Sodan jyly kuului taustalla kun pääministeri Orpo Kävi Ukrainassa syömässä purilaisia. Tärkeysjärjestys se olla pitää - sota-aikanakin?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011267112.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011267112.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
https://images.sanoma-sndp.fi/ec622ba0bfae97e9cf77ecd0da0ad4bc/normal/1920.avif
”ikoniset kuvat pääministeristämme vierailemassa sotaa käyvässä Ukrainassa porautuvat sieluun”.
Aloittaja väärä palsta.
Mestarihan sinne olisi pitänyt lähettää, kun osaa kirkkoslaavin lisäksi ukrainaa. Mestarille olisi pitänyt työntää turpaan kasvispurilainen, kun on kasvissyöjä.
Orpon laittoivat lässyttämään ja mässyttämään.
Turpean Orpon pitäisi syödä enemmän kasviksia. Kansalle keppiä ja Orpolle porkkanaa.
Pösilön näköinen..
Kauhee haloo. Mikä tuossa on ihmeellistä? Viedäänhän täälläkin kaikenmaailman navetoihin. Tuskinpa tuolla Ukrainassa niin hirveästi tuota teollisuutta nyt on.
Tuosta ne nyt kirjoittaa. Kävihän Tynkkynenkin putinistien leirillä eikä noussut mokomaa huutoa. Mutta sehän olikin Supon salaisia hommia.
Taitaa Hesburgerin myynti romahtaa, kun Petteri rupesi firman mannekiiniksi. Jatkossa ainakin minä boikotoin Heseä ja asioin Mäkkärissä.
Mäkkärillä ei taida olla purrapurilaisia? Vaikka Purra olikin kesäduunissa mäkkärillä.
Eikä se sitten oikein muussa duunissa ole ollutkaan ja asiakaspalaute oli mäkkärilläkin huonoa, kuten arvata saattaa, kun Purran vihamielistä ilmettä katsoo.
Ei asiakaspalveluun, mutta Orpon persettä nuolemaan kelpaa.
Jos Purra ei soveltunut asiakaspalveluun, niin olisiko hänet sitten pitänyt perehdyttää pihatöihin, siivoamaan Mäkkärin edustaa harjalla ja riikkalapiolla tai kitkemään riikkaruohoja rakennuksen nurkilta?
Entä naispolitiikka?
”Onko sinua kutsuttu herkkänahkaiseksi? Nämä 15 kysymystä paljastavat, oletko sittenkin erityisherkkä
Erityisherkkyys on ominaisuus, jota ei ole syytä hävetä tai pyrkiä muuttamaan.
Noora Vilen
Tiistai 27.5.2025 klo 18:12
Erityisherkkää ihmistä saatetaan kutsua herkkänahkaiseksi tai ylidramaattiseksi. Herkkyyttä voidaan vähätellä ja pitää liioiteltuna, vaikka kyseessä olisi ihmisen luontainen tapa hahmottaa maailmaa ympärillään ja reagoida kokemaansa.
Jokainen ihminen on yksilö, ja erityisherkkyyskin näkyy eri henkilöissä eri tavoin. Yhteistä erityisherkille on se, että heillä on tarkka havainnointikyky, voimakas tunne-elämä sekä taipumus kuormittumia ja että he prosessoivat syvällisesti aistiärsykkeitä ja tietoa.
Kun oma erityisherkkyys on tiedossa, on ihmisen helpompi pitää huolta hyvinvoinnistaan ja jaksamisestaan. Kuormittumisalttius voi aiheuttaa ongelmia ja johtaa esimerkiksi univaikeuksiin ja ahdistuneisuuskohtauksiin, jos erityisherkkä jatkuvasti pakottaa itsensä toimimaan toisin kuin mitä hänen vaistonsa sanoo.
Erityisherkkyys on ominaisuus, jota ei voida diagnosoida. Testit perustuvat itsearviointiin, ja niiden tarkoituksena on lähinnä tarjota erityisherkälle työkalu oman herkkyytensä tunnistamiseksi.
Jos olet miettinyt, voisitko olla erityisherkkä, tee Iltalehden testi ja ota asiasta selvää!” IL 30.5.2025
No niin, mutta kuka ymmärtää valita puolisokseen erityisherkän naisen. Tämän päivän Iltalehden kuvassa on erityisen kaunis nuori nainen. Suomineito! Hän pitelee kasvoja käsiensä välissä ja ilme kertoo tunteellisesta persoonasta. Eli hän on miehelle unelmapuoliso. Vielä jos on ripaus taiteellisuutta! Kuvataiteilija, tarinankertoja, instrumentin soittaja (esim. piano)
Onko niin, että nykyään on naisista enemmistö kuin paksunahkaisia feministejä ja kuin naispuolisia ”buldokkeja tai taistelukoiria rothweilereitä”. Itsetietoisia, juonikkaita rahastajia ja miesten kyykyttäjiä? Moni nuori pohtii sitoutumistaan itsetietoiseen röyhkeään feministiin? Olisivatpa monet naiset kuin työ nuori nainen tämän päivän iltalehdessä! Olisi miehilläkin elämä mukavampaa, eikä vain röyhkeillä feministeillä.
Miehetkö ovatkin syyllisiä? Kerro sinä! (=8^D )
Mäkkärillä Purra ja Purran turilaiset?
mistä helvetistä hessburgeri saa sen lihan 🤮 eli sieltä levitetään kaikkialla ?
olinkin maistavinani sellaista sian makuista vierastaistelijaa 🤣🤣🤣
Finnair lakkoillut miten orpo ukrainaan pääsi? Yksityiskoneellako
Orpo piru kävi tukemasssa Turkulaisen puoluetoverinsa firmaa,että se saisi lisää julkisuutta.
Otattiko selfien ?
Pyysikö Zelenskiä ottamaan ?
Näin Petteri mussuttaa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011269628.html