Mitä tapahtuu jos....

Anonyymi-ap

Lopetetaan kirkon toiminta kokonaisuudessaan.
Myös kaikki vähänkään hengellisyyden liittyvä

Toiminta. TV7 Radio Jumalanpalvelukset ym

Käytännössä ateistinen malliyhteiskunta missä
Ei palvota Jumalaa millään muotoa.
Kaikki hengellinen ravinto korvataan tieteellä.

Voiko tästä syntyä automaattisesti henkilökultti

23

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Presidentin valta lisääntyy. Kuningas olisi parempi koska on pitkäaikaisempi. Patsaita ilmestyisi.

      • Anonyymi

        Aloittaja on pöhkö ja kommentoija on pöhkö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja on pöhkö ja kommentoija on pöhkö.

        "Anonyymi
        2025-05-31 22:13:11
        Aloittaja on pöhkö ja kommentoija on pöhkö."
        -------------
        Ehkä on mutta kyseessä on kuitenkin
        Luterilainen Trolli.


    • Anonyymi

      Kaikki hengellinen ravinto korvataan tieteellä.
      - Paitsi jos papin puhuessa pistäisin iloisesti hyppelevän pierun
      Siinäpä kirkkokansa paskaa kuulisi ja ravinteentuoksua väliin

    • Anonyymi

      Pohjois Korean malli ei sovellu . Jos olis täysin uusi valtio esim. Venäjä hajoaisi nlin Putin valtio toimii. Suomessa on pitkät kristilliset perinteet.

      • Anonyymi

        Kuinka moni suomalainen kävi toukokuussa oma-alotteisesti kirkossa tai kuunteli radion jumalanpalveluksen? Jos jumalanpalvelukset lakkautettaisiin, niin suurin osa suomalaisista ei huomaisi sitä kuin uutisista, jossa asiasta uutisoitaisiin.


    • Anonyymi

      Jos se on Jumalan tahto niin se tapahtuu ...

      Jeesuksen toisessa tulemuksessa paatuneimmallekin ateistille kirkastuu että Jeesus on Herra ja Kuningas.

      Paatuneinkin ateisti tunnustaa että
      Jeesus Kristus on Herra !

      Filippiläiskirje:
      2:11 ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.

    • Anonyymi

      Kestäisi vuosisatoja tämä muutos@@
      Jos muutosta ohjaisi asteittainen sekularisaatio, se om hidas prosessi, joka etenee sukupolvien aikana.
      Sitä vastoin äkillinen poliittinen muutos, kuten vallankumous tai hallituksen vaihtuminen, kiihdyttää prosessia ja johtaa nopeampiin muutoksiin laeissa ja politiikoissa. Sosiaaliset ja kulttuuriset muutokset, kuten uskonnollisten asenteiden muutokset, voivat myös vaikuttaa aikatauluun. Tämä ei toteudu.

    • Anonyymi

      Tämä on unelmavaltio. Lol
      Juuri nyt Suomen presidenttiä
      kysellään lainaksi 2 vuodeksi Usa:han
      Kristillisyys vahvistuu...koko ajan.

    • Anonyymi

      Aika hyvä laboratorio oli Neuvostoliitto juuri tässäkin kokeilussa. Tutustu vähän siihen historiaan. Nyt sitä valtiota ei enää ole olemassa.

      Kaikkea hyvää!

    • Anonyymi

      Kouluihin ruokarukoukset, uskonnontunnit takas. Nuorille käytöstavat opettaa... Vapaakasvatus pilasi nuoret..

    • Anonyymi

      Kristinusko häviää silloin jos pakottamalla siirrytään ateismiin. Tämä uusi ihanneyhteiskunta haluaa kuitenkin jotain. Entinen häviää ja tapahtui henkinen havahtuminen kohti täysin merkityksetöntä elämää. Ainoa palvottsva asia on raha ja se lisää eriarvoisuutta rikkaat ja köyhät.
      Hyväntekeväisyys ja pyyteetön auttaminen hiipuu. Mielenterveys diakonia loppuu automaattisesti. Koska myös rakkauden merkitys muuttuu tieteelliseksi. Avioliitot kuolevat pikkuhiljaa sukupuuttoon. Syntyvyys laskee dramaattisesti. Yhteisöllinen toiminta erikoistuu rahan tekemiseen. Itsemurhat räjähtävät käsiin.

      • Anonyymi

        Vaikka sinulla kaikki empaattisuutta ja välittämistä vaativat asiat tarvitsevat jonkun ulkopuolisen pakotteen se ei tarkoita että kaikilla muilla asia on samalla tapaa.


    • Anonyymi

      Sama olisi lopettaa kieltää kaikki taide musiikki ekana.
      Kaikki mikä viittaa vähänkään Jumalaan. Ensin täytyy uhtiutua. Empaattisesti. Ihmiset järkyttyivät rististä.
      Pohjois Korea hämmästyttää suomalaisia ateisteja. Kehitysmaana.

    • Anonyymi

      Pohjois-Korea js länsimaat eroavat kaiken monilla yhteiskunnallisilla osa-alueilla. Tärkeimmät erot liittyvät poliittisen järjestelmään, talouteen, ihmisoikeuksiin ja kulttuuriin .


      Pohjois-Korea on totalitaarinen diktatuuri, jota hallitsee Kim-sukuun kuuluva johtaja..Maan poliittinen järjestelmä juche-aatteeseen, joka huomio maan omavaraisuutta ja itsehallintoa. Länsimaissa järjestelmä ovat pääosin demokrsia valtioita, joissa vallitsee monipuolue ja vapaat vaalit.

      Pohjois-Korean talous on keskitetysti suunniteltu ja suljettu, mikä on johtanut laajaan köyhyyteen ja elintarvikepulaan.[3]Länsimaat sen ovat pääosin markkinauksia, joissa yksityisyrittäjä ja vapaakauppa ovat keskeisessä asemassa.

      Pohjois-Koreassa ihmisoikeuksia loukataan systemaattisesti, ja maassa on laajaa sortoa, kidutusta ja teloituksia. Länsimaat sen sitoutuvat yleensä ihmisoikeuksien suojelemiseen ja vat kaikkiä ihmisoikeussopimuksia.

      Pohjois-Korean kulttuuri on vahvasti kontrolloitua ja propagandistista, ja se maistuulojaalisuutta valtiolle ja johtajalle. Länsimaissa kulttuuri on monimuotoisempaa ja vapaampaa, ja siellä arvostetaan yksilönvapautta ja luovaa ilmaisua.

      Näiden erojen vuoksi Pohjois-Korean ja länsimaisten välinen suhde on jännitteinen, ja maiden väliset suhteet ovat käytännössä kireät

    • Anonyymi

      Suurin osa ihmisistä ei arkipäivässään huomaa tätä mitenkään.

    • Anonyymi

      Varma Tieto joutuu myöntämään että ateisti isäni oli oikeassa. Poika kasvaa aikuiseksi kun tekee isänmurhan eikä ole samaa mieltä isänsä kanssa.

      Onneksi olen kuitenkin siinä oikeassa että kommunismi ei voita mutta kuka siitäkään tietää kuinka käy.
      Varma Tieto
      Varma Tieto

    • Anonyymi

      Ei hengellisyyteen tarvitse jumaliin uskoa. Luuletko oikeasti, että hengellisyys on joku kristinuskon oma juttu?

    • Anonyymi

      Miten ateismissa näkyy hengellisyys tai kuuluu
      Sitä en tiedä. Ehkä liittyy luontoon.

      • Anonyymi

        Mistä löytyvät suurimmat ristiriidat hengellisyyden kanssa ?
        Kysyy Varma Tieto


      • Anonyymi

        "Miten ateismissa näkyy hengellisyys tai kuuluu
        Sitä en tiedä. Ehkä liittyy luontoon."

        Tässä lienee paras tarkentaa käytettäviä käsitteitä ja niiden suhteita, karkea kaavio:

        mieli -> henkisyys -> hengellisyys

        Mieli eli ajatukset ja tunteet on osa ihmisien henkisyyttä. Henkisyydellä tarkoitetaan kaikkea mitä mielellä voi "harjoittaa" kuten mietiskely, oppiminen jne. Hengellisyys on vain yksi tapa käyttää henkisyyttä eli mieltä.


    • Anonyymi

      Mielestäni uskontoa saa harjoittaa, jos se tuntuu hyvältä, mutta mutta.... Se ei anna oikeutta tunkeutua toisten ihmisten alueelle, eikä yrittää hallinnoida muita ihmisiä.

      Lähi-idässä syntyneissä uskonnoissa on alkuperäisinä valuvikoina halu muiden ihmisten hallitsemiseen, eli levittäytymiseen toisten reviireihin.. Esim. lähetyskäsky on ollut historiassa monen pahan aiheuttaja ja on sitä edelleen.

      Osa ihmisistä on jumittunut tuhansia vuosia vanhoihin paimentolaisheimojen arvomaailmoihin. Saattoihan se tuolloin toimia.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8549
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      45
      4210
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1478
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1189
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1160
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      827
    Aihe