Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia taksikuskeja?

Anonyymi-ap

Jos on, niin paljonko nykyään tienaa ihan perinteisen taksin ajamisesta? Kymmenen vuotta sitten tein noita hommia, ja oli ihan siedettävää. Entä miten Kovasen kuskeilla nykyään menee?

20

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole Sipilän oikeistohallitus hävitti ne ne Anne Bernerin johdolla.

    • Anonyymi

      200-300 euroa päivävuorossa tulee auton kassaan ja siitä sitten kuljettajalle provikat . Varmaan Juhannuksen jälkeen voi tiputtaa 30% pois

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Eihän tuo liity mitenkään taksiin?


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      5 autoa ja 12 kuljettajaa löytyy.
      Maksu akt tes mukaan kaikille.
      Ei siitä mitään kassaan jää mutta eipähän ainakaan minun autoista tule yhtään some- tai uutiskommenttia mitä kuski mitä kuski tätä.
      Ja kyllä - on muuta liiketoimintaa joka pitää taksihomman pystyssä.

      • Anonyymi

        …ja sitten heräsit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        …ja sitten heräsit.

        Joka aamu, kuljettajat töissä, itse paperihommia.
        Menee se tässäkin, harmittaa alan maineen menetys mutta kuten sanoin, ei anna luonto periksi pilata sitä omalta kohdalla enempää.


    • Anonyymi

      17 autoa ja 21 mamua töissä , saavat syödä kuormasta. Palkkaa maksan 3 euroa tunti. Ovatpa ainakin otsikoissa.

      • Anonyymi

        Mamulle riittää, että saa jostakin auton. Nehän ovat huumejakelua varten.


    • Anonyymi

      Eihän Helsingissä asu kuin matuja ja muita pummeja.

      • Anonyymi

        Oletko kauan asunut Helsingissä?


    • Anonyymi

      Ei kannata enää. Koska arabit ja afrikkalaiset kuskit haluavat kuskata pride kansaa lähes ilmaiseksi.
      En olisi ikinä uskonut näkeväni arabia länsimaalaisen lLGTB kansan orjana.
      Mutta pakko uskoa kun joka päivä näkee.

      • Anonyymi

        Pakkohan heitä jonkun on kuskata, kun työikäiset kantasuomalaiset istuvat käsiensä päällä Kelan päivärahoilla eläen, kun matalapalkkatyö, kuten taksinajo, ei heidän hipiälleen sovi. Mamujen haukkumisen kalpeanaamat sentään tekevät varmaan ilmaiseksi?


    • Anonyymi

      Asiakkaana arvostan ammattitaitoa,tuntee tietää paikat ,kertoo turistille missä mennään,luotettava. Näitä kriteerejä käytän asiakkaana. Ihmettelen miksi alaa ei voi korjata toimivaksi asiakkaan ja kuljettajan hyväksi?

    • Anonyymi

      Itse en enää ulkomaalaisen taksiluskin kyytiin mene. Samaa sanon lapsillenikin, että tilatessa jo pyytää suomalaisen kuskin.

      • Anonyymi

        Älä kuitenkaan kauppaa tapojasi muille. Asiakkaalla ja vain hänellä on oikeus valita oma taksinsa, jos valinnanvaraa on. Etenkään syrjäseuduilla ei ole.

        Kiitos asiakkaiden ja eduskunnan, jatkuva valitus johti nykyiseen tilanteeseen, jolloin esim. pääkaupunkiseudulla on kysyntään nähden liikaa takseja. Taksien tulotaso romahti v. 2018 jälkeen, jolloin osaavimmat kuljettajat alkoivat siirtyä muihin hommiin tai eläkkeelle.
        Liian vaikeaa jopa kauppakamarinulikoiden tajuta, että jos taksien määrä perustuu pikkujouluajan kysyntäpiikkeihin, menestyksellinen lakien noudattamiseen perustuvasta taksiliikenteestä tulee auringonlaskun ala ja harmaan talouden toimijat valtaavat jalansijaa epäpätevine kuljettajineen. Ehkä tuo on ollut poliittisen kentän oikean laidan vaikuttajien julkilausumaton toive, kun taksiala vapautettiin?


    • Anonyymi

      Luetteloa voisi jatkaa:
      Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia siivoojis?
      Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia bussikuskeja?
      Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia ruokalähettejä?
      J.n.e.
      Eli yleisemmin:
      Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia matalapalkka-aloilla?
      Kysymys Kelan tukia nostaville, kantasuomalaisille, työikäisille: Eikö teitä hävetä elää käsi veronmaksajan taskussa, vaikka työtä on tarjolla?

      • Anonyymi

        Miksi hävettäisi? Kelan tukiahan nuo *ei kantasuomalaisetkin* nostavat, vai kuvitteletko että se siivooja 4 euron tuntipalkalla elää Helsingissä, tai Wolt lähetti, saatikka Bolt taksia ajava. Ymmärrän toki että tuo kirjoittamasi on provo, mutta silti...miettikää ihmiset, mihin verorahanne menevät.


    • Anonyymi

      Kysyttäessä, onko Helsingissä suomalaisia taksinkuljettajia, vastaan, että ei ole. Asia käy ilmi tehdyistä tutkimuksista, joista ilmenee, mistä Suomen väestö on aikoinaan tänne muuttanut:

      Ihmisen alkukoti oli Afrikassa – sieltä muutettiin useissa aalloissa

      https://www.hs.fi/tiede/art-2000010570576.html

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      201
      4029
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2255
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1268
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1139
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1017
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      863
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?

      Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt
      Lieksa
      72
      797
    Aihe