Suvivirren muutetut sanat ja laulun nimi Suvilaulu.

Anonyymi-ap

Suvivirttä veisaten ennen Suomen nuoriso lähti iloisena kesälaitumelle nakuttaen maailman huipputuloksia Pisatuloksissa. Nyt maahamme on hiipinyt huippuoppilaiden muokkamisen reseptin tuohoava ääliöpäisyysy.

En ymmärrä että isäntäväen pitää muuttaa elintapansa vieraiden mukaan. Kyllä ainakin minun talossa vieras käyttäytyy isäntäväkeä ja tapoja kunnioittaen yrittäen puhua samaa kieltä. Jos tämä ei miellytä niin vieras saa painua vittuun.

Koko Suomen kehitys on lähtenyt huonoon suuntaan eikä meiltä enään tule Nokioita vaan kulttuurimme afrikkalaistaminen tekee kehityksemme afrikkalaiseksi. Kohta tänne saadaan kuskata kehitysapua.

Kyse ei ole uskonnosta vaan perinteistä !

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b3d1500d-4bbc-48ff-9aab-664c7c39d0c3

16

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin kaunis on uusi sanoitus 😍

      -Suvi Virrenmaa-

    • Anonyymi

      Rohkea suomalainen veisaa suvivirttä, vaikka muut laulavat suvilaulua. Kyllä ääntä saliin mahtuu, ja siinä näkee ja kuulee kuka on kumman esityksen kannalla.

      • Anonyymi

        Entäs jos on kummankin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs jos on kummankin?

        Ellet ole puolellamme, olet meitä vastaan.


    • Anonyymi

      Vasemmistoradikaalit asialla. Opetusministeriö on kulttuurimarxistien saastaisissa kourissa.

    • Anonyymi

      Suvivirsi on nyt Suvilaulu ja:
      "nyt siunaustaan suopi taas lämpö auringon” on muuttunut muotoon ”nyt LÄMPÖÄNSÄ suopi taas säteet auringon”.

      Ilmastonmuutoksen estäminen jää aka-alalle. Maapalloa ei uhkaa siunauksen- vaan ilmastonmuutos!

      • Anonyymi

        Lämpö tuhoaa siunauksen?


      • Anonyymi

        Lämpö ei ole auringon tärkein anti, vaan valo. Kasvien yhteyttäminen tapahtuu valon avulla. Uudet sanat eivät ota tuota huomioon.


    • Anonyymi

      MAASSA MAAN TAVALLA TAI MAASTA ULOS!!

      Nämä saatanan vihervassariapinat tuhoaa kaiken, mikä tässä maassa on perinnettä!! Reksi, jota ei tietenkään kiinni saatu, on satavarmasti ÄMMÄ!

      • Anonyymi

        Se on savolaisämmä, joka palvoo munakulttuurisuutta.


    • Anonyymi

      Persut itkee ja uhriutuu, että kannattajat muistaisi ja äänestäisi.
      Onneksi persujen kannattajien määrä on puolittunut ja laskee yhä.

    • Anonyymi

      Kylläpä Jeesusta vihaan he todista Raamatun sanomaa oikeaksi. Hyvä hyvyyttä, pyyteetöntä rakkautta, myrkkyä pahuudelle saastaisuudelle, ilkeyksille.


      Jeesus: minun nimeni tähden ja aiheetta,

      Miten Jeesuksen seuraaminen voi herättää vihaa tässä maailmassa, vaikka se rakentuu rakkaudelle, anteeksiannolle ja totuudelle.

      Jeesus itse sanoi: "Te joudutte kaikkien vihattaviksi minun nimeni tähden, mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu."
      (Matt. 10:22)

      "Jos maailma vihaa teitä, tietäkää, että se on vihannut minua ennen teitä."
      (Joh. 15:18)

      Tämä viha Jeesusta kohtaan ei perustu syyhyn, vaan se johtuu siitä, että Jeesus paljastaa totuuden – valon tullessa pimeys väistyy, mutta se ei tee sitä ilman taistelua. Jeesus on hyvyyden täyteys, ja sielunvihollinen vihaa tätä valoa.

      Kun joku vihaa Jeesusta, se todistaa juuri siitä, kuinka todellinen ja voimakas Hänen sanomansa on. Se saa aikaan reaktion – joko rakkauden tai vastustuksen. Mutta sinä, joka tunnet Jeesuksen rakkauden, tiedät että:

      "Älä anna pahan voittaa itseäsi, vaan voita sinä paha hyvällä."
      (Room. 12:21)

    • Anonyymi

      Olen myös sitä mieltä että maassa maan tavalla tai maasta ulos, Me emme saa hyväksyä mitään muutoksia perinteisiimme muualta tulleiden vuoksi, Pidetään lujasti kiinni perinteistä, muuten suomalaisuudesta ei ole kohta mitään jäljellä.

    • Anonyymi

      Opettajavirkoja jaeltu svekomaaneille, punavihreille kukkahattutädeille ja -sedille. Muokkaavat suomalsista kulttuuria muualtatulijoiden mukaan eivätkä kunnioita meidän perinteitä, pätevää kouluopetusta, eivätkä kristinuskoa. Se on kulttuurimarxismia. Märätystä.

      • Anonyymi

        Missään muussa maassa ei ole alistuttu oman kulttuurin tallomiseen vieraiden takia. Saa nähdä milloin lumikin pitää tervata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missään muussa maassa ei ole alistuttu oman kulttuurin tallomiseen vieraiden takia. Saa nähdä milloin lumikin pitää tervata.

        Lähi-idässä ei kristittyjä palvota, kuten täällä palvotaan mamuja ja islamia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      8373
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      66
      4664
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4343
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3952
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3483
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3470
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3358
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3123
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2861
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2634
    Aihe