Jos sinun pitäisi kuvailla Jumalaa jollakin ihmisille ymmärrettävällä sanalla, mikä se olisi? Rakkaus, Hyvyys, Luoja..? Mikä..?
Miten kuvailla Jumalaa?
15
194
Vastaukset
- Anonyymi
Pelko.
Jumalan pelko, että Jumala on kaikkialla hengen kautta läsnä, tuntee ja tietää pienimmäkin ajatuksen ja kaikki on Hänelle mahdollista, siinä että ohjaa kaikkea elollista geenien kautta sekä siinä että ihmiseen on puhallettu elävä Jumalan Henki, jonka kautta ihminen voi kuulla Jumalaa tai olla kuulematta. Jos mikä, niin sellainen vaikuttava voima on pelottavaa ja ihminen tuntee täydellinen osaamattomuutensa sen edessä.- Anonyymi
Vaikuttava voima, sekö Jumala on?
Jumalan pelko on viisauden alku,
paitsi jos ei tunne Jumalaa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikuttava voima, sekö Jumala on?
Jumalan pelko on viisauden alku,
paitsi jos ei tunne Jumalaa...Onko lammas pyhä vai eikö ole?
- Anonyymi
Pyhä
- Anonyymi
Jumala on ilmoittanut itsensä Sanassaan. Hän on sellainen kuin Hän kussakin Raamatun kontekstissä ilmaisee itsensä, eikä toisenlainen.
”Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi. Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa, nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.” Roomalaiskirje 1:22-25 FB38
”Ottakaa siis itsestänne tarkka vaari — sillä te ette sinä päivänä, jona Herra puhui teille tulen keskeltä Hoorebilla, nähneet hänestä minkäänkaltaista muotoa — ettette menettele kelvottomasti ettekä tee itsellenne jumalankuvaa, ette minkään muotoista patsasta, ette miehen tai naisen kuvaa, ette maan päällä liikkuvan nelijalkaisen eläimen kuvaa, ette taivaan alla lentävän siivekkään linnun kuvaa, ette maassa matelevaisen kuvaa ettekä vesissä maan alla olevan kalan kuvaa; ja ettet, kun nostat silmäsi taivasta kohti ja katselet aurinkoa ja kuuta ja tähtiä, kaikkea taivaan joukkoa, anna vietellä itseäsi kumartamaan ja palvelemaan niitä, sillä Herra, sinun Jumalasi, on jakanut ne kaikille muille kansoille koko taivaan alla. Onhan Herra ottanut teidät ja vienyt pois rautapätsistä, Egyptistä, että teistä tulisi hänen perintökansansa, niinkuin nyt on tapahtunut.”
5. Mooseksen kirja 4:15-20 FB38
”Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.”
Kolossalaiskirje 2:8 FB38- Anonyymi
Voiko Jumala siis vaihtaa olemustaan, jos Hän on eri konteksteissa erilainen?
- Anonyymi
Ihmisen ajattelema ja tekemä jumala kuva on epäjumala. Jumala on ilmoittanut itsensä Sanassaan . Hän on sellainen mitä Hän Sanassaan ilmoittaa eikä toisenlainen.
Ihmisen järki on Jumalan tuntemisen väline eikö lähde.Itsessään järki on kelvoton Jumalaa koskevan tiedon lähteeksi. Syntiin lankeemuksen jälkeläisinä ihmisen sydän on pimentynyt.
”koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt. Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi. Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa, nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.”
Roomalaiskirje 1:21-25 FB38
”Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt; ainokainen Poika, joka on Isän helmassa, on hänet ilmoittanut.”
Johannes 1:18 FB38
”Sittenkuin Jumala muinoin monesti ja monella tapaa oli puhunut isille profeettain kautta, on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän myös on maailman luonut ja joka, ollen hänen kirkkautensa säteily ja hänen olemuksensa kuva ja kantaen kaikki voimansa sanalla, on, toimitettuaan puhdistuksen synneistä, istunut Majesteetin oikealle puolelle korkeuksissa, tullen enkeleitä niin paljoa korkeammaksi, kuin hänen perimänsä nimi on jalompi kuin heidän.”
Heprealaiskirje 1:1-4 FB38
"...emme saa luulla, että jumaluus on samankaltainen kuin kulta tai hopea tai kivi, sellainen kuin inhimillisen taiteen ja ajatuksen kuvailema. Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus. Sillä hän on säätänyt päivän, jona hän on tuomitseva maanpiirin vanhurskaudessa sen miehen kautta, jonka hän siihen on määrännyt; ja hän on antanut kaikille siitä vakuuden, herättämällä hänet kuolleista."”
Apostolien teot 17:29-31 FB38 - Anonyymi
Oireyhtymä!
- Anonyymi
Intiassa se on rotan näköinen.
- Anonyymi
Pysytään nyt kristinuskon Jumalassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pysytään nyt kristinuskon Jumalassa.
No sehän on välillä nakymätön henki ja välillä vanha mies valtaistuimella ja paljon muutakin.
- Anonyymi
Entä jos pitäisi kuvailla Jeesusta, millä sanalla kuvailisit? t.ap
- Anonyymi
Kulkuri.
- Anonyymi
Loiko jumala kaikki miljoonat galaksit?
- Anonyymi
Onko jumalalla suolisto?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921826- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56848- 47761
- 36752
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683