Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia taksikuskeja?

Anonyymi-ap

Jos on, niin paljonko nykyään tienaa ihan perinteisen taksin ajamisesta? Kymmenen vuotta sitten tein noita hommia, ja oli ihan siedettävää. Entä miten Kovasen kuskeilla nykyään menee?

20

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole Sipilän oikeistohallitus hävitti ne ne Anne Bernerin johdolla.

    • Anonyymi

      200-300 euroa päivävuorossa tulee auton kassaan ja siitä sitten kuljettajalle provikat . Varmaan Juhannuksen jälkeen voi tiputtaa 30% pois

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Eihän tuo liity mitenkään taksiin?


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      5 autoa ja 12 kuljettajaa löytyy.
      Maksu akt tes mukaan kaikille.
      Ei siitä mitään kassaan jää mutta eipähän ainakaan minun autoista tule yhtään some- tai uutiskommenttia mitä kuski mitä kuski tätä.
      Ja kyllä - on muuta liiketoimintaa joka pitää taksihomman pystyssä.

      • Anonyymi

        …ja sitten heräsit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        …ja sitten heräsit.

        Joka aamu, kuljettajat töissä, itse paperihommia.
        Menee se tässäkin, harmittaa alan maineen menetys mutta kuten sanoin, ei anna luonto periksi pilata sitä omalta kohdalla enempää.


    • Anonyymi

      17 autoa ja 21 mamua töissä , saavat syödä kuormasta. Palkkaa maksan 3 euroa tunti. Ovatpa ainakin otsikoissa.

      • Anonyymi

        Mamulle riittää, että saa jostakin auton. Nehän ovat huumejakelua varten.


    • Anonyymi

      Eihän Helsingissä asu kuin matuja ja muita pummeja.

      • Anonyymi

        Oletko kauan asunut Helsingissä?


    • Anonyymi

      Ei kannata enää. Koska arabit ja afrikkalaiset kuskit haluavat kuskata pride kansaa lähes ilmaiseksi.
      En olisi ikinä uskonut näkeväni arabia länsimaalaisen lLGTB kansan orjana.
      Mutta pakko uskoa kun joka päivä näkee.

      • Anonyymi

        Pakkohan heitä jonkun on kuskata, kun työikäiset kantasuomalaiset istuvat käsiensä päällä Kelan päivärahoilla eläen, kun matalapalkkatyö, kuten taksinajo, ei heidän hipiälleen sovi. Mamujen haukkumisen kalpeanaamat sentään tekevät varmaan ilmaiseksi?


    • Anonyymi

      Asiakkaana arvostan ammattitaitoa,tuntee tietää paikat ,kertoo turistille missä mennään,luotettava. Näitä kriteerejä käytän asiakkaana. Ihmettelen miksi alaa ei voi korjata toimivaksi asiakkaan ja kuljettajan hyväksi?

    • Anonyymi

      Itse en enää ulkomaalaisen taksiluskin kyytiin mene. Samaa sanon lapsillenikin, että tilatessa jo pyytää suomalaisen kuskin.

      • Anonyymi

        Älä kuitenkaan kauppaa tapojasi muille. Asiakkaalla ja vain hänellä on oikeus valita oma taksinsa, jos valinnanvaraa on. Etenkään syrjäseuduilla ei ole.

        Kiitos asiakkaiden ja eduskunnan, jatkuva valitus johti nykyiseen tilanteeseen, jolloin esim. pääkaupunkiseudulla on kysyntään nähden liikaa takseja. Taksien tulotaso romahti v. 2018 jälkeen, jolloin osaavimmat kuljettajat alkoivat siirtyä muihin hommiin tai eläkkeelle.
        Liian vaikeaa jopa kauppakamarinulikoiden tajuta, että jos taksien määrä perustuu pikkujouluajan kysyntäpiikkeihin, menestyksellinen lakien noudattamiseen perustuvasta taksiliikenteestä tulee auringonlaskun ala ja harmaan talouden toimijat valtaavat jalansijaa epäpätevine kuljettajineen. Ehkä tuo on ollut poliittisen kentän oikean laidan vaikuttajien julkilausumaton toive, kun taksiala vapautettiin?


    • Anonyymi

      Luetteloa voisi jatkaa:
      Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia siivoojis?
      Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia bussikuskeja?
      Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia ruokalähettejä?
      J.n.e.
      Eli yleisemmin:
      Onko Helsingissä enää oikeita suomalaisia matalapalkka-aloilla?
      Kysymys Kelan tukia nostaville, kantasuomalaisille, työikäisille: Eikö teitä hävetä elää käsi veronmaksajan taskussa, vaikka työtä on tarjolla?

      • Anonyymi

        Miksi hävettäisi? Kelan tukiahan nuo *ei kantasuomalaisetkin* nostavat, vai kuvitteletko että se siivooja 4 euron tuntipalkalla elää Helsingissä, tai Wolt lähetti, saatikka Bolt taksia ajava. Ymmärrän toki että tuo kirjoittamasi on provo, mutta silti...miettikää ihmiset, mihin verorahanne menevät.


    • Anonyymi

      Kysyttäessä, onko Helsingissä suomalaisia taksinkuljettajia, vastaan, että ei ole. Asia käy ilmi tehdyistä tutkimuksista, joista ilmenee, mistä Suomen väestö on aikoinaan tänne muuttanut:

      Ihmisen alkukoti oli Afrikassa – sieltä muutettiin useissa aalloissa

      https://www.hs.fi/tiede/art-2000010570576.html

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8436
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4401
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2615
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1490
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe