Joulu on jo ovella !
n. 1/2 vuotta vain jouluun !!
Nyt tonttu ukot hyppikää, on riemu ja rakkahin aika.
Kannattaa kinkku jo hankkia, tuo lähi-idän uskontojen juhla-eines.
Kinkkua sabattina ja jouluna.
Enää 1/2 vuotta Jouluun
44
403
Vastaukset
- Anonyymi
Minä ostan sipulitee makkara pötkön joulun kunniaksi.
Siitä voi lohkoa joulutunnelmaa.- Anonyymi
Paistettu sipulitee, kermakastike ja rosollina keitetty peruna. Se tuo tunnelmaa.
- Anonyymi
Sähkön hinta ja sähkön siirron hinta kannattaa kilpailutta, jyrki katiaisen, kokoomus tavoin, niin köyhä sitten voi paistaa kinkun.
- Anonyymi
Tilaan itelleni taas kontakti muovia, jolla päällystän Kela-kortin kun tuppaa vuoden aikana kulumaan nopiaan, sitä hiplatessa ja ihaillessa.
Kelaa sitä tai anssit olla.
Anssi Kelanen - Savo - Anonyymi
Mullekkin kinkkuwa!
King of all Kinkys
Helena .savo - Anonyymi
Kalastan paljon ja eno vetäsee persuuksiin usein ja itse sitten vielä imuutan jeps mul on aina joulu.
- Anonyymi
kun kalan työntää persiiseen, niin enolla on hankalampi sitten sinne tulla.
- Anonyymi
Puolen vuoden kuluttua on kylläkin uusivuosi
ja uudet leikkaukset, paitsi mulle.
+++++++++++++++++++++++++++
työ-kyhättömyys eläkeläinen.
hohhoijaa..- Anonyymi
Et ole työkyvyttömyyseläkkeellä vaan työtön pitkäaikaisnotkuja.
- Anonyymi
Ei mitään uusia leikkauksia tule vaan eläkkeeseen tulee indeksiKOROTUS, millä
voi taas riemuiten jatkaa niitä messeviä kulutusjuhlia.
- Anonyymi
Jos nyt juhannus ensin ja sitten joulun kohkaaminen
- Anonyymi
Minä vietin jo 2025 juhannuksen jo marraskuussa 2024
- Anonyymi
Meil jo jouluruokia pakasteessa, ja joululahjoja ostettu. Joulu tulee ja pitää ehtii kaikkea tekeen. Hyvää joulun aloitusta kaikille!!!!
- Anonyymi
Jouluun on syytä varautua taloudellisesti jo pitkään keräämällä sopivasti rahaa
niihin joulua edeltäviin hankintatarpeisiin. Sellainen koko vuoden pituinen
säästäminen on järkevää eli aina tilistä hienoinen summa sivuun niin kertyy.
Pitää säästää sellainen taloudellinen puskurivarasto rahaa, millä voi sitten
kustantaa vaikka jonkin yllätysmenon tai sitten pitkäaikaisen haaveen.
Voihan sillä potilla tietysti jouluunkin panostaa.
- Anonyymi
Jouluna voi maalata laituriin joulutähtiä ja 23000€ aitassa veisata petteri punakuonoa
- Anonyymi
Kyllä nyt pitäis jo tulla joulukarkit ja konvehdit kauppoihin
- Anonyymi
Ja kinkut tottakai
- Anonyymi
Kajahtanutta sakkia🤡🤦
- Anonyymi
Juu ja Kelahtanutta.
t.kaljahtanut eno venneestä , savo - Anonyymi
Ainoastaan todella tyh.ä ottaa nuo kirjoitukset tosissaan,että kukahan se on🤡
- Anonyymi
Odottavan aika on pitkä
- Anonyymi
Me kylvettiin tänään perunaa kasvimaalle, saadaan kyllä jouluruokiin perunat mukavasti ja tietysti koko talveksi.
Tehdään jouluksi perunasta imellettyä perunalaatikkoa ja perunasalaattia, sekä tietysti ihan keitettyjä perunoitakin joulupöytään tarjolle.
Onhan meillä pantillisia pulloja ja tölkkejä kerättynä muutama jätesäkillinen, niillä panteilla ostetaan muuta jouluruokaa. Panteista kertyy meillä vuoden mittaan n. 300€, joka on kyllä veronalaista tuloa.
Eihän joulu mikään ongelma ole, juomatilauksen teen hyvissä ajoin verkkokaupasta ennen joulua, muutama 3 litran pänikkä jotain hyvää viiniä jouluruokien kanssa, tosin ei me kaikkea juoda, vaikka vieraitakin tulee joulupöytään meille syömään.
Kalaa on jo pakastimessa, joten jotain kalaruokaa on myös jouluksi tarjolla. Syksyllä kaverit vetää nuottaa, niin saan muikkua suolakalaksi joulupöytään, tönkkösuolattu muikku on tosi hyvää lanttulaatikon ja imelletyn perunalaatikon kanssa.
Aika pian se joulu kuitenkin tässä tulee, kohta on juhannus ja siitä alkaa illat taas pimenemään, syksyllä nostetaan ne perunat syyspäivän tasauksen aikaan, niin siitä mennään aika haipakkaa joulua kohti.- Anonyymi
Hyviä ehdotuksia sinulla, haluaisin vain neuvoja tuohon perunan säilöntään. Ellei ole kellaria tai ulkovarastoa niin missä niitä perunoita voisi säilyttää syksystä joulukuuhun?
Entäs kylvitkö myös lantunsiemeniä kasvimaallesi?
Ja tuo kala pakasteessa jo nyt. Jos tulee nyt kesällä myrsky ja monien vuorokausien sähkökatkos niin eihän niitä sulaneita kaloja voi enää uudelleen pakastaa ja syödä.
Lapsiperheiden joulunviettoon ei saisi alkoholia kuulua lainkaan missään muodossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyviä ehdotuksia sinulla, haluaisin vain neuvoja tuohon perunan säilöntään. Ellei ole kellaria tai ulkovarastoa niin missä niitä perunoita voisi säilyttää syksystä joulukuuhun?
Entäs kylvitkö myös lantunsiemeniä kasvimaallesi?
Ja tuo kala pakasteessa jo nyt. Jos tulee nyt kesällä myrsky ja monien vuorokausien sähkökatkos niin eihän niitä sulaneita kaloja voi enää uudelleen pakastaa ja syödä.
Lapsiperheiden joulunviettoon ei saisi alkoholia kuulua lainkaan missään muodossa.Meillä on sähkökatkojen varalle pieni agregaatti, ollut jo monta vuotta. Sillä pärjätään sähkökatkojen aikaan hyvin, voidaan tehdä tietokoneilla töitä ja pakastimet pysyy toiminnassa, sekä vesipumppu. Harvoin on ollut monien päivien sähkökatkoja, mutta se ei ole ongelma, sillä tuo pieni agregaatti (199€) on ollut meillä nyt monta vuotta ja polttoainetta ei ole kulunut paljoakaan näiden vuosien aikana. Viime syksynä jouduttiin käyttämään agregaattia pidempään.
Lantunsiemeniä en kylvänyt nyt kasvimaalle, mutta on kyllä harkinnassa, ehtii vielä hyvin.
Me nautitaan viiniä ruokailun yhteydessä, emme käytä alkoholia humaltumis tarkoituksessa ja lapset on opetettu tälläiseen alkoholikulttuuriin. Lapset nyt jo aikuisia, mutta lasten ollessa pieniä, olimme hyvin tarkkoja alkoholin käytön suhteen. Emme ole koskaan olleet humalassa lasten kanssa. Eli lapset ovat nyt oppineet kotoa sen, ettei alkoholia käytetä ylettömästi, eikä sen kanssa läträtä humalahakuisesti.
Perunat me säilytetään maakellarissa, kaivoin itse sellaisen tontillemme ja muurasin kierrätysharkoista pienen kellarin, ovena vanha saunan ovi, ei paljoa kustannuksia, lähinnä tekemisen vaiva. Perunat säilyvät hyvin siellä kellarissa aivan kevääseen saakka. - Anonyymi
Kuulehan diplomidorka jos aioit syödä nyt pakastettua kalaa jouluna niin pötsi on aika kuralla ja hyvä jos sillä selviät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulehan diplomidorka jos aioit syödä nyt pakastettua kalaa jouluna niin pötsi on aika kuralla ja hyvä jos sillä selviät.
sulla onkin kipee pötsi.
mutta muilla ei
- Anonyymi
Itselle ostettavien joululahjojen rahastoa pitää alkaa heti keräämään.
- Anonyymi
Hyvä aloittaa joulun vietto jo nyt. Meillä on suurin osa lahjoista jo ostettu, joulumto on koko kesän lattialla, ja vearhot ikkunoissa. Joulu on koko vuoden juhla. Kaikki rakastaa joulua.
Kinkkuja ei saa vielä mutta toivotaan että se parantuu että joulukinkkuja myytäisiin ympärivuoden.
Joulun ei trvi loppua ollenkaan. - Anonyymi
Syön jouluna sitä mitä muulloinkin ja joulu on Jeesuksen syntymäpäivä.
laskitko aivan itse eilen kun näit joulutonttusen kyyläämässä?
- Anonyymi
Lahjarahoja kannattaa keräillä jo nyt, niin ei tarvitse joulukuussa kitsastella.
- Anonyymi
Ajankuluksi voi askarrella joulukoristeita. Massa-työttömyys Suomessa on paljon aikaa askarrella.
- Anonyymi
Söikö ne lähiidässä jouluaterialla sikaa ? Kun se on pyhä eläin sielläpäin. kuulemma.
- Anonyymi
Sian lihasta voipi saaha ihmiselle vaarallisen loisen, jos huonosti on kinkku kypsennetty, siksi siellä ei sitä syyä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sian lihasta voipi saaha ihmiselle vaarallisen loisen, jos huonosti on kinkku kypsennetty, siksi siellä ei sitä syyä
Se on just kehitysmaissa ongelma kun ei ole tietoa ja osaamista.
Harhoissa eletään ja uhrataann yhä edelleen....
Munat ja pllutkin pitää silpoa lapsilta kun luulot on vallassa ja halutaan pelotella ja pitää valtaa politikko papeilla.
Se on jatkuva pelko- uhka millä valtaa pidetään.
Suomessaklin vihreät pelottelee maailman lopulla,
kuin uskon hurmos lahkot.
Ja hyväksikäyttää ihmisiä !!
- Anonyymi
Päivät alkaa kohta lyhetä, ja yöt pimenee,
kyllä ne syys sateet ja joulu onkin jo lähellä !
Kannattaa alkaa joulukuusta jo katsella. ja kinkku suolaan. - Anonyymi
Sain viime jouluna avustusryhmästä lahjat ja ruuat,jopa kinkun. Diakonilta lahjakortteja.
- Anonyymi
Rahaa säästössä mutta 400 euroa menee kun pitää ostaa uusi polkupyörä. En kai jouluna osta mitään iheellistä kun yskin asun niin pärjään vähällä.
- Anonyymi
osta kiinalainen kumivagina joulun ratoksi. tai kikkeli jos olet nainen. Muut kai tarttee molemmat ? ammuu.
- Anonyymi
jouluna voi paahtaa pyhiä esinahkoja grillissä.
- Anonyymi
Milloin pääsit avohoitoon?
- Anonyymi
Tilaan joululahjat temusta.
- Anonyymi
Nytkö jo. Ehtivät varmaan perille . Kelpo valmistautumista jouluun sekin.
- Anonyymi
Joulun luumuhillot ovat monesti juhannuksena myynnissä euron laarissa. Ja silloin saa köyhäkin ottaa osaa todelliseen joulun juhlaan ja lusikoida luumua naamariinsa. Samoin on asianlaita myös glögin suhteen. Ei tarvitse aina sillä iänikuisella jäätävän kylmällä colalla tai jääkylmällä punaisella maidolla freesata itseään. Mutta elämä on valintoja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku454062Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351939Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531336- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421004- 191986
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80937
- 55820
Jälkiviisauttako
Kun katsot taaksepäin, tekisitkö jotain asioita toisin kaivattusi suhteen? Vai onko kaikki mennyt, niin kuin piti?79809