"Kukaan, joka panee kätensä auraan ja katsoo taakseen, ei ole sovelias Jumalan valtakuntaan!" (Luuk. 9:62)
Tämä on Jumalan sana. Käden laittaminen auraan tarkoittaa työnteon jatkamista. Taakse katsominen tarkoittaa normaalin arkipäivän kaipaamista.
Sanan tarkoitus on sanoa, että jos ihminen Jeesuksen kutsun saatuaan vielä haluaa jatkaa normaalia työntekoaan ja elämistään, hän ei sovi Jumalan valtakuntaan.
Hänen on jätettävä työnsä, elämänsä ja kuten toisaalla Jeesus opettaa, myös perheensä. Sen jälkeen hänen on omistauduttava vain ja ainoastaan julistamiselle ja lähetyssaarnaamiselle.
Oletko sinä tehnyt niin? Vietätkö kaiken aikasi saarnaamalla kadulla, jakamalla hengellistä materiaalia ja opettamalla uskon asioita, tai oletko lähtenyt kaukomaille lähetyssaarnaajaksi?
Sovellutko sinä Jumalan valtakuntaan?
Panetko kätesi auraan?
9
107
Vastaukset
- Anonyymi
Onnistuit lainaamaan sitten ihan yhden virkkeen Raamatusta ja puhumaan siitäkin aivan täyttä puuta ja paskaa.
Melkoinen suoritus.
Loppuiko sen ainoan virkkeen ymmärrys ja lukeminenkin siihen ensimmäiseen "ja" sanaan, vai oliko vaan niin kiire jauhaa puhdasta omatuotanteista sontaa, ettei enempää lähdeaineistoon se rajoittunut ajukoppa pystynyt keskittymään?
Joka tapauksessa: sun rooli näillä näytöillä on todellakin ensisijaisesti se kuuluisa vaikeneminen seurakunnassa.- Anonyymi
Noin saastainen kielenkäyttö paljastaa, ettet ole hurskas. Tee parannus vihasta ja kielen synneistä.
- Anonyymi
Kerropa mitä itse olet tehnyt Jumalan valtakunnassa. Unohdit täysin sen. Muilta voit vaatia mitä vain. Kirjoituksesi on nollan arvoinen.
- Anonyymi
En näe syytä ratifioida tekojani ihmisillä.
Ja aika vaikeapa on unohtaakaan mitään sellaista, mikä ei edes koko käsiteltävään asiaan kuulu, vaan palvelee lähinnä jonkun loukkaantujan pyrkimyksiä hyökätä saatuaan kritiikkiä itse julkaisemistaan kirjoituksista.
Muilta voi tosiaan vaatia laatua ja oikeellisuutta ihan siitä huolimatta mitä itse on. Voimme vaikkapa harjoituksen omaisesti oletta henkilön joka jätti lainaamatta raamattua ja oli puhumatta siitä omavoimaisia hölynpölyjä. Hän on toistaiseksi suoriutunut sinua paremmin ja logiikallasi oikeutettu ilmeisesti kritiikkiin.
Itse en ajattele edes tuota logiikkaa noin, mutta kritiikkiä kyllä sait ja ansaitusti.
Se miten sitten sen kritiikin arvotat, niin on oma asiasi. Tyypillisesti kaltaisesi ovat omasta mielestään kritiikin yläpuolella ja lähinnä glorifioivat itsensä näinkin suorasta "saatanan" vastustuksesta johtuen. Mutta sellaiset tyypit ei toisaalta mitään Jumalan ojennusta koskaan elämässään kohtaakaan. - Anonyymi
Et siis halua alistua Jeesuksen opetuslapseksi? Ota kätesi pois aurasta, nyt heti!
- Anonyymi
Olen saarnannut kaduilla Jeesusta 33 vuotta. Olen eronnut ja mennyt uudelleen naimisiin. Työtä en ole tehnyt päivääkään. Saan uskovilta joskus ruokaa kadulla. Olen maanis-depressiivinen niin kuin monet uskoa täysillä toteen elävistä ovat.
- Anonyymi
Et sinä mitään uskoa elä täysillä vaan elät maanisdepressiota taudinkuvan mukaan !
Jeesuksen kysymukseen olisi vastattava, että saisin näköni jälleen/yleensä.
>>Panetko kätesi auraan?>>
Suosittelen työntämään sen leikkuupuimurin terään, koska elämme nykyaikaa.
Tosin kohta ei ehkä ole koko kättä.- Anonyymi
Jeesus käskee lopettaa palkkatyön ja ruveta evankelistaksi. Kukahan heidän palkkansa maksaa, kun kukaan ei käy palkkatyössä?
Hullun puheita Jesseltä jälleen kerran!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854920- 1912310
- 402281
- 852071
- 1331909
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231728- 1781540
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161441Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461227- 351136