Suomen latausverkosto on kasvanut viime vuosien aikana räjähdysmäisesti.

Anonyymi-ap

10

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Latausta on saatavilla nykyään aivan yhtä hyvin kuin polttoainetta.

      • Anonyymi

        No saahan sähköä toki vielä helpommin kuin polttoaineita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No saahan sähköä toki vielä helpommin kuin polttoaineita.

        Polttiskuskit meinaavat että Lapissa ei ole latausasemia vaikka ladata voi lähes joka talon tai mökin pihassa. Hitaasti mutta kuitenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polttiskuskit meinaavat että Lapissa ei ole latausasemia vaikka ladata voi lähes joka talon tai mökin pihassa. Hitaasti mutta kuitenkin.

        Bensaa tulee olemaan paljon vaikeampi saada Lapista kuin sähköä. Latausasemia tulee Lappiin vielä lisää, vaikka onhan niitä latauskartan mukaan aika kiitettävästi jo nyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polttiskuskit meinaavat että Lapissa ei ole latausasemia vaikka ladata voi lähes joka talon tai mökin pihassa. Hitaasti mutta kuitenkin.

        Sielläkö sinäkin lataat reissussa ?


    • Anonyymi

      Parasta on silti se, että "tankissa" on käyttövoimaa aina kotoa lähdettäessä se 300-400 km, vaikka pitäisi lataustason 80% tasolla. Riittää, kun lataa vain halpoina tai ilmaisina tunteina pörssisähköä, aivan automaattisesti.

      • Anonyymi

        Näinpä juuri, lähin "tankkausasema" on kotipihassa.


    • Anonyymi

      Ei ole sähkön voittanutta.

    • Anonyymi

      "Elämä helpottuu entisestään, mikäli autoa on mahdollisuus ladata omalla pihallaan".
      Omia valintoja toki, mutta ei olisi tullut mieleenkään hommata sähköautoa ilman kotilatausmahdollisuutta. Säästo vs. vaiva ja aika ei vastaisi tarkoitustaan, talvella esilämmityksen sähkötkin pitäisi kiskoa akusta.

      Onhan noita latauspaikkoja melkoisesti, mutta lähes kaikki ovat isompien teiden varsilla ja taajamissa. Toisekseen matkatessa täytyy löytää vähintään 100 kW letku, jotta matkanteosta ei tule tuskaa. Mieluummin 200 kw, koska jos siinä 100:ssa on toinenkin auto, niin ainakin yleistäen latausteho tippuu puoleen.

      Kun katsoo latauskarttaa ja säätää alapalkista minimitehoiksi 100-200 kw, niin ei tuo kovin ruusuiselta näytä. Sinänsä kartta on harhaanjohtava, siinä kun näkyy kunnolla vain isommat tiet ja pienempiä teitä ei saa näkyviin oiken mitenkään.
      https://latauskartta.fi/

      • Anonyymi

        Niin totta, harvinaisen hyvä kommentti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      80
      1896
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1758
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      357
      1617
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      169
      1443
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1320
    6. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1310
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      69
      1227
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      63
      1169
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      100
      1077
    10. Kuljettajasi oy konkurssi?!

      Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?
      Iisalmi
      14
      1045
    Aihe