Suomi kuva maailmalla

Anonyymi-ap

Suomi on jodenkin kyselyjen mukaan onnellisten ihmisten maa. Toisaalta Suomi on maa, jossa varaudutaan sotaan. Toitotetaan valtion johtoa myöten maailmalla miten pitkä yhteinen raja meillä on vaarallisen Venäjän kanssa. Kehutaan päälle miten hyvin olemme varautuneet.
Yhteenvetona siis : Maailman onnellisimman maan ihmiset pelkäävät sotaa naapurimaansa kanssa. Onnelliset eivät halua maahansa maahanmuuttajia, mutta toivovat apua muilta ( joka suunnalta) , kun mahdollinen sota tulee. Ristiriitaista, eikö totta ?
Ja sitten vielä ihmetellään, kun tänne ei investoida tai sijoiteta.
Venäjän ei todellakaan tarvitse hyökätä Suomeen pistääkseen Suomen ja suomalaiset sekaisin. Me teemme sen ihan itse.

8

676

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Presidentti Stubbikin on luetellut ympärimaailmaa miten paljon meillä on reserviä, minkä verran mitäkin aseistusta yms…..onko näitä tietoja järkevää levitellä ? Kysynpähän vaan.

      • Anonyymi

        On, katsos ryssä hyökkäsi Ukrainaan. Kuvitteli sen valtaavan kolmessa päivässä.


    • Anonyymi

      Tuo onnellisten ihmisten maa mantra , jota hoetaan on kyllä todellakin typerä, naurettava suorastaan. Mutruturpia suomalaisia kun katselee istua möllöttämässä metrossa, busseissa tai junissa, niin ei voi kun ihmetellä kyselyn/ tutkimuksen tulosta.

      • Anonyymi

        Tuskin heiltä on kysytty jotka joutuvat istumaan noissa kulkuneuvoissa mitä luettelit.
        Tuskin Itiksestä asuva voi sanoa, olevansa onnellinen.
        Toisaaltaan se onnin tulee omasta sisimmästä.


    • Anonyymi

      Venäjä voisi investoida pari ydinpommia ja petteri voisi lopettaa ulinan.

    • Anonyymi

      Reality-check; Suomessa tehdään itsemurhia 3-5 kpl vuorokaudessa, ja psykiatrian viranomaiset tasaisin väliajoin julkaisevat artikkeleja joissa 20% suomalaisista on jonkin asteisen mielialalääkityksen tarpeessa, vaikka ei olisi vielä diagnosoitu. Eli se tästä "onnellisuus-sumutuksesta". Sitten tärkeämpiin asioihin....

      Suomessa ei ole Björn "nalle" wahlroosia lainaten ollut talouskasvua 18 vuoteen, toisin kuin edes osassa muita EU maita.

      Marcus Rutten (naton pääsihteeri) vaatimukset 5 % puolustusbudjetista tulevat ajamaan Suomen talouden tasolle, jota voi kuvaiilla termillä; "narkkarin talousparometri". Sukelletaan taloudellisesti syvemmälle kuin sukellusvene Vesikolla sitten 1940-luvun.

      Viimeksi viikko sitten joku Venäjän sotilasasiantuntija toi esiin Stubb in bluffin siitä, montako suomen reserviin kuuluu. Kantahenkilökuntaa 28 th ja loput 280 th reserviä jotka eivät ole kertausharjoituksia nähneetkään. Puolustusministeri Häkänen haaveillee uusissa reservin laajennuksen lakiesityksissään, että 50-65 vuotiaat sairaseläkeläiset, pitkäaikaistyöttömät ja cappuchinon tuoksuiset ylipainoiset toimistonörtit voittavat 150 miljoonan valtion sotajoukot kun kolmas maailmansota alkaa Baltian maista tarkemmin Liettuan Sulawakin käytävän alueelta, johon Suomi auttajana rientää, ja jonka kautta Suomeen hyökätään lopulta.

      Venäjä saa päivittäistä treenausta uuden ajan sodankäynnistä ja ammuksia ja sotakalustoa tehdään ympäri venäjää kolmessa vuorossa.

      Tämä todellisuus, versus se, että Suomi laskee kaiken sen varaan että johonkin lukumääräbluffiiin 70-luvun ilmatorjunta-aseista ja kenttätykeistä jotka eivät ole enää vastaus drooneille, ja ennen kaikkea siihen että koko muu maailma tulee auttamaan joka tapauksessa. Lisähuomio siihen, että Suomen nykyiset hävittäjät ovat vanhentunutta tekniikkaa, ja että f-35 hävittäjiä ei ole edes aloitettu valmistaa.

      Ei riitä että Suomessa on ennennäkemätön suurtyöttömyys, lama, aktiivi-ikäistä väkeä sankoin joukoin alkoholin, huumeiden tai syrjäytymisen johdosta sairaseläkkeellä ja työikäiset jotain paperihaavoja vältteleviä cafe latte-citynörttejä, mutta se, että tämän maan sotakokemukset ovat jostain historiankirjoista 1940-luvulta.
      On oltava vähän "tyhymä" ja yksinkertainen, jos luulee että tämä kärpäsen pashkan kokoinen maa voi muutaman viiskymppisen vauvanaama-politikon toimesta alkaa soittamaan suuta puolen planeetan kokoiselle aktiivista sotaa säännöllisesti eri puolilla kaukaasiaa treenaavan ydinasevaltion kanssa, jolta ei öljy, ruuti, teräs, kalusto, sotilaat, tai Kiinalaiset ja pohjois-korealaiset lopu vaikka taivaalta sataisi puukkoja.

      Venäjän sanakirja ja kieliluoennoille, tai reppu selkään, tili tyhjäksi ja pois maasta jonnekin kauas. Tämä ohje kaikille joka haluaa selvitä hengissä mitä on tulossa, sanotaanko "Marcus Rutten 5 vuoden määritelmän sisällä"

    • Anonyymi

      Varmaan joku uskoo onnellisin maa höpinöihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe