Suvivirttä veisaten ennen Suomen nuoriso lähti iloisena kesälaitumelle nakuttaen maailman huipputuloksia Pisatuloksissa. Nyt maahamme on hiipinyt huippuoppilaiden muokkamisen reseptin tuohoava ääliöpäisyysy.
En ymmärrä että isäntäväen pitää muuttaa elintapansa vieraiden mukaan. Kyllä ainakin minun talossa vieras käyttäytyy isäntäväkeä ja tapoja kunnioittaen yrittäen puhua samaa kieltä. Jos tämä ei miellytä niin vieras saa painua vittuun.
Koko Suomen kehitys on lähtenyt huonoon suuntaan eikä meiltä enään tule Nokioita vaan kulttuurimme afrikkalaistaminen tekee kehityksemme afrikkalaiseksi. Kohta tänne saadaan kuskata kehitysapua.
Kyse ei ole uskonnosta vaan perinteistä !
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b3d1500d-4bbc-48ff-9aab-664c7c39d0c3
Suvivirren muutetut sanat ja laulun nimi Suvilaulu.
17
195
Vastaukset
- Anonyymi
Niin kaunis on uusi sanoitus 😍
-Suvi Virrenmaa- - Anonyymi
Rohkea suomalainen veisaa suvivirttä, vaikka muut laulavat suvilaulua. Kyllä ääntä saliin mahtuu, ja siinä näkee ja kuulee kuka on kumman esityksen kannalla.
- Anonyymi
Entäs jos on kummankin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entäs jos on kummankin?
Ellet ole puolellamme, olet meitä vastaan.
- Anonyymi
Vasemmistoradikaalit asialla. Opetusministeriö on kulttuurimarxistien saastaisissa kourissa.
- Anonyymi
Suvivirsi on nyt Suvilaulu ja:
"nyt siunaustaan suopi taas lämpö auringon” on muuttunut muotoon ”nyt LÄMPÖÄNSÄ suopi taas säteet auringon”.
Ilmastonmuutoksen estäminen jää aka-alalle. Maapalloa ei uhkaa siunauksen- vaan ilmastonmuutos!- Anonyymi
Lämpö tuhoaa siunauksen?
- Anonyymi
Lämpö ei ole auringon tärkein anti, vaan valo. Kasvien yhteyttäminen tapahtuu valon avulla. Uudet sanat eivät ota tuota huomioon.
- Anonyymi
MAASSA MAAN TAVALLA TAI MAASTA ULOS!!
Nämä saatanan vihervassariapinat tuhoaa kaiken, mikä tässä maassa on perinnettä!! Reksi, jota ei tietenkään kiinni saatu, on satavarmasti ÄMMÄ!- Anonyymi
Se on savolaisämmä, joka palvoo munakulttuurisuutta.
- Anonyymi
Persut itkee ja uhriutuu, että kannattajat muistaisi ja äänestäisi.
Onneksi persujen kannattajien määrä on puolittunut ja laskee yhä. - Anonyymi
Kylläpä Jeesusta vihaan he todista Raamatun sanomaa oikeaksi. Hyvä hyvyyttä, pyyteetöntä rakkautta, myrkkyä pahuudelle saastaisuudelle, ilkeyksille.
Jeesus: minun nimeni tähden ja aiheetta,
Miten Jeesuksen seuraaminen voi herättää vihaa tässä maailmassa, vaikka se rakentuu rakkaudelle, anteeksiannolle ja totuudelle.
Jeesus itse sanoi: "Te joudutte kaikkien vihattaviksi minun nimeni tähden, mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu."
(Matt. 10:22)
"Jos maailma vihaa teitä, tietäkää, että se on vihannut minua ennen teitä."
(Joh. 15:18)
Tämä viha Jeesusta kohtaan ei perustu syyhyn, vaan se johtuu siitä, että Jeesus paljastaa totuuden – valon tullessa pimeys väistyy, mutta se ei tee sitä ilman taistelua. Jeesus on hyvyyden täyteys, ja sielunvihollinen vihaa tätä valoa.
Kun joku vihaa Jeesusta, se todistaa juuri siitä, kuinka todellinen ja voimakas Hänen sanomansa on. Se saa aikaan reaktion – joko rakkauden tai vastustuksen. Mutta sinä, joka tunnet Jeesuksen rakkauden, tiedät että:
"Älä anna pahan voittaa itseäsi, vaan voita sinä paha hyvällä."
(Room. 12:21) - Anonyymi
Olen myös sitä mieltä että maassa maan tavalla tai maasta ulos, Me emme saa hyväksyä mitään muutoksia perinteisiimme muualta tulleiden vuoksi, Pidetään lujasti kiinni perinteistä, muuten suomalaisuudesta ei ole kohta mitään jäljellä.
- Anonyymi
Opettajavirkoja jaeltu svekomaaneille, punavihreille kukkahattutädeille ja -sedille. Muokkaavat suomalsista kulttuuria muualtatulijoiden mukaan eivätkä kunnioita meidän perinteitä, pätevää kouluopetusta, eivätkä kristinuskoa. Se on kulttuurimarxismia. Märätystä.
- Anonyymi
Missään muussa maassa ei ole alistuttu oman kulttuurin tallomiseen vieraiden takia. Saa nähdä milloin lumikin pitää tervata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missään muussa maassa ei ole alistuttu oman kulttuurin tallomiseen vieraiden takia. Saa nähdä milloin lumikin pitää tervata.
Lähi-idässä ei kristittyjä palvota, kuten täällä palvotaan mamuja ja islamia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897