.
Nopeudenvalvonnan suurin ongelma on juuri siinä, että nykyaikana se ei niinkään liity liikenneturvallisuuteen, vaan nopeudenvalvonnan tärkein tavoite on nykyään sakkotulojen maksimointi.
Toinen kummajainen on nimenomaan se, että ylinopeudesta saa sakkoja käytännössä sen mukaan, kuinka monta km/h nopeus ylittää nopeusrajoituksen - ajo-olosuhteilla ei juurikaan ole merkitystä sakkojen suuruuteen.
- Anonyymi
Miksi saa jatkua?
- Anonyymi
Suomen liikenne on vajaamielisin koko maailmassa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491334- 1601135
- 611027
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli198861- 8852
- 12792
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27786Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51771- 346748
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti79718